DOLAR

33,0372

EURO

35,9878

ALTIN

2.559,61

BIST

11.064,85

Mülteciler Konusunda İyimser Bakış Yıldan Yıla Azalıyor

Mülteciler Konusunda İyimser Bakış Yıldan Yıla Azalıyor
  • Güncel / Haberler / Önem Sırası
  • 21 Haziran 2024 12:30 | Son Güncellenme: 21 Haziran 2024 22:27
  • Mülteciler Konusunda İyimser Bakış Yıldan Yıla Azalıyor için yorumlar kapalı
  • 34

Ipsos ve UNHCR Mülteciler Günü Araştırması: Türkiye’de Toplumun Yüzde 77’si Mültecilere Kapıların Tamamen Kapatılması Gerektiğini Düşünüyor.

Ipsos Araştırma ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği‘nin (UNHCR) tarafından Türkiye‘nin de içinde bulunduğu 52 ülkede 33 bin 197 yetişkinin katılımı ile bir araştırma gerçekleştirildi. Ipsos ve UNHCR, Dünya Mülteciler Günü 2024 için yapmış olduğu küresel araştırmaya göre, Türkiye mültecilere kapıyı tamamen kapatma konusunda yüzde 77 ile ilk sırada yer alıyor.

Mülteciler gününe özel yapılan çalışmada, mülteciler konusunda global iyimser bakış ortalamasının yıldan yıla azaldığı ortaya çıktı.  ‘Savaşlar ve uğradıkları zulüm sebebiyle insanlar, kendi ülkeleri de dahil olmak üzere, diğer ülkelere sığınma haklarının olması konusunda’ küresel kamuoyunda güçlü bir görüş birliği varlığını sürdürürken, her yıl yenilenen araştırmalarda bu görüş birliğini temsil eden oranların düştüğü belirlendi.

Ülkelerin Mültecilere Desteği Azalıyor

Ipsos’un 52 ülkede yaptığı araştırmada; Kenya yüzde 93, Yunanistan yüzde 81, İngiltere yüzde 75, Almanya yüzde 74, Amerika yüzde 70 ve Türkiye‘nin yüzde 57 oranında ulusal güvenlik önceliği ilkesi ile desteklerinin azaldığı gözlemlendi.

Her 10 kişiden 6’sı; ülkelerine mülteci olarak gelen yabancıların ekonomik nedenlerden ötürü veya ülkelerinin sunduğu refah yaşam imkanlarından yararlanmak için geldiklerini düşünüyor. Bu oran; Peru’da yüzde 80, Bulgaristan’da yüzde 72, Türkiye’de yüzde 70, Yunanistan’da yüzde 65, Fransa’da yüzde 63, Japonya’da yüzde 47.

Türkiye’de Toplumun Yüzde 77’si Mültecilere Kapıların Tamamen Kapatılması Gerektiği Görüşünde…

Ipsos tarafından araştırmanın yapıldığı ülkelerde, kişilerin savaş ve zulüm nedeniyle sığınma talebi haklarının olması konusunda yüksek oranda destek görülüyor. Öte yandan pratikte ise insanların ülkelerine daha fazla mülteci kabul edilmesi konusunda o kadar da istekli olmadıkları belirtiliyor. Kapıların tamamen kapatılması gerektiği düşüncesi de mevcut. Küresel ortalama yüzde 44 ile bu görüşü destekliyor. Türkiye mültecilere kapıyı tamamen kapatma konusunda yüzde 77 ile ilk sırada görünüyor. Diğer ülkelerde de oranlar şöyle: Almanya yüzde 50, Amerika yüzde 48, İngiltere yüzde 44 ve İtalya yüzde 39

Mülteci Sayıları, Ülke Kapasitesinin Üstünde

Global kamuoyu tarafından öne çıkan baskın görüş, mülteci kabulünün kendi ülkesinde zaten alması gerektiğinin üzerinde bir sayıda gerçekleştirildiği yönünde… Bu anlamda listenin ilk sırasında yüzde 83 ile Türkiye, yüzde 81 ile Lübnan ve yüzde 76 ile Yunanistan var. Pakistan, Japonya ve Güney Kore ise zıt bir görüşe sahip. Kabul ettikleri kapasiteye uygun yapıda olduklarına inanıyorlar.

Mültecilerin ikamet ve kalıcı başvuruda bulunması, vatandaşlık edinme haklarını desteklenmesi veya sınırlı erişim imkanlarına sahip olmasına karşı çıkanların en yüksek olduğu ülkelerse şöyle: Türkiye yüzde 50, Lübnan yüzde 44 ve Malezya yüzde 39.

 

Daha Fazla Haber Okumak İçin Tıklayın!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ