DOLAR

32,8219

EURO

35,1105

ALTIN

2.495,75

BIST

10.746,65

Bakan Yumaklı ‘dan Sokak Hayvanları Açıklaması

Bakan Yumaklı ‘dan Sokak Hayvanları Açıklaması
  • Güncel / Haberler / Önem Sırası
  • 27 Mayıs 2024 15:59 | Son Güncellenme: 27 Mayıs 2024 19:07
  • Bakan Yumaklı ‘dan Sokak Hayvanları Açıklaması için yorumlar kapalı
  • 28

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı: 4 Milyona Yakın Başıboş Köpek Olduğu Tahmin Ediliyor.-Bir Yılda 350 Bin Köpek Kısırlaştırıldı.-Türkiye, Kuduz Riski Açısından Yüksek Risk Kategorisinde…

AK Parti, Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan‘ın geçtiğimiz günlerde kurmaylarına verdiği talimatla Hayvan Hakları Kanunu‘nda yapılacak revizyon için çalışmalarında son aşamaya geldi. Belirli bir sürede sahiplenilmeyen sokak hayvanlarının uyutulması maddesinin kamuoyu tarafından duyulmasının ardından sert eleştirilerin odağında olan AK Parti‘nin Grup Başkanvekili Bahadır Yenişehirlioğlu, bu hafta taslak ile ilgili olarak muhalefet partilerini ziyaret etmeye hazırlanırken, bu konuda son açıklama, çalışmanın taraflarından olan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı‘dan geldi.  Bakan Yumaklı, “Başıboş sokak köpekleri sorununun temelinde, bu hayvanların sorumluluklarını yasal olarak üstlenen sahip bir kişi veya kurumun olmaması yatmaktadır” dedi.

Bakan İbrahim Yumaklı‘nın, sosyal medya hesabından konuya ilişkin yaptığı açıklama şöyle oldu:

Başıboş sokak köpekleri sorununun temelinde, bu hayvanların sorumluluklarını yasal olarak üstlenen sahip bir kişi veya kurumun olmaması yatmaktadır.

Bu konuya dair çözüm tartışmalarında, teknik bazı bilgilerin göz önünde bulundurulması mecburiyetine istinaden aşağıdaki hususları kamuoyunun dikkatine sunmak istiyorum.

4 Milyona Yakın Başıboş Köpek Olduğu Tahmin Ediliyor

1-) Başıboş köpek sayısının, 4 milyona yakın olduğu tahmin edilmektedir. Yıl içinde 1-2 defa doğum yapabilmeleri, her seferinde ortalama 6-8 yavru doğurmaları ve sürekli yer değiştirmeleri sebebiyle yerel yönetimlerce sağlıklı kayıt tutulamamakta ve net sayı belirlenememektedir.

Bir Yılda 350 Bin Köpek Kısırlaştırıldı

2-) Bilimsel verilere göre, başıboş köpeklerin çoğalmalarının kontrol altına alınabilmesi, bir sene içinde toplam sayının %70’inin kısırlaştırılması ile mümkündür. Ancak son 5 yılda ortalama 260 bin, bir yılda en fazla 350 bin köpek kısırlaştırılabilmiştir.

Türkiye, Kuduz Riski Açısından Yüksek Risk Kategorisinde

3-) Dünya Sağlık Örgütü tarafından ülkemiz kuduz riski açısından yüksek risk kategorisinde tanımlanmaktadır. Birçok ülke, ülkemize gelecek vatandaşlarına kuduz riskine ve başıboş köpeklerden kaynaklı tehlikelere karşı seyahat uyarısı yapmaktadır.

4-) Sağlık Bakanlığı verilerine göre, evcil hayvanlar da dahil olmak üzere 2018-2022 yılları arasında kuduz riskli temas sayısı ortalama 267 bin iken, 2023 yılında bu sayı iki katına yakın artarak 438 bine ulaşmıştır. Bu tablonun insan hayatı ve sağlığı açısından ürkütücü boyutlarda olduğu aşikârdır.

5-) İçişleri Bakanlığı verilerine göre son 5 yılda hayvana çarpma ile gerçekleşen 3 bin 534 trafik kazasında, 55 ölüm ve 5 bin 147 yaralanma vakası kayıtlara geçmiştir.

Bu soruna dair son günlerde kamuoyunda yapılan sağduyulu tüm tartışmalar, görüş ve öneriler, doğru çözüme ulaşmak için son derece değerlidir. Bilim insanları başta olmak üzere, konunun uzmanlarının gerçekçi çözüm önerileri ve vatandaşımızın desteği ile ülkemizin bu sorunun da üstesinden geleceğine inanıyorum.”

 

Daha Fazla Haber Okumak İçin Tıklayın!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ