DOLAR

33,0372

EURO

35,9878

ALTIN

2.559,61

BIST

11.064,85

Diamond Tema: “Diyanet’in ve Din Adamlarının Kaynaklarını Kullandım”

Diamond Tema: “Diyanet’in ve Din Adamlarının Kaynaklarını Kullandım”

Gazeteci Altaylı, Son Günlerin En Çok Konuşulan İsimlerinden Diamond Tema ile Yaptığı Söyleşiyi Kaleme Aldı.- Diamond Tema: “Diyanet’in ve Din Adamlarının Kaynaklarını Kullandım, Ne Hakaret Ettim Ne Aşağıladım.”

Gazeteci ve yazar Fatih Altaylı, “Diamond” başlığı ile kaleme aldığı bugünkü yazısında, son günlerde gündemde olan ve tutuklama kararı verilen Diamond Tema ile yaptığı söyleşiyi okuyucularına aktardı.

“Ortada Kıyamet Koparacak Bir Şey Yok”

Altaylı, yazısına şu sözlerle başladı:

“Vallahi de billahi de bu tartışma olmasa ne tanıyordum, ne biliyordum.

Diamond Tema diye genç bir adam varmış ve pek çok konuda farklı fikirler öne sürüp, ilginç tartışmalara girermiş.

Bu fikirleri bazen dinle bazen siyasal sistemle, bazen Atatürkçülükle, bazen milliyetçilikle ilgili olabiliyormuş.

Olaylara farklı açılardan bakmaya çalışan, kendince dogmatik bulduğu şeyleri eleştiren genç bir adam.

Bu tartışma sayesinde tanıdım, önce kendisine yönelik saldırıları duydum, sonra bu saldırıların arkasındaki nedeni öğrenmek için tartışma konusu olan programın ilgili bölümüne, sonra da diğer konuşmalarına ve fikirlerinin bir bölümüne bakabildim.

Açıkçası pek rahatsız olmadım.

Çünkü düşüncelerini söylüyor ve bunları düzgün ifade ediyor. Pek çoğuna katılmadım ama kızmadım da.

Ve son yaptığı tartışma sonrası kendisine açılan soruşturmayı da son derece manasız ve yanlış buldum.

Ne dine hakaret ediyor, ne dindarlarla.

Sadece ve sadece İslam Peygamberi Hazreti Muhammed’in bir davranışını doğru bulmadığını söylüyor.

Ortada kıyamet koparacak bir şey yok.”

Tema: Ne Hakaret Ettim Ne Aşağıladım

Diamond Tema, olayı anlattığı açıklamasında, “Tartışmada şeriatın iyi bir yönetim biçimi olup olmadığını ele aldık ve rakibim zayıf kaldı, bu da bazılarında “Din elden gidiyor” korkusuna sebep oldu sanırım. Bu yüzden de operasyon hesaplarıyla beni hedef gösterip, gerek öldürülmem gerektiğini söyleyen tonlarca tweet atılıyor, gerekse hapse atılmamı isteyen paylaşımlar yapılıyor” ifadesini kullandı.

“Aldığım ölüm tehditlerinin haddi hesabı yok” diyen Diamond Tema, şunları kaydetti:

“Olay tamamen, bir Müslüman’ın bir dinsize tartışma kaybetmesini örtbas etme çabasından ve iktidarın da talip olduğu bir kesimin gazını almaya çalışmasından ibaret. Bana ceza aldırarak insanların içini rahatlatacaklar. Halbuki ne hukuken ne de dinen yanlış bir ifade kullandım. Ne aşağıladım, ne hakaret ettim, ne de iftira attım. Diyanet’in ve tüm Müslüman din adamlarının sahih dediği kaynakları kullandım. Eğer ortada bir hakaret varsa bu durumda diyanete dava açmaları gerekir.

Ama mesele o değil biliyorum. Eğer tartışmayı ben kaybetmiş olsaydım, kullandığım ifadelerin 10 katı daha ağır şeyler söylemiş olsaydım bile bu problem olmayacaktı, kimse üzerinde durmayacaktı çünkü ‘Dinsiz yenildi, Müslüman kazandı’ diyerek eğlenebileceklerdi. Dinsize haddi bildirilmiş olacaktı.

Benim bu tartışmalardan anladığım şu oldu. Aslında bu insanların derdi benimle değil, inandıkları dini beğenmiyorlar belli ki. Ya da inandıkları dinin kaynaklarını bilmiyorlar.

Aslında okuduğum şey ayet bile değil, Diyanet İşleri’nin basıp yayımladığı ve ‘sahih’ yani gerçek; şaibesiz kabul edilen hadislerin yer aldığı bir kitaptan, Hazreti Muhammed’in Hazreti Ayşe ile evliliği ile ilgili bir bölümü gösterip ‘Bu sana ahlaklı geliyor mu? Bana gelmiyor’ dedim. Ve hukuken bunu demek suç değil. Dinen de, benim uydurduğum bir şey yok ortada. Nurettin Yıldız gibi birçok Arapça bilen ve İslam konusunda âlim kabul edilen insan da, bunun doğru olduğunu savunuyor. Ama onlar Müslüman oldukları için konu unutulabiliyor. Bense dinsiz olduğumdan dolayı susturulmak isteniyorum. Mesele bu kadar basit aslında.”

 

Fatih Altaylı‘nın Yazısını Okuyabilmek İçin Tıklayınız!

Tüm Köşe Yazılarına Ulaşmak İçin Tıklayın!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ