DOLAR

32,8398

EURO

35,1374

ALTIN

2.497,77

BIST

10.732,63

20 Bin Öğretmen Ataması İçin Sözlü Sınav Süreci Başlıyor!

20 Bin Öğretmen Ataması İçin Sözlü Sınav Süreci Başlıyor!
  • Güncel / Haberler / Önem Sırası
  • 10 Haziran 2024 16:00 | Son Güncellenme: 10 Haziran 2024 22:21
  • 20 Bin Öğretmen Ataması İçin Sözlü Sınav Süreci Başlıyor! için yorumlar kapalı
  • 31

20 Bin Sözleşmeli Öğretmen Ataması Kapsamında ‘Sözlü Sınav Giriş Belgeleri’ Erişime Açıldı. -Sözlü Sınavlar, 1 Temmuz’dan İtibaren Başlayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB) 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması kapsamında sözlü sınava girmeye hak kazanan adayların sınav merkezleri açıklandı. Adayların sözlü sınav giriş belgeleri de erişime açıldı.

20 bin sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin başvurular 20-31 Mayıs tarihleri arasında elektronik ortamda alınmıştı. Bu kapsamda sözlü sınava girmeye hak kazanan adayların sınav merkezleri açıklanırken adayların sözlü sınav giriş belgeleri de erişime açıldı. Sözlü sınavlar, 1 Temmuz’dan itibaren başlayacak.

Sözleşmeli öğretmenliğe atanmak üzere ilan edilen alanlardaki kadrolara başvuran ve başvurusu onaylanan adaylardan KPSS’de ilgili puan türüne göre en yüksek puan alan adaydan başlamak üzere belirlenen kontenjan sayısının 3 katı aday, yerleştirildikleri sınav merkezlerinde sözlü sınava alınacak.

Tercih başvurusu ile atama ve göreve başlamaya ilişkin açıklamalar ise sözlü sınavların tamamlanmasıyla sonuçlarının ilanından sonra yapılacak. Adaylar, sınav giriş belgelerine e-Devlet kullanıcı adı ve şifreleriyle ulaşabilecek.

Sözlü Sınava Dair Detaylar

Sözlü sınavlarda adaylar eğitim bilimleri ve genel kültür, alanıyla ilgili konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü, iletişim becerileri, öz güveni ve ikna kabiliyeti, bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı, topluluk önünde temsil yeteneği ve eğitimcilik nitelikleri yönüyle değerlendirilmeye tabi tutulacak.

Adayların sözlü olarak verdikleri cevaplar Sözleşmeli Öğretmen Alımı Sözlü Sınav Aday Değerlendirme Formu ile puanlanacak ve sınav esnasında kamera kaydı alınacak.

 

Adaylar, elektronik kura ile belirlenen sorulara verdikleri cevapları ayrıca soru-cevap kağıdına el yazısı ile yazarak imzalayacak.

 

Sözlü sınav komisyonu bir başkan, iki üyeden olmak üzere üç kişiden oluşacak olup, komisyon üyeleri hangi komisyonda görevli olduklarını sınav günü öğrenecek.

Sözlü sınav sonuçları tüm adayların sözlü sınav süreçleri tamamlandıktan sonra duyurulacak ve adaylar sonuçlarını kişisel e-Devlet kullanıcı adı ve şifreleriyle öğrenebilecek.

Sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılacak. Sözlü sınavlar, Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Mersin, Samsun, Tekirdağ, Trabzon ile Van’da yapılacak.

Tercih başvurusu ile atama ve göreve başlamaya ilişkin açıklamalar ise sözlü sınavların tamamlanıp sonuçlarının ilanından sonra yapılacak.

Sınıf öğretmenliği için 3 bin 263, Özel Eğitim Öğretmenliği için 2 bin 499, rehberlik bin 597, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi bin 594, İngilizce için 968 öğretmen atanacak.

 

Daha Fazla Haber Okumak İçin Tıklayın!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ