DOLAR

32,8398

EURO

35,1374

ALTIN

2.497,77

BIST

10.732,63

Oğuz’dan Fıkralı Ekonomi Yorumu: Semerci Mi Suçlu Eşek Mi?

Oğuz’dan Fıkralı Ekonomi Yorumu: Semerci Mi Suçlu Eşek Mi?

Şeref Oğuz: “Kazandığından Daha Fazlasını Harcamak Bence Eşeklik.- Allah’a Bizi Eşeklikten Kurtarması İçin Dua Edelim.”

Ekonomi yazarı Şeref Oğuz, halkın harcama tutumlarına, üretimden çok tüketim alışkanlıklarına ve buna karşın sürekli enflasyondan yakınmasına dair bir köşe yazısı kaleme aldı. Şeref Oğuz, yazısında hem yergilere hem de tavsiyelere yer verdi.

Oğuz, paylaştığı yazısına bir fıkra ile başlıyor. Fıkra ise şöyle:

“Kasabanın semercisi ölmüş… Yeni gelen semerci  işin acemisiymiş. Yaptığı kötü semerler yüzünden bütün eşeklerin sırtı yara  olmuş. Başlamışlar semercinin ölmesi için dua etmeye… Sonunda dualar kabul  olmuş. Semerci ölmüş. Ne var ki yerine gelen daha da acemiymiş. Gelen gideni aratmış yani…

Eşekler yeniden duaya başlarken biri demiş ki: -Yahu arkadaşlar anlaşıldı ki semercinin iyisi gelmeyecek. Semerci ölsün diye dua etmenin anlamı yok. -Peki, ne yapalım? – Allah’a bizi eşeklikten kurtarması için dua edelim.”

Sorun Teşhisi…

Semerci ve eşek benzetmelerinin herhangi bir kişiyi özellikle hedef olmadığını belirten Oğuz, şöyle devam ediyor:

“Ama kasabanın tek sorununun, kasabalıların sırtını yaralayan semer olmadığı da ortada… Peki, eşeklikten kurtulmanın bir yolu olabilir mi? Mesela semerci ölsün diye dua etmek yerine, Allah’a kendilerini eşeklikten kurtarmak için el açtıklarında, nasıl dua etmeliler? Sorunu teşhis etmek akıllıca olmaz mı?

“Sorunun %80’i İçerinden Kaynaklanıyor”

Oğuz, ekonomide suçlu kim sorusunu şu sözlerle cevaplıyor:

“Tüm suçu semerciye atmak doğru mu?

Tüm suçu semercilerin üzerine atmak, bana biraz haksızlık gibi geliyor. Eşeklerin eşeklik eşiklerini bulup çıkarabilirsek, onların eşeklikten kurtulmaları için bir katkı sağlayabilir ve semercilere suçu yıkma kolaycılığından vazgeçmiş oluruz.

Yapısal reformlar, eşeklikten kurtarır mı?

Elbette… Zira kabahati başkalarında aramak yerine kendi süreçlerimizi incelemek daha faydalıdır. Bilinir ki işler yolunda gitmediğinde, dış sebepler genelde %20 civarındadır ve sorunun %80’i, içeriden kaynaklanmaktadır. Akıllı kuruluşlar bunu bilir ve dış güçlere söylenmez, iç güçleri mercek altına alır.”

“Hisar-ı Kart Yekinimdir Sloganı”

Sözlerine ekonomi hakkında ‘neler yapılmaması gerekir’ tavsiyeleriyle devam eden Oğuz, şunları söylüyor:

“Kazandığından daha fazlasını harcamak bence eşeklik… Üretmeden tüketme alışkanlığı, paradan para kazanma kolaycılığı da öyle. Peki ya nimeti kendine alıp, külfeti başkasına yıkma kurnazlığına ne demeli? Tilkiler kayıt dışında cirit atarken kümesteki kazları ha bire yolmak?

“Elin gâvuru yapmış arkadaş” söylemiyle, araştırmamak, geliştirmemek, yalnızca taklitte kalmak, ne tür bir eşekliktir Allah’ım! 20 bin liralık gelirine rağmen ayda 40 bin liralık kart borcuna girmek, “himar-ı kart yekinimdir” sloganını ürettiriyor bana.

“Bir Bakıma Eşekliklerin Bileşkesi Değil Midir Enflasyon?”

100 dolara mal ettiği ürünü, “ihracatın rekorunu kıracağım” diye 98 dolara yabancıya satmayı, “övgüye konu” başarı diye dillendirmek ise “küresel eşeklik” modeli olarak pekâlâ tanımlanabilir.

Tarlada 500 kuruşluk domatesi mutfağa 50 liraya çıkaran aracıyı engelleyememek, enflasyonu tırmandırmak? Bir bakıma eşekliklerin bileşkesi değil midir enflasyon? Semeri değiştirince Avrupalı olacağını sanmak ta öyle…

Eşeklikten kurtulma duası da bu listedeki hataları tımar etmekten geçiyor aslında. Semerciye küfürden değil…”

 

Şeref Oğuz’un Yazısına Ulaşmak İçin Tıklayın!

Daha Fazla Köşe Yazısı Okumak İçin Tıklayın!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ