DOLAR

32,1725

EURO

35,0211

ALTIN

2.431,51

BIST

10.656,96

Yargıtay ‘da Kördüğüm Çözüldü: Başkan Ömer Kerkez Oldu

Yargıtay ‘da Kördüğüm Çözüldü: Başkan Ömer Kerkez Oldu

Yargıtay Başkanlık Seçimi İçin Kerkez ve Akarca Yarıştı.-Yarışı 37’nci Turda Ömer Kez Kazandı.

Yargıtay Başkanlığı için 25 Mart 2024 tarihinde başlayan başkanlık seçimi tamamlandı.  Yargıtay’ın yeni başkanı Ömer Kerkez oldu.

Görevine 24 Mart 2020’de seçilen ve 4 yıllık görev süresi 24 Mart’ta dolan Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca‘nın yerine Yargıtay üyeleri 25 Mart Pazartesi günü sandık başına gitmişti.

Seçimin ilk 36 turunda hiçbir adayın, 348 Yargıtay üyesinin salt çoğunluğu olan en az 175 oyu alamaması üzerine bugün Akarca ve Kerkez‘in katıldığı 37. tur oylama yapıldı. Oylama sonucunda, Akarca 103 ve Kerkez ise 193 oy aldı. Seçime 324 üye katılırken, 8 boş oy kullanıldı, 20 oy da geçersiz sayıldı.

Bu turda salt çoğunluk olan 175 sayısını sağlayan Kerkez, yarışı kazanmış oldu ve böylece 2028’e kadar Yargıtay Başkanlığı görevini sürdürme hakkını elde etti.

Kerkez Kimdir?

1966’da Antakya’da doğan Kerkez, 1988’de Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.

Hatay hakim/savcı adayı olarak mesleğe başlayan Kerkez, sırasıyla Elbistan, Kozluk, Erzin Cumhuriyet savcılığı, Adalet Bakanlığında tetkik hakimliği, Daire Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı, Genel Müdürlük ve Hakimler ve Savcılar Kurulu Üyeliği görevlerini yaptı.

5 Temmuz 2017’de Yargıtay üyeliğine seçilen Kerkez, 14 Şubat 2023’te ise Yargıtay 3. Hukuk Dairesi Başkanlığı görevini üstlendi.

Şentürk’ün Adaylıktan Çekilmesi Sonuca Ulaşmayı Kolaylaştırdı

Kamuoyunda, seçimin ilk 35 turunda yarışta rekabet eden Muhsin Şentürk‘ün adaylıktan çekilmesi ile yarışın tamamlanmasının kolaylaştığı yorumları yapılıyor.

Muhsin Şentürk, konuya ilişkin geçtiğimiz günlerde adaylıktan çekildiğini şu ifadelerle duyurmuştu:

“Süreçte oluşan tıkanmanın giderilmesi ve Yargıtayımızın kurumsal itibarının korunması amacıyla Birinci Başkanlık adaylığından çekiliyorum. Bu süreçte şahsıma gösterilen teveccüh ve verilen destek dolayısıyla Genel Kurul’umuzun tüm üyelerine ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum.”

Ankara kulislerinde, Şentürk‘ün bu kararının Cumhurbaşkanı  ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İdari Yargı Günü ve Danıştay’ın 156. Kuruluş Yıldönümü Töreni’nde yaptığı “Herkes yargıya yardımcı olmalı, işini kolaylaştırmalı. Ülkenin selameti yerine belli zümrenin menfaatini gözeten dar kadrocu anlayışların adalet teşkilatı dahil devlet kurumlarında yuvalanmasına izin vermeyeceğiz.” sözlerinin ardından gelmesi hale konuşulan detaylar arasında yer alıyor.

 

Daha Fazla Haber Okumak İçin Tıklayın!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ