DOLAR

32,1465

EURO

34,9978

ALTIN

2.434,35

BIST

10.656,96

Bakan Uraloğlu ve Şimşek’in Gözünden Otoyol ve Köprü Zamları

Bakan Uraloğlu ve Şimşek’in Gözünden Otoyol ve Köprü Zamları
  • Ekonomi / Güncel / Haberler
  • 15 Mayıs 2024 16:03
  • Bakan Uraloğlu ve Şimşek’in Gözünden Otoyol ve Köprü Zamları için yorumlar kapalı
  • 25

Bakan Uraloğlu’ndan Otoyol ve Köprü Geçiş Ücretlerine İlişkin Yapılan Zam Açıklaması: “Oluşan Şartlara Göre Geçiş Ücretlerimizi Güncelleme İhtiyacı Hissettik. Gerçekten Çok Düşük Kalmıştı.”- Hazine Bakanı Şimşek: “Enflasyonla Mücadeleye Desteğimiz Artacak.”

Yap-İşlet-Devret (YİD) kapsamında özel şirketler tarafından işletilen otoyol ve köprü ücretlerine bugünden geçerli olmak üzere zam yapılmasının ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek‘ten açıklama geldi.

Ulaştırma Bakanı Uraloğlu: Oluşan Şartlara Göre Geçiş Ücretlerimizi Güncelleme İhtiyacı Hissettik

Ulaştırma Bakanı Uraloğlu, AK Parti TBMM Grup Toplantısı öncesinde gazetecilerin zamma ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Uraloğlu‘nun açıklaması şöyle oldu:

“Kamuda bir verimlilik ve tasarruf sürecindeyiz. Oluşan şartlara göre geçiş ücretlerimizi güncelleme ihtiyacı hissettik. Gerçekten çok düşük kalmıştı. Bakım işletme giderlerini karşılama noktasında bir düzenleme yapmamız gerekiyordu o düzenlemeyi yapmış olduk.”

Hazine Bakanı Şimşek: Enflasyonla Mücadeleye Desteğimiz Artacak

Hazine Bakanı Şimşek ise konuya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, köprü ve otoyollardaki son fiyat artışlarının yıllık enflasyona etkisinin yaklaşık 0,05 puan ile sınırlı olacağını öngördüklerini belirterek, enflasyonla mücadeleye desteklerinin artarak devam edeceğini kaydetti.

Şimşek‘in paylaşımı şöyle oldu:

“Köprü ve otoyollardaki son fiyat artışlarının yıllık enflasyona etkisinin yaklaşık 0,05 puan (taşımacılık maliyetleri kaynaklı tüm dolaylı etkiler dahil) ile sınırlı olacağını öngörüyoruz.

Yıl sonu enflasyon hedefine ulaşmakta kararlıyız. Mali disiplini güçlendirmek için aldığımız kararlarda dezenflasyon hedefimizi göz önünde bulunduruyoruz.

“Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi” ve önümüzdeki süreçte atacağımız diğer adımlarla maliye politikası olarak enflasyonla mücadeleye desteğimiz artarak devam edecek.”

Zamlar Yüzde 40 ila Yüzde 60 Arasında Değişiyor

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün (KGM) açıklamasında yer alan bilgiler şöyle oldu:

15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri tek yön otomobil geçiş ücretine yüzde 60 zam yapılarak 15 TL’den 24 TL’ye çıkarıldı.

Osmangazi Köprüsü geçişi otomobiller için yüzde 37,50 zamlanarak 290 TL’den 399 TL’ye, 1915 Çanakkale Köprüsü yüzde 42 zamlanarak 295 TL’den 419 TL’ye, Yavuz Sultan Selim Köprüsü yüzde 40 zamlanarak 35 TL’den 49 TL’ye yükseltildi.

Ankara-Niğde Otoyolu otomobil geçiş ücretine yüzde 40 zam yapılarak 210 TL’den 295 TL’ye çıkarıldı. Malkara-Çanakkale Otoyolu (Malkara giriş – 1915 Çanakkale Köprüsü çıkış) otomobil geçiş ücreti yüzde 41 zamlanarak 410 TL’den 579 TL’ye yükseldi.

İstanbul-Ankara arasındaki Anadolu otoyolu ücreti otomobiller için 134 lira oldu.

 

Daha Fazla Ekonomi Haberi Okumak İçin Tıklayın!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ