DOLAR

33,0372

EURO

35,9878

ALTIN

2.559,61

BIST

11.064,85

Türkiye Kredi Kartı Kullanımında Rekor Üstüne Rekor Kırıyor!

Türkiye Kredi Kartı Kullanımında Rekor Üstüne Rekor Kırıyor!
  • Ekonomi / Güncel / Haberler / Önem Sırası
  • 20 Haziran 2024 23:02 | Son Güncellenme: 21 Haziran 2024 12:19
  • Türkiye Kredi Kartı Kullanımında Rekor Üstüne Rekor Kırıyor! için yorumlar kapalı
  • 28

Mayıs Ayında Kredi Kartı İle Yapılan Harcamalar Yüzde 103 Artarak 1,3 Trilyon TL’ye Yükseldi.-Kredi Kartı Adedi ise 410 Milyona Yaklaştı.-Kredi Kartı Kullanımını Azaltmak İçin Yeni Düzenleme Yapılması Gündemde…

31 Mart yerel seçimlerinin ardından sıkı maliye politikalarının getirisiyle vatandaşlar, kredi kartı kullanımını zorunlu olarak artırmak zorunda kaldı. Ban­kalararası Kart Merkezi‘nin (BKM) verilerine göre mayıs ayında kredi kartı ile yapılan harcamalar yüzde 103 artarak 1,3 trilyon TL’ye yükseldi. Verilere göre, kartlı öde­meler son bir yılda iki kattan faz­la artarken toplam kart adedi de 410 milyona yaklaştı.

Uzmanlara göre, kredi kartı harcamalarında­ki artışın temel sebebi mayıs ayında yüzde 75’i geçen enflasyo­n oldu. Yıllık yüzde 80’e yakla­şan ihtiyaç kredi faizlerinin kre­di kartı faizlerine oranla hâlâ çok yukarıda olması kredi kartı kullanımının artmasına etki ediyor.

Merkez Bankası Hamlesi İşe Yaradı mı?

Merkez Bankası‘nın mart ayında yaptığı düzenleme ile kredi kartı kullanımını kısıtlaması, parasal sıkılaştırmayı artırmak için kredi kartı nakit avans çekim­lerinde faiz oranı yüzde 4,42’den yüzde 5’e ve kredili mev­duat hesabı faizini de yüzde 5’e çıkar­masının kredi kartı kullanımında herhangi bir azalışa neden olmadığı belirleniyor.

Mali olarak sıkıntıda olan vatandaşların yüksek faizlere rağmen tek çareyi yine kredi kartlarında buluyor olması nedeni ile önümüzdeki günlerde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) kredi kartı limitlerine ve taksit sayılarını azaltmaya yönelik bir düzenleme yapacağı ileri sürülüyor.

Kredi kartını kısa süredir kullananlar için maksimum limit aylık gelirin 4 katı, uzun süredir kart sahibi olan ve düzenli ödeme yapan müşterilere ise maaşları ve yan gelirleri toplamının 8 katı oranında limit tahsis edilmesi de konuşulan bilgiler arasında yer alıyor.

Türkiye Kredi Kartı Borçlarını Artık Çeviremiyor!

Merkez Bankası Finansal İstikrar Raporu, Türkiye’nin Kredi kartı borcunun zirveye tırmandığını ortaya çıkarmıştı. Aktif kart kullanan kişi sayısı 28 milyon olurken, 1 trilyon 433 milyar tl’ye ulaşan bireysel kredi kartı borcunun 328 milyar tl’lik kısmı ödenemeyerek faize bırakıldı. Rapora göre, limiti 50 bin tl’ye kadar olan 8.7 milyon kişinin 88.3 milyar tl’lik kart borcunu çevirmekte zorlandığı belirlenmişti.

 

Daha Fazla Ekonomi Haberi Okumak İçin Tıklayın!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ