DOLAR

33,0372

EURO

35,9878

ALTIN

2.559,61

BIST

11.064,85

Türkiye ‘Mavi Bayrak’ta Bu Yıl Üçüncü

Türkiye ‘Mavi Bayrak’ta Bu Yıl Üçüncü
  • Güncel / Haberler / Önem Sırası
  • 21 Haziran 2024 10:35 | Son Güncellenme: 21 Haziran 2024 13:33
  • Türkiye ‘Mavi Bayrak’ta Bu Yıl Üçüncü için yorumlar kapalı
  • 35

Türkiye, 567 Mavi Bayraklı Plajı ile Dünyanın En Temiz Denizlerine Sahip Üçüncü Ülkesi.-Çevre Bakanı Özhaseki, ”Hedefimiz Bayrak Sayısında Dünya Birinciliği”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Türkiye‘nin 567 mavi bayraklı plajı ile İspanya ve Yunanistan’ın ardından en temiz denizlere sahip 3’üncü ülke konumunda olduğunu bildirdi. Bakanlık, denizlerin temizliğinin önemli bir göstergesi olan mavi bayraklı plaj sayılarının her geçen yıl arttığını vurguladı.

Türkiye, 567 Plaj ile Dünyanın En Temiz Denizlerine Sahip Üçüncü Ülkesi

Mavi bayrağın dünyanın en seçkin turizm ve çevre ödüllerinden olduğuna işaret edilen açıklamada, “Dünyanın en seçkin turizm ve çevre ödüllerinden mavi bayrakta bu yıl da yerini kimselere kaptırmayan Türkiye, 567 plaj ile İspanya ve Yunanistan‘ın ardından en temiz denizlere sahip 3’üncü ülke konumunda.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Bakan Mehmet Özhaseki, Mavi Bayrak Programı‘nın, gönüllülük esasına dayanan uluslararası bir çevre ödülü programı olduğuna ve programın dünyada 50 ülkede uygulandığına işaret etti.

Bakan Özhaseki, mavi bayrakla ilgili ödüllerin her yıl mayıs ayında açıklandığını anımsatarak, 2002’de 140 olan mavi bayrak ödüllü plaj sayısının bu yıl da arttığını ve Türkiye‘de daha fazla plajda mavi bayrağın dalgalanacağını aktardı.

Özhaseki, “567 plaj, 27 marina, 18 turizm teknesi ve 9 bireysel yat mavi bayrak aldı. Hedefimiz bayrak sayısında dünya birinciliği” açıklamasında bulundu.

Plajlara Ait Bilgilere Ayrıntılı Bilgiler Bakanlığın İnternet Sitesinde…

Mavi bayrak için temel oluşturan yüzme alanlarına dair profil belgeleri Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hazırlanıyor.

Türkiye‘de bulunan 1400 plaja yönelik bilgiler, “plaj.csb.gov.tr” adresinde yayımlanıyor. Burada, harita üzerinden talep ettiğiniz şehir şeridinde bulunan yüzme alanlarına yakınlaşarak bu alanlara ait koordinat, derinlik gibi yüzme alanlarının fiziksel özelliklerini gösteren bilgiler temin edilebiliyor. Bunların yanı sıra meteorolojik özellikler, dalga risk durumları gibi alınacak önlemler de haritadaki bilgiler arasında yer alıyor.

Denizler Halkındır!

Öte yandan Bakan Mehmet Özhaseki, “Denizler Halkındır” projesi kapsamında, vatandaşların denize erişimini engelleyen işgaller ve kaçak yapılaşmaları denetimlerle tespit ettiklerini belirterek, “Vatandaşlarımızın denize erişimini engelleyen tüm unsurları kaldıracağız.” ifadesini kullandı.

 

 

Daha Fazla Haber Okumak İçin Tıklayın!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ