DOLAR

32,8241

EURO

35,1066

ALTIN

2.495,38

BIST

10.729,86

Bakan Tekin ‘den Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’ne Onay

Bakan Tekin ‘den Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’ne Onay
  • Güncel / Haberler
  • 27 Mayıs 2024 14:36
  • Bakan Tekin ‘den Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’ne Onay için yorumlar kapalı
  • 25

Bakan Yusuf  Tekin, “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” Müfredatına Onay Verdi. Müfredat, Erişime Açıldı.

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının onay sürecinden geçen ‘Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli‘ne onay verdi. Yeni müfredat, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) bakanlığının internet adresinde yayımlandı.

Müfredata En Çok Görüş, Öğretmenlerden Geldi

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Millî Eğitim Bakanlığı, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli‘ kapsamında Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’nce 9 dersin öğretim programı ile ortak metni, Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nce 10 dersin öğretim programı, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nce 7 dersin öğretim programının 26 Nisan’da kamuoyunun görüş ve önerisine sunulduğunu hatırlattı. 10 Mayıs’a kadar askıda kalan taslağa 67 bin 284 görüş ve öneri iletildiğini belirten MEB, Yeni müfredat taslağına öğretmenlerden 38 bin 865 görüş ve öneri geldiğini, müfredat taslağına katkı sunmak isteyen sivil toplum kuruluşlarından, eğitim platformları ile eğitimin diğer paydaşlarının ise 28 bin 419 görüş bildirildiğini kaydetti.

Müfredat için görüş ve önerilerin yüzde 58’inin öğretmenlerden, yüzde 42’si ise diğer paydaşlardan geldiğini açıklayan MEB, gelen görüşlerin üçte birinin ortak metne, altıda birinin ise okul öncesi eğitim programına yönelik olduğunu belirtti.

Bakan Tekin’den Müfredata Onay

Yeni müfredat taslağı hakkında iletilen tüm görüş-önerilerin Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından değerlendirildiğini, görüş ve önerilerin askı sürecinde her gün Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı komisyonları ile ilgili genel müdürlüklerle paylaşıldığını açıklayan MEB, şu bilgileri aktardı:

“Eğitim paydaşlarından gelen 67 bin 284 görüş ve öneri tek tek tasnif edildi. Bu çerçevede öğretim programlarında bazı genel tashihler yapıldı. Görüş ve öneriler, şeffaflık, bilimsellik ve katılımcılık ilkelerinin gereği olarak değerlendirilerek öğretim programlarına yansıtıldı.

Yeni müfredata ilişkin 26 dersin “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” öğretim programları, 16-22 Mayıs’ta kurul gündemine alınarak görüşüldü. Tekrar görüşülen yeni müfredat, Talim ve Terbiye Kurulu onayından geçti.

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin de Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının onay sürecinden geçen yeni müfredatı onayladı. Böylece, “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli“, tüm aşamalardan geçerek “https://mufredat.meb.gov.tr” adresi üzerinden erişime açıldı.

Yeni müfredat, gelecek eğitim-öğretim döneminden itibaren okul öncesi, ilkokul 1. sınıf, ortaokul 5. sınıf ve lise 9. sınıftan başlamak üzere kademeli şekilde uygulanacak.”

 

Daha Fazla Haber Okumak İçin Tıklayın!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ