DOLAR

32,8766

EURO

35,2012

ALTIN

2.498,23

BIST

10.743,80

Prof. Görür ‘den Belediye Başkanlarına Çağrı!

Prof. Görür ‘den Belediye Başkanlarına Çağrı!
  • Güncel / Haberler
  • 27 Mayıs 2024 19:02 | Son Güncellenme: 27 Mayıs 2024 19:03
  • Prof. Görür ‘den Belediye Başkanlarına Çağrı! için yorumlar kapalı
  • 31

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür’den Tüm Belediye Başkanlarına Uyarı: “Kimi Kentlerimiz Deprem Açısından Çok Tehlikeli, Kimisi İse Görece Daha Az Tehlikeli Ama Hepsi De Öyle Veya Böyle Tehdit Altında”

Yer Bilimleri Uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, deprem konusunda tüm belediyeleri uyararak, belediye başkanlarına çağrıda bulundu.
Naci Görür, belediye başkanlarını, ”Kimi kentlerimiz deprem açısından çok tehlikeli, kimisi ise görece daha az tehlikeli ama hepsi de öyle veya böyle tehdit altında” dedi.

Görür: “Kentiniz Deprem Dirençli Olsun İstiyorsanız…”

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşıma, “Belediye Başkanlarımıza Duyuru” diyerek başlayan Görür‘ün mesajı şöyle oldu:
Kimi kentlerimiz deprem açısından çok tehlikeli, kimisi ise görece daha az tehlikeli ama hepsi de öyle veya böyle tehdit altında. Bu ülkemizin tektonik özelliklerinden dolayı böyle. Belediye başkanı olarak kentiniz deprem dirençli olsun istiyorsanız yapacağınız işler şunlar:
Kentin ciddi bir mikro-bölgeleme çalışmasını yapmalı ve kentinizin mekan kullanımı, imarı, iskanı, ve tüm fiziksel gelişimini bu çalışmanın verilerine göre planlamalısınız.
Kentinizi tehdit eden depremi üretecek fay sistemini bu çalışmaya göre analiz edip eğer bu sistem çalışırsa kente nasıl hasar vereceğini bilimsel olarak araştırmalısınız.
Deprem sırasındaki hasar ve can kaybınızı kentinizin şu bileşenlerini analiz ederek bulabilirsiniz: Halk, altyapı, yapı stoku, ekosistem/çevre ve ekonomi.
Bu analizler deprem gelmeden önce yapılmalı ve deprem gelirse bu bileşenlerin nasıl zarar göreceği bulunmalıdır.
Daha sonra da depremden önce zarar azaltıcı çalışmalar yapılmalıdır. Unutmayın bir kenti depreme hazırlamak ancak böyle olur. Yoksa sadece bina yenilemekle olmaz. O olsa olsa müteahhitlik projesi, rant projesi olur.
Yerel yönetimlerin el değiştirdiği bu süreçte ilgililere önemle duyurulur. Sevgiyle.”

Deprem Dirençli Türkiye!

Öte yandan Görür, bir başka paylaşımında ise, asıl olanın deprem dirençli kentleri gündeme getirmek olduğunu belirterek, “Ben eğer yapabildiğim kadar deprem hakkında farkındalık yaratmak için konuşuyorsam asıl amacım deprem ve fayları anlatmak değil, Deprem Dirençli Kentleri gündeme getirmektir.
Lütfen artık sizler de deprem tartışmasını bırakıp onu tüm ülkede bir realite olarak kabul edin ve ülkemizin deprem dirençli yerleşim alanlarına kavuşması için uğraşın. Bunu seçimde, toplantıda, her yerde talep edin, oyunuzu ona göre kullanın, örgütlenin.
Depremde insanımız ölmesin. Medyadan rica ediyorum. Lütfen spekülasyonları, depremi manşet yapmak yerine Deprem Dirençli Türkiye’yi ön plana çıkartın. Sevgiyle” ifadelerini kullanmıştı.
Daha Fazla Haber Okumak İçin Tıklayın!
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ