DOLAR

32,1465

EURO

34,9978

ALTIN

2.434,35

BIST

10.656,96

Aydın: “Cumhur İttifakı Değişmez”

Aydın: “Cumhur İttifakı Değişmez”

Gazeteci Aydın: “Cumhur İttifakı’nın İçinde Yer Aldığı Bir Değişim, Normalleşme Mümkün Değil.”

Gazeteci ve yazar Yaşar Aydın, “Cumhur İttifakı değişmez çünkü…” başlıklı bugünkü yazısında,  AK Parti ve MHP‘nin ortaklığı olan Cumhur İttifakı‘nın özündeki anlaşmayı ve Türkiye‘nin rant ve yağma ağında yaşadıklarını kaleme aldı.

Aydın yazısına, “Bahçeli-Erdoğan herhangi bir koalisyonun parçası değil, bizzat rejim kurucularıdır. Onların “değişmesi” ya da ayrılması rejimin değişmesidir. Eğer bu gerekliyse geriye tek yol kalıyor, Cumhur İttifakı’nı yenmek.” ifadeleri ile başlayan Aydın, şunları kaydetti:

“Son haftaların en gözde tartışması hiç kuşku yok ki normalleşme, yumuşama ve tüm bunlara bağlı olarak da AKP’nin hatta Cumhur İttifakı’nın değişimi.” diyen Aydın, bu meselenin o hale getirildi ki Ekonomi Bakanı Şimşek ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz tarafından bugün açıklanacak tasarruf tedbirleri bile bu değişimin habercisi olarak nitelendiriliyor. ”

Aydın, görüntünün; tüm partilerle görüşen, diyaloğa açık, yeni ve özgür anayasa yapmaya çalışan, ekonominin iyileşmesi için çırpınan, tasarrufa yönelen bir iktidar şeklinde olduğunu, değişim iradesi olduğunu belirterek, durumun hiç öyle olmadığını kaydetti. Aydın, rejimin görünen yüzünün Erdoğan ve Bahçeli olduğunu ama aşağıya doğru saçaklanan tarikat-cemaat, iş dünyası, bürokrasi gibi çok fazla başlığı ve ona karakterini veren çok sayıda uygulamanın var olduğunu bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Rejimi Aslında Nedir?

Rant ve yağma ağının var olduğunu kaydeden Aydın, şu satırları kaleme aldı:

“İsmine Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi denilen rejim, yasama yürütme yargının tek elde tutulmasıdır. Neredeyse tüm üyesini cumhurbaşkanının belirlediği AYM kararlarını tanımamaktır. Meclis’in onayını almadan hatta görüşüne bile başvurmadan kararnamelerle ülkeyi yönetmektir. İktidara karşı çıkanları uyduruk nedenlerle, saçma sapan iddianamelerle içeri atmak, yıllarca orada tutmaktır. Bir de içeri attığını istediğinde çıkarabilmektir rejim.

Sadece bunlar da değil. Saray Rejimi, muhabirimiz Mustafa Bildircin’in haftalarıdır yazdığı Diyanet Başkanlığı’nın araçlarıdır. Lüks yaşamıdır. İktidar yanlısı verilen fetvaların karşılığının bir şekilde alınmasıdır. Ya da İsmail Arı’nın valiliklerin “küçük saray” haberidir. Saunası, giyinme-soyunma kabinleri, koruma orduları ile en baştakine özenen kamu görevlerinin hayatlarıdır.

Halk yoksulluktan kırılırken kâr rekorları kıran yandaş sermayedir. Garanti ödemelerle, KKM’lerle mutlu azınlık yaratmaktır. Seçim kazanmak için ekonominin tüm kurallarını canının istediği gibi değiştirmektir.

Rejimin tüm bu özelliklerini görmeden siyasetin değişen yüzünü konuşmanın çok bir anlamı yok. Çünkü esas mesele tam da burada kilitlenmiştir. Tüm bu kara tablonun nedeni rejimin kendisidir. Yargıda, ekonomide, dış politikada, kültürel ve spor alanında yaşanan tüm yıkımın arkasında Saray rejimi, Beştepe vardır.”

“Cumhur İttifakı’nın İçinde Yer Aldığı Bir Değişim, Normalleşme Mümkün Değil.”

Ülkede, sayısı milyonlara varan devasa bir çıkar şebekesine dönmüş bir ağdan bahsedildiğini ve bunun için Sinan Ateş iddianamesine bakmanın yeterli olduğunu kaydeden Aydın, “İşin özü AKP ve MHP ya da daha doğru bir ifade ile Cumhur İttifakı’nın içinde yer aldığı bir değişim, normalleşme mümkün değil. Hele daha demokratik bir anayasa, özgürlükler hiç değil.” dedi.

 

Yaşar Aydın‘ın Yazısını Okuyabilmek İçin Tıklayınız!

Tüm Köşe Yazılarına Ulaşmak İçin Tıklayın!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ