DOLAR

33,0372

EURO

35,9878

ALTIN

2.559,61

BIST

11.064,85

TBMM İliç Maden Kazasını Araştırma Komisyonu Erzincan’da

TBMM İliç Maden Kazasını Araştırma Komisyonu Erzincan’da
  • Güncel / Haberler / Önem Sırası
  • 7 Mayıs 2024 19:09 | Son Güncellenme: 7 Mayıs 2024 22:57
  • TBMM İliç Maden Kazasını Araştırma Komisyonu Erzincan’da için yorumlar kapalı
  • 63

TBMM İliç Maden Kazasını Araştırma Komisyonu Başkanı AK Parti’li Uslu: Çevresel Etkiler Anlamında Olumsuz Bir Duruma Rastlanmadı Ama Kurumlarımız Teyakkuzda.

TBMM İliç Maden Kazasını Araştırma Komisyonu, yerinde inceleme yapmak üzere bugün Erzincan‘da temaslarda bulunuyor.

Erzincan’da incelemelerine başlayan  Komisyon, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünde toplantı yaptı. Komisyon Başkanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, toplantı sonrası heyet adına yaptığı açıklamada, “13 Şubat’ta meydana gelen toprak kaymasından şu ana kadar kamu kurumlarımızdan, valiliğimizden, ilgili bakanlıklarımızdan aldığımız bilgiye göre, bu kazanın çevresel etkileri anlamında olumsuz bir duruma rastlanmadığını görüyoruz ancak kurumlarımız yine teyakkuz halinde. Gerekli çalışma ve ölçümleri yapıyorlar” dedi.

Konuyla ilgili bazı kurumları ve bilim insanlarını da dinlediklerini ifade eden Uslu, “Bundan sonra da dinlemeye devam edeceğiz. Söylentilerle sonuca gitmek doğru değil. Bilim insanlarımız, üniversitelerimiz burada. Bugün 4 üniversiteden 10’a yakın bilim insanımız burada. Şu ana kadar yapılan ölçümlerde olumsuz etki gözlenmemiştir.” ifadelerini kullandı.

Komisyonun tüm iddiaları araştıracağını belirten Uslu, şunları kaydetti:

“Adımız araştırma komisyonu. Bir kaza var, bu kazadaki ihmal süreçlerini sonuna kadar araştıracağız. Onun için kuruldu zaten. Adı üzerinde, bir araştırma komisyonu ama araştırma komisyonu bugün karar verecek değil. Herkesi, her çevreyi, her noktayı dinleyeceğiz, şüphelerin tamamının giderilmesi ile ilgili rapor hazırlayacağız. Raporumuz hem teknik hem bilimsel olacak.”

“Çevresel Etkiler Anlamında Olumsuz Bir Duruma Rastlanmadı”

Toprak kaymasının çevresel etkilerine değinen Uslu, şu ifadeleri paylaştı:

“Çokça tartışılan bir konu var. Kaza sonrası çevresel etkiler konusu. Bununla ilgili bakanlıklarımız, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, AFAD ve il valiliğimiz bilgiler verdiler. Yaptıkları izlemelerle ilgili önemli sonuçları paylaştılar. Şu ana kadar kamu kurumlarımızdan, valiliğimizden, ilgili bakanlıklarımızdan aldığımız bilgiye göre, bu kazanın çevresel etkileri anlamında olumsuz bir duruma rastlanmadığını görüyoruz ancak kurumlarımız yine teyakkuz halinde. Gerekli çalışma ve ölçümleri yapıyorlar. Bundan sonra ortaya çıkabilecek olan çevresel etkilerin sonuçlarını düzenleyebilmek, çevresel etkileri azaltmak ve yok etmek için de çalışmalarını yapıyorlar. Bu çalışmalardan bir tanesi Devlet ve Su İşlerinin yaptığı çalışmaydı. Bu çalışmayla ilgili de Ankara‘dan bilgi aldık. Bugün de yerinde göreceğiz.”

Komisyon üyeleri, İliç‘te toprak kaymasının meydana geldiği altın madeninde çalışan işçileri de dinleyecek. Komisyon yarında Erzincan‘da çalışmalarını sürdürecek.

Daha Fazla Haber Okumak İçin Tıklayın!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ