DOLAR

33,0372

EURO

35,9878

ALTIN

2.559,61

BIST

11.064,85

Biden’ın Gazze Ateşkes Teklifinde Neler Var?

Biden’ın Gazze Ateşkes Teklifinde Neler Var?
  • Güncel / Haberler
  • 1 Haziran 2024 17:00 | Son Güncellenme: 1 Haziran 2024 19:45
  • Biden’ın Gazze Ateşkes Teklifinde Neler Var? için yorumlar kapalı
  • 48

ABD Başkanı Joe Biden’ın Açıkladığı Gazze’deki Yeni Ateşkes Teklifinin Detayları…

7 Ekim 2023 tarihinden bu yana İsrail’in Gazze‘ye uyguladığı soykırım hız kesmeden devam ediyor. Her yeni gün savunmasız insanların can verdiği Gazze için ABD‘den önemli bir adım geldi. ABD Başkanı Joe Biden, Gazze‘de savaşı sona erdirmek için üç aşamalı bir ateşkes önerisi sundu. Biden’ın teklifi; ateşkes, İsrailli rehinelerin ve Filistinli tutukluların serbest bırakılması ve Gazze‘nin yeniden inşasını öngörüyor.

Teklifin Detaylarında Neler Var?

Teklifin ilk aşaması: Ateşkes, rehinelerin sınırlı olarak serbest bırakılması ve İsrail’in geri çekilmesini öngörüyor.

Biden, İsrail‘in teklifinin ilk aşamasının altı hafta süreceğini ve “tam ve eksiksiz” bir ateşkes sağlanacağını; İsrail güçlerinin Gazze‘nin “tüm nüfuslu bölgelerinden” çekileceğini ve “yüzlerce Filistinli mahkûmun serbest bırakılması karşılığında kadınlar, yaşlılar ve yaralılar da dâhil olmak üzere bir dizi rehinenin serbest bırakılmasını” içereceğini kaydetti.

Bu aşamada Filistinli sivillerin Gazze‘nin tüm bölgelerindeki evlerine ve mahallelerine döneceğini, insani yardımın ise Gazze’ye her gün yardım taşıyan 600 kamyona çıkacağını belirten Biden, ilk aşama, teklifin bir sonraki aşamasına geçmek için İsrail ve Hamas arasındaki görüşmeleri de içereceğini ifade etti. İlk aşama 6 hafta sürecek.

Teklifin ikinci aşaması, tüm rehinelerin serbest bırakılması ve İsrail’in tamamen Filistin’den çekilmesini öngörüyor.

ABD Başkanı, teklifin ikinci aşamasını “düşmanlıklara kalıcı bir son” olarak nitelendirirken, ikinci aşamaya ulaşmak için yapılacak müzakerelerin iki taraf arasında farklılıklar olacağı için altı haftadan daha uzun sürebileceğini de kaydetti.

Biden, “İsrail kendi çıkarlarının korunduğundan emin olmak isteyecektir ancak teklif, müzakerelerin birinci aşamadan itibaren altı haftadan uzun sürmesi halinde, ateşkesin müzakereler devam ettiği sürece devam edeceğini söylüyor” diyerek önceki tekliflerden yeni bir gelişmeye dikkat çekti.

İkinci aşamada erkek askerler de dahil olmak üzere hayatta kalan tüm rehineler serbest bırakılacak ve İsrail güçleri Gazze‘den çekilecek.

Teklifin üçüncü aşamasında, yeniden inşa ve cesetlerin iadesi yer alıyor. 

Teklifin üçüncü aşamasında, “Gazze için büyük bir yeniden inşa planının başlayacağını ve öldürülen rehinelerden geriye kalanların ailelerine iade edileceğini” belirten Biden, İsrail’in “son sekiz ayda Hamas güçlerini harap ettiğini ve bu noktada Hamas artık yeni bir 7 Ekim eylemi gerçekleştirebilecek durumda değil” dedi.

Hamas, teklife sıcak baktığını açıkladı.

 

Daha Fazla Haber Okumak İçin Tıklayın!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ