DOLAR

32,1498

EURO

34,9423

ALTIN

2.427,70

BIST

10.656,96

Yayman: Tiktok Yasaklanabilir

Yayman: Tiktok Yasaklanabilir
  • Güncel / Haberler / Teknoloji
  • 10 Mayıs 2024 11:43 | Son Güncellenme: 10 Mayıs 2024 11:50
  • Yayman: Tiktok Yasaklanabilir için yorumlar kapalı
  • 39

Meclis Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman: “Tiktok’u Amerika’da Yasaklıyorlar. Biz Yasaklamalara Karşıyız, Fakat Türkiye‘de De Bu İşin Sonu Yasaklamaya Kadar Gidecek.”

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu, başta Dijital Gündemdeki son gelişmeleri görüşmek üzere toplandı. Toplantıda konuşan Komisyon Başkanı ve AK Parti Milletvekili Hüseyin Yayman, sosyal medyadaki “trolleşmenin” tehlikelerine dikkat çekti. Yayman, Tiktok için Türkiye’de yasak getirilebileceğine dair ifadeler kullandı.

Yayman, bu durumun ne yönetilebilir ne sürdürebilir ne de kabul edilebilir bir durum olmadığını söyledi.

“Türkiye’de Tiktok Süreci Yasaklamaya Kadar Gidebilir”

Yayman, sosyal medya platformlarından biri olan Tiktok ile ilgili son gelişmelerden bahsetti.

YaymanKamu Politikaları Direktörü dedi ki; ‘Bu soruların bir kısmına sözlü cevap vereceğiz, bir kısmına da yazılı cevap vereceğiz’ dedi. Biz de, ‘Tamam, olur’ dedik. Fakat gelen cevaplar ikna edici ve tatmin edici değil. Ne de sorulan sorulara karşılık geliyor. Özellikle bu platformda içerik paylaşımları noktasında çok ciddi eleştiriler var. Size de geliyor yani artık mızrağın çuvala sığmadığı bir durumla karşı karşıyayız.

Son tahlilde, hepimiz milletvekilleri olarak söz hürriyetini, fikir hürriyetini savunuyoruz. Hepimiz sansüre, yasaklamalara karşıyız. Fakat son tahlilde de bir kamu düzeninin sağlanması gerekiyor. Hepimizin çocukları var. Çocukların korunması, ailenin korunması, gençlerin daha sağlıklı bir ruh yapısıyla büyümesi gerekiyor. Tiktok’u Amerika’da yasaklıyorlar. Biz yasaklamalara karşıyız, fakat Türkiye’de de bu işin sonu yasaklamaya kadar gidecek. Çünkü, maalesef ama maalesef, burada asla sözle, tavsiyeyle, ricayla mesafe alamadığımız bir ilişki var. ifadelerini kullandı.

X Platformuna Temsilcilik Açma Çağrısı

Hüseyin Yayman, X platformunu Türkiye’de temsilcilik açmaya davet etti.

Yayman, “TBMM çatısı altında tüm dijital ağlara bir kez daha seslenmek istiyoruz. Hiç kimse dokunulmaz değil, hiç kimse kendisini yasamanın, yargının, yürütmenin üzerinde göremez. Kimse içinde bulunduğu ülkenin kanunlarının, hukukun üstünde kendini göremez. Nasıl ki Kanada, Fransa, İngiltere, Avusturya, Danimarka gibi ülkelerde iş birliği yaparak çalışmalarınızı yürütüyorsunuz, burada da hukuka, kanuna uymanız gerekiyor.

X’e bir kez daha çağrıda bulunuyoruz, ya Türkiye’ye geleceksiniz ya da sonuçlarına katlanacaksınız. ‘Temsilcilik açacağız’ dediniz, bu sözde kaldı. Sonra el değişti yeni bir oryantasyon süreci, biz bunu da makul karşılıyoruz ama diğer tüm sosyal ağlar buraya gelip fikirlerini, Türkiye’ye dair düşüncelerini, Türkiye’de yapmak istediklerin anlatırken X’in kendini böyle görmesini kabul etmiyoruz” diye konuştu.

 

Daha Fazla Haber Okumak İçin Tıklayın!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ