DOLAR

32,1373

EURO

35,0313

ALTIN

2.435,43

BIST

10.656,96

Bakan Tekin Yanıtladı: Mülakat Kaldırılacak Mı?

Bakan Tekin Yanıtladı: Mülakat Kaldırılacak Mı?
  • Güncel / Haberler / Siyaset
  • 15 Mayıs 2024 16:10
  • Bakan Tekin Yanıtladı: Mülakat Kaldırılacak Mı? için yorumlar kapalı
  • 29

Grup Toplantısı Öncesi Soruları Yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, “Mülakat Kaldırılacak Mı?” Sorusuna Da Yanıt Verdi.

Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Toplantısı’ndan önce gazetecilerin sorularına cevap verdi. Yusuf Tekin, kamuoyunda sıkça gündeme gelen mülakat ilgili sorulara da cevap verdi.

Bakan Tekin, insanların mülakat düzenlemesine karşı çıkarak ‘yüzde 100 mülakat etkili olsun‘ dediklerini iddia ederken şu ifadeleri kullandı:

“Bir şeyi atlıyorlar. Şu andaki mevcut duruma göre mülakat, yüzde 100 etkili öğretmen arkadaşlarımızın atanmasında. Biz mülakatın etkisini yüzde 50‘ye düşürüyoruz ama ilginç bir şekilde mülakata karşı çıkanlar bu düzenlemeyi iptale taşıyorlar. Yani ‘yüzde 100 mülakat etkili olsun‘ diyorlar. Burada bir çelişki var, anlamakta zorlanıyorum. Biz yönetmeliğimizi yayınladık, süreci ona göre işleteceğiz.”

“Gündemimizde Öyle Bir Şey Yok”

Bakan Tekin, “Mülakatın tamamen kaldırılması söz konusu mudur?” sorusunu da şöyle yanıtladı:

“Şu an bizim gündemimizde öyle bir şey yok. Ben Bakan olarak yasal düzenlemeye göre işlem yapıyorum, mevcut elimizdeki yasal düzenlemeye göre.”

“Eğitimciler Emek Sömürüsüne Maruz Kalıyor!”

Gündemdeki mülakat tartışmalarına Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik de katıldı. Milli eğitim bakanının, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin döneminde 9 kez değiştiğinin altını çizen Özgür Çelik,

“İstisnasız her yeni gelen bakan, eğitim sisteminin değişmesinin şart olduğunu söyledi ve 4’ü büyük olmak üzere 18 kez müfredat değişti. Eğitim giderek niteliksizleşmekte, uluslararası testlerde okuma, matematik ve fen gibi becerilerde ülkemiz sonlarda yer almaktadır.

Bugün Türkiye’de yaklaşık 20 milyon öğrenci, 1 milyon 155 bin öğretmen, yaklaşık 1 milyon atanmayan öğretmen bulunmaktadır. Atanmadıkları için ücretli ve sözleşmeli öğretmenlik yapan eğitim emekçileri, emek sömürüsüne maruz kalmaktadır.” ifadelerini kullandı.

“Binlerce Öğretmen Adayı Haksız Yere Eleniyor!”

Çelik, yabancı uyruklu öğrencisinin silahlı saldırıcı sonucu hayatını kaybeden okul müdürü İbrahim Oktugan’ı da hatırlattı:

“Okullarda yaşanan ve son olarak bir müdürün hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan şiddet olayı, eğitim emekçilerinin hayatlarının güvende olmadığını göstermektedir.

Siyasi iktidarın 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce söz verdiği ancak bizzat Milli Eğitim Bakanı’nın devam edeceğini duyurduğu “mülakat” muamması nedeniyle bugün binlerce öğretmen adayı haksız yere elenmektedir.

Bu sorunun çözülmesi bir yana kamudaki söz konusu uygulama nedeniyle liyakat giderek yok olmakta, binlerce genç aday mağdur edilmektedir.”

 

Daha Fazla Siyaset Haberi Okumak İçin Tıklayın!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ