DOLAR

32,8241

EURO

35,1066

ALTIN

2.495,38

BIST

10.729,86

Ankara ‘ya Getirilen Hastalıklı Köpeklerin Akıbeti Ne Oldu?

Ankara ‘ya Getirilen Hastalıklı Köpeklerin Akıbeti Ne Oldu?
  • Güncel / Haberler / Önem Sırası
  • 11 Haziran 2024 10:56 | Son Güncellenme: 11 Haziran 2024 12:31
  • Ankara ‘ya Getirilen Hastalıklı Köpeklerin Akıbeti Ne Oldu? için yorumlar kapalı
  • 30

Sosyal Medyanın Gündemine Oturan ve Ankaralılarda Paniğe Neden Olan Şanlıurfa’dan Ankara’ya Getirilen Hastalıklı Köpekler, Ankara Büyükşehir Belediyesi Ekiplerince Müşahede Altına Alındı.

Yaşama Tutunan Patiler Derneği Başkanı Buket Özgünlü, dün Şanlıurfa’nın Siverek ilçesindeki barınakta kuduz olduğu iddia edilen köpekleri bakımsız kaldıkları gerekçesiyle alıp Ankara Gölbaşı ilçesinde Patiliköy Köpek Barınağı’na taşıdı. Sosyal medyadan paylaşılan söz konusu görüntüler ve açıklamalar ile Türkiye‘nin gündemine bomba gibi düşen bu olayın ardından Ankara’da panik havası yaşandı. Getirilen köpeklerin Ankara Büyükşehir Belediyesi‘nce müşahede altına alındığı belirlendi.

Buket Özgünlü Tutuklandı

AK Parti‘nin sokak hayvanları için yaptığı düzenlemenin gündemde olduğu ve köpeklerin uyutulacağına ilişkin bilgiler nedeni ile sert tepkilerle karşılaşılan bugünlerde, Buket Özgünlü isimli hayvan severin, sosyal medya hesabından yayınladığı videosu çok dikkat çekti. Özgünlü videosunda, Siverek’teki barınaktan 35 köpek ve 3 yasaklı ırkı alıp, Ankara’ya yola çıktığını söyleyerek, “Barınaktaki köpeklerin hepsi hasta. Hiçbiri kısır değil. Kısırlaştırmama nedenleri de kuduz varmış, 3-4 tane kuduz çıkmış. Bunlar da o nedenle kısırlaştırma yapamıyorlarmış. Bebekler doğmuş, hepsi hasta, ne ararsanız var. Şu anda 35’e yakın sokak hayvanı aldık, aracımıza yükledik, 3 de yasaklı ırk, hastaydı, onlar da aracımıza yüklendi. Ankara’ya doğru yola çıktık. Kliniklere giriş yapıp, kısırlaştırılıp, tedavileri olacak” dedi.

Sosyal medyadaki iddialar üzerine soruşturma başlatıldı. Siverek’ten getirilen hayvanlar tespit edilerek, karantinaya alındı. Buket Özgünlü ile dernek çalışanı M.S.D. ise gözaltına alındı.

Ankara Valiliği‘nden yapılan yazılı açıklamada, Hastalık taşıyan köpeklerin ilimize getirildiğine dair iddialar ihbar kabul edilerek, valiliğimizce, kolluk kuvvetlerimiz ve tarım il müdürlüğümüz başta olmak üzere tüm birimlerimiz teyakkuza geçirilmiştir. Bulundukları yer tespit edilen hayvanlar, veteriner hekimlerimizin gözetiminde karantinaya alınmıştır. Söz konusu hayvanları ilimize yönlendiren ve getiren kişiler yakalanarak Cumhuriyet Başsavcılığımızın talimatları doğrultusunda gözaltına alınmış ve haklarında yasal işlemlere başlanılmıştır denildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan Buket Özgünlü ve dernek çalışanı M.S.D., emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edildi. Özgünlü ve M.S.D., savcılık sorgusunun ardından ‘Bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma’ ve ‘Hayvanları koruma kanununa muhalefet’ suçlarından tutuklanmaları talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Özgünlü, tutuklanırken, M.S.D. serbest bırakıldı.

Köpekler, Ankara Büyükşehir Belediyesi Ekiplerince Müşahede Altında…

Öte yandan Ankara İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, köpeklerin bazılarında hastalık tespit edildiğini ve Ankara Büyükşehir Belediyesi ekiplerine teslim edildiği kaydedildi.

Ankara İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün açıklaması şöyle oldu:

“Bazı basın ve yayın kuruluşları ile sosyal medya platformlarında Şanlıurfa‘dan yasadışı yollarla şehrimize gelen sahipsiz hayvanların salıverildiğine yönelik dezenformasyon içerikli yayın ve paylaşımlar yer aldığı görülmektedir. İlimizde bir klinikte tespit edilen ve bazılarında çeşitli hastalıklar olduğu anlaşılan bahse konu yavru ve yetişkin köpekler hayvan sağlığında görevli Veteriner Hekimlerimiz nezaretinde aynı gün Ankara Büyükşehir Belediyesi ekiplerine teslim edilmiş ve müşahede altına alınmıştır.

Ölü olduğu anlaşılan köpekler de incelenmek üzere İl Müdürlüğümüz tarafından alınarak Etlik Veteriner Merkez Kontrol Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü‘ne teslim edilmiştir. Konuyla ilgili süreç İl Müdürlüğümüz tarafından tüm boyutlarıyla takip edilmektedir. İddia edildiği üzere hayvanların salıverildiği bilgisi gerçeği yansıtmamaktadır.”

 

Daha Fazla Haber Okumak İçin Tıklayın!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ