DOLAR

33,0372

EURO

35,9878

ALTIN

2.559,61

BIST

11.064,85

Borsa Yatırımcısı Vergiden Kaçamayacak!

Borsa Yatırımcısı Vergiden Kaçamayacak!
  • Ekonomi / Güncel / Haberler / Önem Sırası
  • 21 Haziran 2024 13:59 | Son Güncellenme: 22 Haziran 2024 11:08
  • Borsa Yatırımcısı Vergiden Kaçamayacak! için yorumlar kapalı
  • 41

Borsa’da İşlem Yapan Yatırımcılar Dikkat! 2008 Yılından Bu Yana Vergi Alınmayan Borsa Kazançlarından, Hisse Senedini Elde Tutma Süresine Göre Yüzde 2.5 İle Yüzde 10 Oranında Vergi Alınması Bekleniyor.

31 Mart 2024 yerel seçimlerinin ardından vergiler ve zamlar konusunda zorlanan vatandaşın borsada yapılacak yatırımlar için de vergi ödeyeceği haberlerinin çıkması vatandaşı üzmüş ve ardından bu işlemin ertelenmesinin Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından açıklanmasıyla vatandaş derin bir nefes almıştı. Ancak vatandaşın hevesi bugün basında yer alan haberlerle kursağında kaldı.

Basında bugün yer alan haberlere göre, Borsa İstanbul’da (BIST) işlem gören ve 3 yıldan kısa süreyle elde tutulan hisse senetlerinin alım satımından elde edilen kazançlardan vergi alınacak.

Hazırlanan vergi yasa taslağına göre, borsa kazancından kesilecek vergi, hisse senetlerinin elde tutulma süresine göre, 3 aya kadar yüzde 10, 6 aya kadar yüzde 7.5, 1 yıla kadar yüzde 5, 3 yıla kadar yüzde 2.5, 3 yıl üstü için yüzde 0 olacak.

2008 Yılından Bu Yana Yüzde Sıfır!

Haberlere göre taslakta, borsadan 2024 yılında 900 milyar lira kazanç elde edileceği ve buradan 73.2 milyar lira vergi alınacağı tahmin ediliyor.

BIST’te işlem gören ve 1 yıldan kısa süreyle elde tutulan hisse senetlerinin alım satımından elde edilen kazançların Gelir Vergisi Kanunu’nun geçici 67’nci maddesi kapsamında nihai olarak tevkifat yoluyla vergilendirildiği, ancak kesinti oranının Bakanlar Kurulu kararıyla 2008 yılından bu yana yüzde 0 olarak uygulandığı biliniyor.

Düzenlemenin etki analizinde, gerçek ve tüzel kişi, yabancı-yerli tüm yatırımcılar tarafından 2022 yılında borsadan elde edilen kazancın 540.8 milyar TL olduğu, bu kazancın 2024 yılında 900 milyar TL olacağı ve bu gelirden aylık 6.1 milyar, 73.2 milyar lira vergi alınacağı tahmini yer alıyor.

Vergi Paketinde Yer Alan Diğer Düzenlemeler

Asgari Gelir Vergisine Hazırlı Olun!

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan reform paketinde, sermayeye ilişkin vergi düzenlemesi yapılmasına yönelik başlıklarda yer alıyor. Çok uluslu şirketlere Asgari Kurumlar Vergisi uygulamasını devreye alacak Bakanlık, doğrudan vergilerin payını artırmak için yerel Asgari Kurumlar Vergisi ve Asgari Gelir Vergisi modelini de getirecek. Ayrıca serbest meslek kazancı elde edenlerin beyan edeceği kazanç, brüt asgari ücretin yıllık tutarının altında olamayacak. Yeni işe başlayanlar ise 3 yıl asgari vergiden muaf olacak.

Ne Olmuştu?

13 Haziran‘da Bakan Şimşek, borsaya yönelik taslak vergi çalışmalarının ertelendiğini duyurmuştu. Şimşek, vergide etkinliği ve adaleti arttırmaya, kayıt dışılığı azaltmaya yönelik vergisel düzenlemeleri içeren paketin de yakın zamanda TBMM’ye sunulacağını kaydetmişti.

 

(Sözcü)

 

Daha Fazla Ekonomi Haberi Okumak İçin Tıklayın!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ