DOLAR

32,8219

EURO

35,1105

ALTIN

2.495,75

BIST

10.746,65

Ulaştırma Bakanının Telefonu Klonlanıyorsa Vatandaşa Neler Yapılmaz!

Ulaştırma Bakanının Telefonu Klonlanıyorsa Vatandaşa Neler Yapılmaz!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu: Cep Telefon Numaram Taklit Edilerek Bakanlıktan Bir Bürokrat Arandı.-Milyonlarca, Hatta Milyarlarca Dolar Vererek Yaptığınız Yatırım Basit Bir Bilgisayarla Devre Dışı Bırakılabiliyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, TBMM Dijital Mecralar Komisyonu’nda telefonunun klonlandığını açıkladı. Söz konusu açıklama sonrası kamuoyunda ‘Haberleşmenin başındaki Bakan beye bu yapılıyorsa bize neler yapılmaz” değerlendirmesi yapıldı.

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu görüşmelerinde sunum yapan ve milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Ulaştırma Bakanı Uraloğlu, Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) tarafından yürütülen faaliyetleri anlattı. Uraloğlu şu ifadeleri kullandı:

“USOM tarafından yapılan çalışmalarda 17 milyon IP adresi bir radar mantığıyla sürekli taranmaktadır. Bu çalışmalarda her gün yaklaşık 422 büyük saldırı ve 11 milyondan fazla da zararlı erişim isteği engellenmektedir. Vatandaşlarımızın birçoğu saldırının farkına bile varmadan USOM‘daki arkadaşlarımız bunu önlemektedir. Bu çalışmalarda TÜRK TELEKOM, Turkcell ve Vodafone‘un rolü ve işbirliği de bizim için kıymetlidir. Biz, bütün IP adreslerini, sadece tanımlanmış olan, zararlı olabileceğini düşündüğümüz ya da zararlı olduğu bilinen girişim ve içeriklerle ilgili tarıyoruz. Onun haricinde başka bir taramamız da söz konusu değildir.” değerlendirmesinde bulundu.

Uraloğlu, “Telefonum Taklit Edildi”

Uraloğlu, kısa süre önce kendi cep telefon numarası taklit edilerek Bakanlığından bir bürokratın arandığını anlattı. Bu durumu kısa sürede tespit ettiklerini söyleyen Uraloğlu, “Telefonla veya bir mesajla veya e-maille neler paylaşmamız gerektiğine gerçekten dikkat etmemiz lazım. Milyonlarca, hatta milyarlarca dolar vererek yaptığınız yatırım basit bir bilgisayarla devre dışı bırakılabiliyor. Onun için mutlaka dikkat etmemiz gerekir. Benim adıma arama, memleket adına zararlı bir girişim değildi ama ilgilisini bulduk, gereken yaptırımları uyguladık.” dedi.

Komisyon Başkanı Hüseyin Yayman ise, Uraloğlu’na “Kimi aramışlar, bu önemli bir konu. Size yapılıyorsa bize neler yapılmaz” diyerek karşılık verdi.

 

Daha Fazla Haber Okumak İçin Tıklayın!

Daha Fazla Ekonomi Haberi Okumak İçin Tıklayın!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ