DOLAR

33,0372

EURO

35,9878

ALTIN

2.559,61

BIST

11.064,85

KİT ’ler Satılmayacak Sadece Yönetimleri Değişecek!

KİT ’ler Satılmayacak Sadece Yönetimleri Değişecek!
  • Ekonomi / Güncel / Haberler / Önem Sırası
  • 20 Haziran 2024 22:09 | Son Güncellenme: 21 Haziran 2024 12:20
  • KİT ’ler Satılmayacak Sadece Yönetimleri Değişecek! için yorumlar kapalı
  • 47

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan CHP’li Yavuzyılmaz’a Yalanlama: KİT’ler Satılmayacak, Yönetim Değişimiyle Etkinlikleri Artırılacak!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, CHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Yavuzyılmaz‘ın, 19 Kamu İktisadi Teşebbüsünün (KİT) çıkarılacak bir kanunla özelleştirileceği iddiasını yalanladı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada “Bu iddialar hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır” denildi. Açıklamada, 19 KİT’in özelleştirilerek yabancı sermayeye satılacağı yönündeki iddiaların gerçek olmadığı ve yönetim değişikliğiyle etkinliklerinin artırılacağı kaydedildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, KİT reformu kapsamında taslak aşamasında olan düzenleme ile KİT’lerin daha etkin ve verimli çalışmalarıyla kurumsallıklarının amaçlandığı belirtildi.

Açıklamada, bunun satış olarak yorumlanmasının doğru bir ifade olmadığına dikkat çekilerek, şu ifadeler kullanıldı:

“Taslak çalışmada yer alan hususlardan biri yönetim kurullarının daha profesyonel bir yapıya kavuşmasını sağlamaktır. Yönetim kurullarında etkinliğin artırılması, stratejik hedef belirleme kabiliyetlerinin geliştirilmesi, operasyonel faaliyetlerin devlet hedefleri ile daha uyumlu bir şekilde gerçekleştirilmesi, kamu işletmelerinin etkin ve verimli bir şekilde yönetilmesine katkı sağlayacaktır.”

Dönüşüm Zemini Hazırlanıyor

Bakanlığın yaptığı açıklamada, bu çerçevede taslak değişiklikler ile uluslararası alanda genel kabul görmüş kurumsal yönetim uygulamaları, iyi uygulama örnekler yanı sıra Türkiye Taş Kömürü Kurumu‘ndan (TTK) yararlanılarak KİT’lerin yönetim kurullarında dönüşüm zemini oluşturulduğu ifade edildi.

KİT’lerin kurumsallıklarının artırılarak sadece Türkiye’de değil uluslararası platformlarda da rekabet gücünün artırılmasına katkıda bulunulacağının belirtildiği açıklamada, “Şeffaflık ve hesap verebilirliğin uluslararası ilkelerle uyumlu bir şekilde en üst düzeyde sağlanması ve böylece ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasına olumlu katkılar sunulması amaçlanmakta olup yapılan çalışmayı farklı yönlere çekmek yalnızca bu KİT’lere zarar verecektir.” ifadeleri kullanıldı.

Ne Olmuştu?

14 Haziran 2024 tarihinde bir basın toplantısı düzenleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı, Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Türkiye Taş Kömürü Kurumu‘nun örtülü bir şekilde özelleştirme sürecine sokulduğunu belirterek,  şunları söylemişti:

“İçinde Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun da yer aldığı 233 sayılı KHK kapsamında ki 19 KİT’in Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından örtülü bir özelleştirme sürecine sokulmak isteniyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek aralarında Türkiye Taşkömürü Kurumu, Türkiye Kömür İşletmeleri, BOTAŞ, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, Devlet Demiryolları, Çaykur, Et ve Süt Kurumu, Devlet Hava Meydanları İşletmesinin de bulunduğu toplam 19 KİT kuruluşunun yönetim kurulu çoğunluğunu kendisinin belirleyeceği bir kanun teklifi taslağını kurumlara gönderdi.

Bu kuruluşları özelleştiriyoruz demeden özelleştirme yoluna sokacakları bir plan sessiz, derinden ve kurnazca işletiliyor. Taslağa göre bu on dokuz KİT’in yönetim kurulu üye sayısı 6’dan 7’ye çıkacak. 7 yönetim kurulu üyesinin 4’ünü Hazine ve Maliye Bakanı belirleyecek. Yönetim Kurulu Başkanı’nı Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek belirleyecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı temsilcisini Mehmet Şimşek belirleyecek. 2 bağımsız üyeyi Mehmet Şimşek belirleyecek. Yani Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in belirlediği yedide 7’de 4 yönetim kurulu üyesi çoğunluğuyla kayyum heyeti gibi bu kuruluşların yönetimine çökülecek.

İlgili sektör bakanlığıysa yönetim kabiliyetini büyük ölçüde kaybedecek. Türkiye Taş Kömürü Kurumu örtülü bir şekilde özelleştirme sürecine sokuluyor. Türkiye Taşkömürleri Kurumu Genel Müdürlüğü’nün etkisi kırılarak adeta bir müessese niteliğine küçültülüyor.”

 

Daha Fazla Ekonomi Haberi Okumak İçin Tıklayın!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ