DOLAR

32,8766

EURO

35,2012

ALTIN

2.498,23

BIST

10.743,80

BM’den Gazze’de Ateşkes’e Onay!

BM’den Gazze’de Ateşkes’e Onay!
  • Güncel / Haberler / Önem Sırası
  • 11 Haziran 2024 06:06 | Son Güncellenme: 11 Haziran 2024 11:26
  • BM’den Gazze’de Ateşkes’e Onay! için yorumlar kapalı
  • 23

BM Güvenlik Konseyi, ABD’nin Gazze İçin Sunduğu Karar Tasarısını Kabul Etti.-Hamas, AB ve Türkiye Karardan Memnun.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, ABD‘nin sunduğu Gazze Şeridi’nde kalıcı ateşkes ve rehinelerin serbest bırakılması için Hamas‘a çağrıda bulunan karar tasarısını 14 lehte ve 1 çekimser oyla kabul etti. Çekimser oy kullanan ülke ise Rusya oldu.

İsrail’in, ABD Başkanı Joe Biden‘ın teklifini kabul ettiği belirtilen kararda, Hamas’a da teklifi kabul etme ve uygulama çağrısı yapıldı.

Kararda, 3 aşamalı teklif uyarınca; ilk aşamada hemen ateşkes, kadın, yaşlı ve yaralı esirlerin serbest bırakılması, Filistinli esirlerin takas edilmesi, İsrail güçlerinin Gazze’de nüfus bulunan yerlerden çekilmesi, insani yardımın artması, temel hizmetlerin yeniden inşası, Filistinli sivillerin Gazze’nin kuzeyi dahil tüm şerit genelinde evlerine dönmesinin ve uluslararası toplumun gerekli konut katkısı yapmasının sağlanacağı kaydedildi.

Hamas ve AB Karardan Memnun

Hamas, “BMGK kararındaki kalıcı ateşkes, İsrail‘in Gazze‘den tamamen çekilmesi, esir değişimi, yeniden inşa ve sivillerin dönüşü” hususlarını memnuniyetle karşıladığını duyurdu. 

Ayrıca AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell‘in ofisinden AB adına yapılan açıklamada, BMGK’de, karar tasarısının kabul edilmesinden memnuniyet duyulduğunu bildirdi. Borrell, bu kararın derhal uygulanması için çağrıda bulunurken, Biden’ın planına tam destek verildiği hatırlatıldı.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Kılıç’tan Değerlendirme

Cumhurbaşkanı Güvenlik ve Dış Politika Başdanışmanı Akif Çağatay Kılıç’ta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin kararına ilişkin, “BMGK’de ‘ateşkes’ oylamasında çıkan sonuç, her ne kadar geç kalınmış bir karar olsa da memnuniyet vericidir. Bu kararın bir an evvel yürürlüğe girmesi ve ateşkes sürecinin başlaması için uluslararası desteğin acilen sağlanması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Teklifin Detaylarında Neler Var?

ABD Başkanı Joe Biden’ın 1 Haziran 2024 tarihinde açıkladığı Gazze’deki Yeni Ateşkes Teklifi’nin detayları şöyle olmuştu:

Teklifin ilk aşaması: Ateşkes, rehinelerin sınırlı olarak serbest bırakılması ve İsrail’in geri çekilmesini öngörüyor.

Bidenİsrail‘in teklifinin ilk aşamasının altı hafta süreceğini ve “tam ve eksiksiz” bir ateşkes sağlanacağını; İsrail güçlerinin Gazze‘nin “tüm nüfuslu bölgelerinden” çekileceğini ve “yüzlerce Filistinli mahkûmun serbest bırakılması karşılığında kadınlar, yaşlılar ve yaralılar da dâhil olmak üzere bir dizi rehinenin serbest bırakılmasını” içereceğini kaydetti.

Teklifin ikinci aşaması, tüm rehinelerin serbest bırakılması ve İsrail’in tamamen Filistin’den çekilmesini öngörüyor.

ABD Başkanı, teklifin ikinci aşamasını “düşmanlıklara kalıcı bir son” olarak nitelendirirken, ikinci aşamaya ulaşmak için yapılacak müzakerelerin iki taraf arasında farklılıklar olacağı için altı haftadan daha uzun sürebileceğini de kaydetti.

Teklifin üçüncü aşamasında, yeniden inşa ve cesetlerin iadesi yer alıyor. 

Teklifin üçüncü aşamasında, “Gazze için büyük bir yeniden inşa planının başlayacağını ve öldürülen rehinelerden geriye kalanların ailelerine iade edileceğini” belirten Biden, İsrail’in “son sekiz ayda Hamas güçlerini harap ettiğini ve bu noktada Hamas artık yeni bir 7 Ekim eylemi gerçekleştirebilecek durumda değil” dedi.

 

Daha Fazla Haber Okumak İçin Tıklayın!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ