DOLAR

32,1394

EURO

34,9389

ALTIN

2.432,71

BIST

10.656,96

Cumhurbaşkanlığı Sarayı Kapatılıyor Mu?

Cumhurbaşkanlığı Sarayı Kapatılıyor Mu?

Yazar Necati Doğru, Cumhurbaşkanı Erdoğan Hakkında Kulislerini Yazdı: “Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan Başlayın. Sarayı Kapatalım. Çankaya’ya Taşınayım.”

Gazeteci ve yazar Necati Doğru, bugün kaleme aldığı yazısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın tasarruf tedbirlerine yönelik vermiş olduğu direktiflere ve ifadelerine dair aldığı kulis bilgilerini okuyucularına aktardı. Doğru, yazısında “Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan başlayın. Sarayı kapatalım. Çankaya’ya taşınayım” ifadelerini kullandı.

Kamuda tasarruf döneminin başlamasına ilişkin olarak Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz‘a “benzersiz bir paket hazırlayın” talimatı verdiği konuşuluyor. Gazeteci Doğru‘nun iddiasına göre Cumhurbaşkanı Erdoğan kurmaylarına, “Erdoğan ‘Halk bize yeniden güvensin… Ruh ve kan kaybını giderelim…’ demiş”

Doğru, yazısında  şu ifadeleri kullandı:

“Ruh ve Kan Kaybını Giderelim”

Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim sonuçlarının partisinde ve kendi liderliğinde ortaya çıkardığı; “kan ve ruh kaybını” gidermek için “halkı kalbinden yakalayacak yeni bir başarı hikayesi” yazıp, kurmay kadrosuna oynatmayı düşünmüş. Böyle bir düşünce ancak “çok güçlü ve kendine güvenen bir liderin göze alabileceği çapta devrimci değişimin (Heterodoks)” kararı demektir.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ı çağırmış; “öyle bir tasarruf paketi hazırlayın ve açıklayın ki, benzersiz olsun… IMF’nin bile aklı şaşsın… Muhalefetin dili kilitlensin… Bizi sevmeyenler ağızlarına fermuar diktirmek zorunda kalsınlar… Halk da bize yeniden güvensin… Ruh ve kan kaybını giderelim…” demiş ve eklemiş: Saray’dan başlayın. Saray’ı kapatalım. Çankaya’ya taşınayım.

Külliye Sarayı’nın günde 15.000.000 TL (15 milyon) geçen harcamasını, tasarrufa dönüştürdüğümüzü halka açıklayın. 1137 odalı sarayı; “tarım ve hayvancılıkta verimi artıracak araştırmaları yapan bilim insanlarının merkezine” dönüştürelim demiş. Ve “Hatta gübre üretiminde bile dışa bağımlı hale geldik… Sarayı gübre üretimini yüzde 100 yerli yapıya oturtacak bir yüksek araştırma merkezine çevirdiğimizi” halk mutlaka duysun istemiş.

“Şaşırsın Muhalefet”

Şaşırsın muhalefet. Cumhurbaşkanlığı’nın sayısı 16’ya çıkan VİP uçaklarının sadece biri kalsın, 15’i satılsın, Hazine’ye gelir yazılsın. Cumhurbaşkanlığı’nın sayısı 500’e dayanan makam aracı sayısı 5’e insin, 495’i satılsın ki, halk fedakar ve yüksek özveri sahibi cumhurbaşkanı kimmiş, görsün.

Paket çok kapsamlı.

Şunlar da var: Merkez Bankası başta olmak üzere BDDK, SPK, TUİK, ANADOLU AJANSI, TRT gibi ne kadar Cumhurbaşkanı emrine sokulmuş, o izin vermeden “nefes bile alamayan kurum” varsa hepsi “bağımsız” ilan edilecekmiş. Bütün kurumların Avrupa ileri demokrasilerinde olduğu gibi iktidardan emir beklemeden çalışabilecekleri ortam hazırlanacakmış. Bunun için gerekli kararlar, kanunlar peş peşe çıkacakmış.

Tutamadım kendimi, gerçek mi diye sordum.

Kulis haberi fısıldayan kaynağım; “evet… evet...” dedi ve “Hatta cumhurbaşkanından bu cümleleri duyunca Mehmet Şimşek yerinden fırlamış, bütün protokol kurallarını çiğneyerek koşar adım cumhurbaşkanına sarılıp yanağından öperek; “İşte şimdi ABD’nin ve AB’nin finans çakalları Türkiye’ye dolar akıtmaya başlayacaklar…” diyerek sevinç gözyaşları dökmüş!”

Bir şey daha var!

Bence bu da çok önemli ve ileri bir adım: Mehmet Şimşek, tasarruf paketindeki hedefleri açıkladıktan bir ay sonra; iktidar yanlısı ya da karşıtı ayırt etmeden bütün basını davet edip, gazetecilerin; “şu hedefi tutturamadınız neden… şu söylediğiniz doğru çıkmadı niçin…” sorularına cevap verecekmiş… Bu toplantılar her ay yapılıp TV’lerde yayınlanacakmış…

 

Necati Doğru‘nun yazısına ulaşmak için Tıklayın.

Tüm Köşe Yazılarına Ulaşmak İçin Tıklayın!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ