DOLAR

32,1499

EURO

34,9657

ALTIN

2.436,36

BIST

10.656,96

Batı: “Vergi Cennetleri Cumhurbaşkanınca İlan Edilmeli”

Batı: “Vergi Cennetleri Cumhurbaşkanınca İlan Edilmeli”

Prof. Dr. Murat Batı:  İlk Atılacak Adım Vergi Cennetleri Listesinin Cumhurbaşkanınca İlan Edilmesidir.-Vergi Cennetleri Hususunda Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Bir Rapor Hazırlaması Şarttır.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi/Hukuk Fakültesi-Mali Hukuk Ana Bilim Dalı Prof. Dr. Murat Batı, bugün kaleme aldığı ‘Şimşek, vergi cennetleri listesini Cumhurbaşkanı’na açıklatabilecek mi?‘ başlıklı yazısında, “Vergi cenneti olarak sayılan bu yerler bizim ülkemiz için gerçekte de birer cennetler” dedi.

İlk Atılacak Adım Vergi Cennetleri Listesinin Cumhurbaşkanınca İlan Edilmesidir

Batı, yazısında, bugün Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamu tasarruf tedbirlerini açıklayacağını duyurduğunu belirterek, bunun oldukça önemli bir olay olduğunu ancak kamu harcamaları ile alakalı tasarruf tedbirlerinin alınmasının yanında vergilendirilmeyen birçok sahanın da ayrıca vergilendirilmesi gerektiğini kaydetti. Batı, “Yani vergi tabanının genişletilmesi vergilemede adalet açısından oldukça önem arz etmektedir.” cümlesini kullandı. Batı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Vergi tabanının genişletilmesi için yapılacak şeylerin başında ise vergi cennetleri listesinin Cumhurbaşkanınca ilan edilmesidir. Çünkü vergi cenneti sayılan yerlere para aktarıldığı zaman Kurumlar Vergisi Kanunu (KVK) m.30/7 uyarınca yüzde 30 oranında stopaj (kesinti) yapılır.

Ancak sorun şu ki; vergi cennetlerinin nereler olduğunu ancak Cumhurbaşkanı ilan ederse öğrenebileceğiz. Yani Cumhurbaşkanı bu yerleri ilan edecek, biz de öğrenecek ve buraya para gönderilmesi durumunda yüzde 30 stopaj yapacağız. Aksi durumda stopaj yapılamayacaktır. Daha da önemlisi bu listeler Cumhurbaşkanınca yıllardır ilan edilmedi.”

Gerçekten Cennet mi Bu Vergi Cennetleri?

Batı, vergi cennetlerinin genel olarak ülke dışında bulunan hiç vergilendirilmeyen ya da düşük oranda vergilendirilen, bilgi paylaşımı konusunda şeffaf olmayan, kazanç anlamında fiili aktivitelerin olmadığı yerler olarak bilindiğine dikkat çekerek, ” Dünyada bilinen offshore merkezleri yani vergi cennetleri Apple’ın 55 milyar dolarlık vergi hilesine konu işlem yaptığı İrlanda, Google’ın 45 milyon dolardan fazla para tuttuğu Bermuda, Lüksemburg, İsviçre, Monaco, Virgin Adaları, Man Adaları, Cayman Adaları, Malta, Şeyseller, Bahreyn, Mauritius Cumhuriyeti, Jersey (Manş Adaları) vs. sayılabilir.

Vergi cenneti olarak sayılan bu yerler bizim ülkemiz için gerçekte de birer cennetler. Çünkü bu yerlere aktarılan paralardan KVK m.30/7 uyarınca yüzde 30 stopaj yapılması gerekmekte ancak bu yerlerin KVK m.30/7.fkr uyarınca Cumhurbaşkanınca ilan edilmesi gerekmektedir.

Dolayısıyla bu yerler Cumhurbaşkanınca ilan edilmediği için buralara aktarılan paralardan stopaj da yapılmamaktadır. Ve bu yerler ülkemiz için gerçekten cennet olarak kalmaya devam etmektedir.” dedi.

Bakan Şimşek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Uyaracak mı?

Batı, vergi cennetleri hususunda ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ne Cevdet Yılmaz’ın ne de Mehmet Şimşek’in  herhangi bir açıklama yapmadığını belirterek, “Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bu yönde bir rapor hazırlaması şarttır. Çünkü 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu’nun yürürlüğe girmesinden bu yana yaklaşık 18 yıllık süreçte vergi cenneti sayılan yerlerin listesinin açıklanmamasından kaynaklı ne kadarlık bir vergi kaybı olduğunu bilmek bir vergi mükellefi olarak yurttaşlık hakkımız olsa gerek.

Bu nedenle Şimşek’in Cumhurbaşkanını tez elden bu listelerin ilanı konusunda uyarması ya da bir düzenleme yapılmayacaksa da neden yapılmayacağı hususunu açıklaması gerekmektedir.” ifadeleri ile yazısını tamamladı.

 

Murat Batı‘nın Yazısını Okuyabilmek İçin Tıklayınız!

Tüm Köşe Yazılarına Ulaşmak İçin Tıklayın!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ