DOLAR

32,8241

EURO

35,1066

ALTIN

2.495,38

BIST

10.729,86

Yazar Güller ‘den Hakan Fidan’a ‘Şafak Operasyonu’ İddiası

Yazar Güller ‘den Hakan Fidan’a ‘Şafak Operasyonu’ İddiası
  • Güncel / Haberler / Köşe Yazıları
  • 9 Haziran 2024 00:03 | Son Güncellenme: 9 Haziran 2024 23:31
  • Yazar Güller ‘den Hakan Fidan’a ‘Şafak Operasyonu’ İddiası için yorumlar kapalı
  • 28

Yazar Mehmet Ali Güller’den, AK Parti Medyasının, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan‘ın Çin Ziyareti Ve Ziyarette Verdiği Mesajlarını Görmemesine Eleştiri…

Yazar Mehmet Ali Güller, köşesinde  Hükümete yakın medya gruplarının, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan‘ın Çin ziyareti ve ziyarette verdiği mesajlarını görmemesini sert dille eleştirerek, okuyucularına değerlendirmelerini aktardı. AK Parti medyasının tersine ABD’nin argümanlarıyla “Çin’in sessiz istilası” ve “Doğu Türkistan” başlıklı haberler yapmasına dikkat çeken Güller, AK Parti medyasının Fidan’ın mesajlarına sansür uygulamasını “Atlantikçiliğe” bağladı. Güller, “Fidan’ın anlattığı Çin’i değil, ABD’nin Çin hakkında yaptığı değerlendirmeleri haber yaptılar; Fidan’a da ‘öyle değil böyle’ yanıtını verdiler” diyerek, “Bunun adı ‘Fidan’a Şafak operasyonu’dur” değerlendirmesinde bulundu.

Fidan’ın ‘tek Çin, çok kutup’ mesajlarına sansürün sadece ‘Doğu Türkistancılık’tan kaynaklanmadığını belirten Güller, şu ifadeleri kaleme aldı:

Fidan’ın mesajları sadece Türkiye-Çin ilişkilerini ilgilendirmiyor, tersinden Türkiye-Atlantik ilişkilerini de ilgilendiriyor. Öyle olduğu için de Fidan’ın mesajları Türkiye’deki Atlantikçileri rahatsız etti; üstelik hem liberal kanadını hem de siyasal İslamcı kanadını…

Örneğin Fidan’ın BRICS mesajı liberal kanat tarafından şöyle yorumlandı: ‘Fidan BRICS’e katılmak istediğini söylemedi, ilgi duyduğunu söyledi.’

Siyasal İslamcı kanadın yorumu ise örneğin Yeni Şafak’ın 7 Haziran’da manşet unsuru olarak verdiği köşe yazısı gibiydi: ‘NATO üyesi Türkiye’nin BRICS’i AB’ye alternatif gördüğü doğru değil.’

ABD Argümanıyla Fidan’a Yanıt

Kuşkusuz Doğu Türkistancılık da Türkiye’deki Atlantikçilerin politikasıdır ve ABD’nin Çin karşıtı Doğu Türkistan çizgisinin türevidir. Yani Fidan’a Şafak operasyonunun asıl nedeni Atlantikçilik ve Çin karşıtlığıdır.

Bunun gereği olarak Fidan’ın ‘tek Çin, çok kutup’ mesajlarını sansürleyen Yeni Şafak, 7 Haziran’da ‘Çin’in sessiz istilası’ manşetini attı. Üstelik Çin’e ticaret savaşı açan ABD’li yetkililerin argümanlarıyla: Çin küresel ekonomiyi tehdit ediyormuş, Çin bazı ülkeleri sessizce ve derinden işgal ediyormuş, Çinli firmalar girdiği ülkelerde ‘para yakma’ stratejisiyle yerel rakiplerini bitiriyorlarmış vb.

Yani Dışişleri Bakanı Hakan Fidan Çin’e dair hangi olumlulukları dile getirdiyse Yeni Şafak ertesi gün ABD’nin argümanlarıyla tersini iddia etti!

Özetle ABD’yle ‘yeni sayfa’ açmak isteyen liberalinden siyasal İslamcısına Atlantikçi kanat, hem Türkiye-Rusya ilişkilerini hem de gelişme potansiyeli taşıyan Türkiye-Çin ilişkilerini sabote ediyor.”

Daha Fazla Haber Okumak İçin Tıklayın!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ