DOLAR

32,1810

EURO

35,0129

ALTIN

2.431,90

BIST

10.656,96

Ayhan Bora Kaplan Soruşturması, Emniyette Suları Dalgalandırdı

Ayhan Bora Kaplan Soruşturması, Emniyette Suları Dalgalandırdı
  • Güncel / Haberler
  • 15 Mayıs 2024 16:46
  • Ayhan Bora Kaplan Soruşturması, Emniyette Suları Dalgalandırdı için yorumlar kapalı
  • 32

Ayhan Bora Kaplan Soruşturmasında, Ankara Emniyetinde Görevli 4 Polis Daha Gözaltına Alındı.-Soruşturmanın Ucunun Nereye Uzanacağı Merak Konusu…

Ayhan Bora Kaplan suç örgütüne yönelik yürütülen soruşturmanın kapsamı genişliyor. Soruşturma kapsamında Ankara Emniyeti’nde görevli 4 polis memurunun dada göz altına alındığı bildirildi.

Ankara Emniyeti’nde Sular Dalgalandı: 4 Polis Gözaltında

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı‘nın konuya ilişkin açıklaması şöyle oldu:

“Gizli tanık SS’nin ifadesinde geçen iddialarla ilgili Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde görev yapan dört kamu görevlisi hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımızca gözaltı kararı verilmiş olup, gözaltı kararı icra edilmiştir, soruşturma işlemleri titizlikle yürütülmektedir.”

İçişleri BakanlığıAnkara’daki bir organize suç örgütüyle ilgili soruşturmada Emniyet Genel Müdürlüğü‘nde görevli 3 önemli ismi görevden aldığını duyurmuş, ardından haklarında soruşturma açılmış ve evlerinde arama yapılmıştı.

Bakan Yerlikaya ve Tunç’tan Soruşturmaya İlişkin Açıklama

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sabah yaptığı açıklamada isim vermeden Ayhan Bora Kaplan Davası’na ilişkin, “Kimler, terör örgütleri ve onların uzantılarıyla, organize suç örgütleriyle bir olup, FETÖ taktikleriyle Sayın Cumhurbaşkanımıza, hükümetimize ve siyasilerimize, sosyal medya destekli ‘oyun kurmaya’ çalışıyorsa; onların oyunlarını da kurdukları tuzakları da yerle bir edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

AK Parti Grup Toplantısı öncesine gazetecilerin sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, soruşturma ile ilgili “Hep birlikte soruşturmaların sonucunu bekleyelim. Adaletimizde güvenelim” dedi.

Ne Olmuştu? 

Ayhan Bora Kaplan suç örgütüne yönelik soruşturmada haklarında dava açılan 28’i tutuklu 61 sanığın yargılandığı davada ara karar açıklandı. 28 tutuklu sanıktan sekizi adli kontrol şartıyla tahliye edildi. Bir sonraki duruşma ise 20 Mayıs’a ertelenmişti.

İddianameden Bilgiler

İddianamede, sanıkların üyesi olduğu suç örgütünün Kaplan’ın talimatı ve bilgisi doğrultusunda, farklı tarihlerde Mahfuz Tatar ve Semih Arslan’ın öldürülmesi ve bazı kişilerin silahla yaralanmasının yanı sıra kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak, eziyet, yağma ve darp olaylarını gerçekleştirdiği kaydediliyor.

İddianamede Kaplan ve diğer örgüt yöneticileri Fethi Koyuncu, Mutlu Ayaş, Yusuf İzzet Savaş, Kanber Keskin ve Serdar Sertçelik​​​​​​​’in “suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurmak ve yönetmek”, “kasten öldürme”, “kasten yaralama”, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “nitelikli yağma”, “eziyet”, “suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme”, “suç üstlenme” ve “suçluyu kayırma” suçlarından biri ağırlaştırılmış 2’şer kez müebbet ve 169 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası isteniyor.

 

Daha Fazla Haber Okumak İçin Tıklayın!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ