DOLAR

32,1373

EURO

35,0313

ALTIN

2.435,43

BIST

10.656,96

EBRD ‘den Türkiye Büyüme Tahmini

EBRD ‘den Türkiye Büyüme Tahmini
  • Ekonomi / Güncel / Haberler
  • 15 Mayıs 2024 12:20 | Son Güncellenme: 15 Mayıs 2024 19:17
  • EBRD ‘den Türkiye Büyüme Tahmini için yorumlar kapalı
  • 14

EBRD, Türkiye Ekonomisinin Bu Yıl Yüzde 2,7, 2025’te Yüzde 3 Büyüyeceğini Açıklayarak, Tahminlerini Aşağı Yönlü Revize Etti.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD),faaliyet gösterdiği ekonomileri kapsayan Bölgesel Ekonomik Görünüm Raporunu yayımladı. EBRD Raporu’nda, enflasyonla mücadele kapsamında para ve maliye politikasında sıkılaşmanın devam edeceği beklentisiyle Türkiye ekonomisine ilişkin büyüme öngörüsünü de eylüldeki yüzde 3 seviyesine göre aşağı yönlü revize ederek yüzde 2,7 olarak revize etti.

EBRD’den Aşağı Yönlü Büyüme Tahmini

EBRD Raporu’nda, geçen yıl eylüldeki bölgesel ekonomik büyüme tahminini yüzde 0,2 aşağı yönlü revize ederek, yüzde 3‘e çekti. Geçen yıl EBRD ekonomilerinde büyüme yüzde 2,5 oranındaydı.

Banka ayrıca Türkiye ekonomisine ilişkin büyüme öngörüsünü de eylüldeki yüzde 3 seviyesine göre aşağı yönlü revize ederek yüzde 2,7 olarak güncelledi. Büyüme beklentisindeki düşüşte, enflasyonla mücadele kapsamında para ve maliye politikasında sıkılaşmanın devam edeceği beklentisi etkili oldu.

Banka, Türkiye ekonomisinin 2025’te ise yüzde 3 büyüyeceğini öngördü.

EBRD, Türkiye’de 2009’dan bu yana 442 projeye ve ticaret finansmanı girişimlerine 19,8 milyar avro yatırım yaparken, bu yatırımların yüzde 93’ü özel sektöre yapıldı.

Diğer Kuruluşların Türkiye Değerlendirmesi Nasıldı?

Türkiye’nin Haziran 2023‘ten bu yana eski ekonomi politikalarına geri dönüşü yerli ve uluslararası yatırımcılar arasında güveni artırmıştı.

Standard & Poor’s, Türkiye‘de son dönemde politika düzenlemeleri nedeniyle aralık ayında takvim dışı değerlendirmeye giderek ülkenin kredi notu görünümünü “durağan”dan “pozitif”e çevirmişti. S&P, Türkiye ekonomisinin bu sene ve gelecek yıl yüzde 3 büyümesinin beklediğini açıkladı.

Diğer kredi derecelendirme kuruluşlarından Moody’s de ocak ayında Türkiye‘nin kredi notu görünümünü “durağan”dan “pozitif”e yükseltmiş, Fitch Ratings ise Mart’ta Türkiye’nin kredi notunu “B”den “B+”ya yükseltirken, not görünümünü “durağan”dan “pozitif”e çevirmişti.

IMF Türkiye Masası Şefi James Walsh da birkaç gün önce yaptığı açıklamasında, Türkiye‘ninfaiz oranlarını bu kadar yükselterek, para politikasını ve finans sektörünün verimliliğini engelleyen birçok mali düzenlemeyi de basitleştirdiği için büyük övgüyü hak ettiğini ve  yatırımcıların Türkiye‘ye reformlar iyi ve doğru yönde gittiği için olumlu yaklaştığını kaydetmişti.

 

Daha Fazla Ekonomi Haberi Okumak İçin Tıklayın!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ