DOLAR

32,1810

EURO

35,0129

ALTIN

2.431,90

BIST

10.656,96

Ocaktan, 9. Yargı Paketi ‘Etki Ajanlığı’ Maddesini Eleştirdi

Ocaktan, 9. Yargı Paketi ‘Etki Ajanlığı’ Maddesini Eleştirdi

Köşe Yazarı Mehmet Ocaktan: “AK Parti İktidarı, Siyasette Yumuşama Adımlarını ‘Etki Ajanlığı’ Yasası İle Ödüllendirecek…”

Karar Gazetesi köşe yazarı Mehmet Ocaktan; “Yumuşama adımı ‘etki ajanlığı’ ile ödüllendirilecek gibi…” başlıklı köşe yazısında ‘etki ajanlığı’, ‘yeni tip casusluk’  suçlarının yer aldığı 9. Yargı Paketi taslağının 22. maddesini konu edindi.

“Hapis Cezası İle Cezalandırılacak!”

Mehmet Ocaktan yazısında, “Bu maddeye göre, devletin güvenliği, iç ve dış siyasal yararları aleyhine yabancı bir devlet veya organizasyonun stratejik çıkarları veya talimatı doğrultusunda Türk vatandaşları, kurum ve kuruluşları ya da Türkiye’de bulunan yabancılar hakkında araştırma yapan veya yaptıranlar hapis cezası ile cezalandırılacak.

Eğer bu taslak aynen parlamentodan geçerse, devletin en hassas kurumlarında görev yapan isimler dahil pek çok kişi, bu 22. Maddenin hedefi haline gelebilir.” sözlerini kaleme aldı.

“İtaati Esas Alan Bir Sistem”

Okurlarıyla paylaştığı yazısında Ocaktan, siyasette ‘yumuşama’ kavramına da dikkat çekti. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “yumuşama adımları atıyoruz” sözlerine bakarak Türkiye’nin yeniden ‘demokratik hukuk devleti’ haline geleceği düşüncelerine sahip olmanın gerçekçi olmadığı yorumunda bulundu.

Ocaktan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Adli Yıl açılışında yaptığı konuşmasının satır aralarından çıkarılacak anlamı, “Aslında Erdoğan’ın ‘hukuk devleti’ talebinin evrensel hukuk normlarına dayalı bir hukuk sisteminden çok, iktidarın ve de yargının kararlarına itiraz etmeyen, eleştirmeyen ve kelimenin tam anlamıyla itaati esas alan bir sisteme işaret ettiği anlaşılacaktır.” sözleriyle ifade etti.

“AİHM Kararlarında Adil Değil!”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hukukun üstünlüğünü savunduğu ifadeler şunlardı:

Hukuk devleti hepimizin ortak hedefi ve kırmızı çizgisidir.

Hukukun üstünlüğü yerine üstünlerin hukukunun yürürlükte olduğu dönemler artık geride kalmıştır.

Temel hak ve özgürlüklere ilişkin anlaşmaları iç hukukumuzun bir parçası haline getirdik.”

Ancak şu sözlerle de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)’nin kararlarını tanımadığını bütün dünyaya ilan etmişti:

AİHM; kararlarında adil değildir, siyasidir, konu Türkiye olunca siyasi karar verir.”

“Hukuk Devleti Anlayışı İtibar Kaybetti!”

Ocaktan ise bu çelişkiyi şu sözlerle eleştirdi:

“Hal böyle olunca insanlar “yumuşama-normalleşme” adımlarına temkinli yaklaşmak durumunda kalıyorlar. Doğrusu haksız da sayılmazlar. Nitekim 9. Yargı Paketi‘nde yer alan ‘etki ajanlığı’ maddesi de iktidarın nasıl bir normalleşme istediğinin en nemli göstergesi olmuştur.

Hukuk devleti anlayışının itibar kaybettiği, siyasette erdemli olmanın pek çok kişi için anlam ifade etmediği bir Türkiye atmosferinde, ‘normalleşme’nin dillendirilmesi bile güzel… Ama öyle anlaşılıyor ki AK Parti iktidarı, siyasette yumuşama adımlarını ‘etki ajanlığı’ yasası ile ödüllendirecek…”

 

Mehmet Ocaktan’ın Yazısına Ulaşmak İçin Tıklayın!

Daha Fazla Köşe Yazısı Okumak İçin Tıklayın!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ