DOLAR

32,1465

EURO

34,9978

ALTIN

2.434,35

BIST

10.656,96

Kamuda Tasarruf Paketi ile Memurların Hayatında Ne Değişecek?

Kamuda Tasarruf Paketi ile Memurların Hayatında Ne Değişecek?
  • Ekonomi / Güncel / Haberler
  • 15 Mayıs 2024 15:32
  • Kamuda Tasarruf Paketi ile Memurların Hayatında Ne Değişecek? için yorumlar kapalı
  • 32

Hükümet’in Açıkladığı Kamuda Tasarruf Paketi, Kamu Personellerinin Çalışma Sistemi Üzerinde Nasıl Bir Revizyon Getirecek? İşte Cevabı…

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek‘in katılımlarıyla 13 Mayıs 2024 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen toplantıda detayları kamuoyuyla paylaşılan Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi‘nin açıklanan maddelerinin dışında kamu personellerinin çalışma sistemi üzerinde nasıl bir revizyon getireceği merak konusu oldu. Konuya ilişkin açıklama Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram‘dan geldi.

Memurlar İçin Hangi Çalışma Sistemleri Masada?

Kamuda tasarruf tedbirlerinin açıklanmasının ardından gözler kamu personellerinin çalışma sistemi üzerinde yapılması muhtemel değişikliklere çevrildi. Personellerin esnek çalışması noktasında yetkililer açıklama yaparken, Ekonomist Bayram bu sistemin nasıl uygulanacağına dair değerlendirmelerini aktardı.
Türkiye‘de özel sektörün uygulamaya başladığı uzaktan ve esnek çalışma sistemi yeni dönemde kamunun da önceliği olacak. Bu çalışma sistemi ile ilgili 6 formül üzerinde durulurken, hazırlanan yönetmelikte kamuda çalışanların “esnek çalışma“, “değişken zamanlı çalışma”“yoğunlaştırılmış çalışma”“uzaktan çalışma“, “kısmi zamanlı çalışma” ve “akademik eğitim amaçlı çalışma” şeklinde olmak üzere 6 model ortaya çıktı.

Hangi Kurumlar Esnek Çalışma Yapabilecek?

Bayram, söz konusu esnek çalışma modeli hakkında, özellikle İstanbul’da Cuma günlerinde trafikte ciddi bir azalma olduğunu, bunun zaten özel sektörlerde uygulandığını hatırlatıyor. Uygulamanın esnek çalışmanın internet tabanlı uygulamalar kullanan bakanlıklarda geçerli olacağı ve bu sayede hem verimliliğin artacağı hem de çalışanların motivasyonlarının artacağı kaydediliyor.

Bayram’a göre kamu alımlarında emekliye ayrılan kadar personel alımı tüm birimlerde uygulanmayacak. Bu konuda bir kaç bakanlık istisna kapsamında olacak. Özellikle Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı gibi bakanlıklarda bu tedbirin alınmayacağı bakanlıklar olacak.

 

Daha Fazla Ekonomi Haberi Okumak İçin Tıklayın!

Daha Fazla Haber Okumak İçin Tıklayın!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ