DOLAR

32,8219

EURO

35,1105

ALTIN

2.495,75

BIST

10.746,65

Türksat 6A Yolculuğuna Başlıyor

Türksat 6A Yolculuğuna Başlıyor

Türksat 6A İçin Geri Sayım Başladı.- Türksat 6A, Fırlatma İçin ABD Yolcusu…

Ülkemizin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A bugün Ankara’da bulunan TUSAŞ tesislerinden ABD’ye fırlatıldı. Türksat 6A yörüngeye fırlatılacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türksat 6A Uydusu’nun uzaya fırlatılmak üzere ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu‘na gönderilmesi amacıyla Mürted Hava Meydanı‘nda düzenlenecek törene katıldı.

Sanayi Bakanı Kacır’ın konuşmasından önemli bölümleri şöyle:

“Haberleşme uydularını yurt dışından temin eden ülkemiz Türksat 6A ile birlikte haberleşme uydusu üretebilen 10 ülkeden biri olacak. Ülkemizin stratejik güvenliği için milli uydu markamızı oluşturacağız.

Uzayın sunduğu sınırsız fırsatlardan yararlanmaya hazırız. Ay programımız kapsamında milli imkanlarla geliştirdiğimiz uzay aracıyla aya erişeceğiz.”

Ulaştırma Bakanı Uraloğlu’nun konuşmasından önemli bölümleri şöyle:

“Gerçekten mühendis olarak bu günü yaşamanın haklı gururunu hissediyoruz. Burada sonuçta bir uydu ortaya çıkardık. Yüzde 80‘in üzerinde yerlilik oranıyla hayata geçirdik. Paketlenmiş durumda uydumuzun ana parçasını koyarak dünyanın en büyük kargo uçağı Antonov’la birlikte yola çıkarıyoruz. Florida’ya göndermiş olacağız. Temmuz’un ikinci haftasında başlayan süreçte hava şartlarına bağlı olarak bir haftalık zaman diliminde inşallah bunu yörüngesine oturacak. Dünyanın 3.5 milyon insanın yaşadığı kısma uydularımız hizmet veriyor. Bu uyduyla 5 milyar nüfusu kapsamış olacağız. 250 milyar dolara üretilmiş uydumuzun geri dönüş sürecini yakalamış olacağız. Neler yapabildiğimizi göstermiş olan eserden bahsediyoruz.

“Dünyadaki 10 Haberleşme Uydu Üreticisinden Biri Olduk”

2005 yılında başlayan, 2014 yılında ete kemiğe bürünen bir sürecin sonuna geldik. Bu heyecan verici. Türk mühendis ve teknisyenlerinin Cumhurbaşkanımız önderliğinde neler yapabileceğinin bir kanıtı bu. Hem yönetici olarak hem de mühendis olarak bu gururu yaşıyorum. Dünyadaki 10 haberleşme uydu üreticisinden biri olduk.

Buradaki en önemli amacımız bizim ihtiyaçlarımızı karşılamak ama bu uydu da ses görüntü ve data noktasında güvenlik haberleşmesinin ve askeri sistemlerin mutlaka emin olacağımız sistemlerle gerçekleştirilmesi gerekir. Bu uyduyla birlikte yüzde 80-90’lara varan yerli üretimimizle bizim haberleşme ihtiyacımızı göreceği gibi dünyadaki eriştiği coğrafyalarda da bu hizmeti satıp bu anlamda da bir gelir elde etmenin yolunu açmış oluyoruz.

“Türksat 6-A İle 5 Milyar Nüfusa Erişeceğiz”

Şu anda 5 uydumuzla bunları dünyadaki uydu üreticilerine imal ettirmiştik. 3.5 milyar insanı kapsayan (Afrika’nın kuzeyi, Avrupa, ülkemiz, yakın coğrafyamız Kafkaslar, Orta Asya ve Hindistan’ın da bir bölümü), artık bu uyduyla birlikte 5 milyar nüfusa erişeceğiz. Bu da dünya nüfusunun yüzde 65’i demektir. Buralara hizmet satacağız ve hem kendi ihtiyacımız hem de kapsadığı ülkelerdeki ihtiyacı görmüş olacağız. Haberleşme uydumuz Temmuz’un ikinci haftasında yörüngesine fırlatılmış olacak. Sene sonunda da işletmeye, hizmet vermeye tamamıyla açılacak.”

 

Daha Fazla Ekonomi Haberi Okumak İçin Tıklayın!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ