DOLAR

33,0372

EURO

35,9878

ALTIN

2.559,61

BIST

11.064,85

Çömez: “Diyanet, Amerika’da Milyon Dolarlar Harcamış”

Çömez: “Diyanet, Amerika’da Milyon Dolarlar Harcamış”
  • Güncel / Haberler
  • 20 Haziran 2024 16:18
  • Çömez: “Diyanet, Amerika’da Milyon Dolarlar Harcamış” için yorumlar kapalı
  • 37

İYİ Parti’li Çömez: “Diyanet’in ABD’deki Mal Varlığı 90 Milyon Doları Aştı, Villa ve Otel İşletiyor.- Diyanet Yılda 2,5 Milyon Dolar Zarar Ediyor.”

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı‘nın Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yatırımlarını işaret eden İYİ Parti Grup Başkanvekili Turhan Çömez, “Diyanet ABD’de yüzme havuzu, hamam, restoran, villa ve otellere milyon dolarlar harcamış. Nedir bu Amerika merakı” dedi.

Amerika Diyanet Merkezi’nin yerleşkesinde beş yıldızlı otelleri aratmayacak tesisler var. Cemiyet binası, konuk evi, hamam, konferans salonunun yanında merkezde birçok Türk evi de yer alıyor. Türk mutfağından örnekleri olan bir restoranı da bulunan merkezdeki 879 metrekarelik camide aynı anda 3 bin kişi ibadetini rahatlıkla yapabiliyor. Şirketleşen Diyanet-USA’nın mal varlığı 90 milyon dolardan fazlayken, milyon dolarlık kiralık villalar ile konukevi adı altında işletilen otel göze çarpıyor.

“Para Kazanan ve Vergiye Tabi Olan Bir Tesis”

Diyanet’in ödeme takvimini yayınlayan İYİ Parti’li Turhan Çömez şöyle dedi:

ABD yasalarına göre orada bir şirket kurulması ve vergiye tabi olması gerekiyor. Şirket epey önce kurulmuş, önce Washington’da bir arazi almışlar. Bu arazideki projeyi Türkiye’de bir mimari ofisi yapmış. Mimarlık ofisine o günün şartlarında 2 milyon dolara yakın bir ödeme yapılmış. Daha sonra içinde cami, kültür merkezi, otel, villa, yüzme havuzu ve hamamın da olduğu çok geniş bir tesis yapılmış. Burası bir işletme yani para kazanan ve vergiye tabi olan bir tesis. Bunlar kamuoyuna açık bilgiler.

5.1 milyon dolar harcaması, 2.5 milyon dolar zararı var. Burada çalışanlara da yılda 700 bin dolar maaş ödendiğinden bahsediliyor. İşletmenin bugünkü değeri 90 milyon dolar. Yılda 2.5 milyon dolar zarar etmesi çok kötü yönetildiğini gösteriyor.

“Ülkenin Gençleri Kalacak Yurt Bulamıyor”

Burası muhtemelen Diyanet Vakfı üzerinden yapıldı. Nihayetinde Türk milletinin parası. Türkiye’de insanlar aç ve sefilken neden milyonlar harcayıp burayı yaptınız? Ülkenin gençleri kalacak yurt bulanıyor, Diyanet ABD’de otel, villa alıyor. AKP de ABD’de 11 milyon liraya iki bina satın almıştı. Partinin orada 600 oyu var ama milyonlar döküyor. Muhammed Ali’nin çiftliğini de satın aldılar. Neden bu milletin parası çarçur ediliyor? Nedir bu Amerika sevdanız?

 

(Sözcü)

 

Daha Fazla Haber Okumak İçin Tıklayın!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ