DOLAR

32,1725

EURO

35,0211

ALTIN

2.431,51

BIST

10.656,96

Demirtaş ‘ın Yargılandığı Dava Ertelenirken, Gözler Kobanê Karar Duruşmasında

Demirtaş ‘ın Yargılandığı Dava Ertelenirken, Gözler Kobanê Karar Duruşmasında
  • Güncel / Haberler
  • 15 Mayıs 2024 17:11 | Son Güncellenme: 15 Mayıs 2024 17:15
  • Demirtaş ‘ın Yargılandığı Dava Ertelenirken, Gözler Kobanê Karar Duruşmasında için yorumlar kapalı
  • 22

HDP Eski Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetini, Yargı Organlarını, Askeri Veya Emniyet Teşkilatını Alenen Aşağıladığı’ Gerekçesiyle Yargılandığı Davanın Duruşması 17 Temmuz’a Ertelendi.-Kobanê Davasının Karar Duruşması ise Yarın Yapılacak.

Halkların Demokrasi Partisi’nin (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, konuşmalarında “Türkiye Cumhuriyeti hükûmetini, yargı organlarını, askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağıladığı gerekçesiyle yargılandığı davanın duruşması, 17 Temmuz’a ertelendi.

Demirtaş, Duruşmaya Katılmadı

Mersin 14’üncü Asliye Ceza Mahkemesinde görüşülen duruşmaya, başka suçtan Edirne F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu‘nda tutuklu bulunan HDP’nin Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş katılım sağlamadı.

Duruşma, 17 Temmuz’a Ertelendi

Duruşma salonunda hazır bulunan sanık avukatı, müvekkilinin mütalaaya karşı savunma yapması için ek süre istedi.  Talebi kabul eden hâkim, duruşmayı 17 Temmuz‘a erteleme kararı aldı.

Yarın Kobanê Saldırıları Davasında Karar Günü

Öte yandan IŞİD’in Kobanê’ye yönelik saldırılarına karşı 6-8 Ekim 2014’te gerçekleştirilen eylemler gerekçesiyle HDP eski Eş Genel Başkanları, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 24’ü tutuklu 108 kişinin yargılandığı Kobanê Davasının karar duruşması yarın yapılacak. Mahkemenin yarın davayı karara bağlaması bekleniyor.

Duruşma Sincan 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 10.00’da görülecek. Duruşmaya Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan’ın yanı sıra DEM Parti MYK üyeleri de katılacak. Duruşmanın ardından Sincan Adliyesi önünde açıklama yapılması bekleniyor. Selahattin Demirtaş’ınsa duruşmaya katılmayacağı öğrenilirken, diğer tutuklu yargılanan siyasetçilerin de duruşmaya katılmayacağı belirtiliyor.

CHP Heyeti de Mahkeme’de Olacak

Önceki duruşmaya heyet gönderen CHP, bu duruşmada da daha geniş katılımlı bir heyet gönderecek. Heyette CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, CHP Genel Başkan Yardımcıları Gül Çiftçi ve Yüksel Taşkın, Eskişehir milletvekili Utku Çakırözer, Adana milletvekili Okan Konuralp ve Ankara milletvekili Aliye Timisi yer alacak.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, dün Meclis’te yaptığı grup toplantısında Selahattin Demirtaş ve davalarla ilgili şu ifadeleri kullanmıştı:

“Partisinin eş genel başkanıyken Sayın Demirtaş‘ı, sayın eş genel başkanları ve 108 siyasetçiyi aldılar. 18’ini içeride tutuyorlar. Kamuoyunun bildiği adıyla Kobanê Davası; ama esasen HDP‘li, DEM‘li siyasetçilerin siyasetten uzaklaştırılmasına, kayyıma bahane üretme ve kendilerine adil bir yargılama süreci yaşatılmaksızın suçladıkları ve kamuoyunda seçimlerin manipülasyonu için de algı yönetimine başvurulmuş bir dava. Bu dava perşembe günü görülecek.

Bir önceki davayı 4 kişilik bir heyetle takip ettik. Bu davayı da güçlü bir heyetle takip edeceğiz. Bu davadan adalete uygun bir karar çıkmasını bekliyoruz. Evrensel hukuk kurallarına uygun bir yargılama yapılmadı; ama kararın hiç olmazsa öyle kurulması, Anayasa bağlayıcılığı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının bağlayıcılığının göz önüne alınmasını ümit ediyoruz. Perşembe günü o davada, bu siyasi davada da adalet bekliyoruz.”

 

Daha Fazla Haber Okumak İçin Tıklayın!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ