DOLAR

32,8241

EURO

35,1066

ALTIN

2.495,38

BIST

10.729,86

Prof. Batı: Her İhbar Edene Ödül Verilecek mi?

Prof. Batı: Her İhbar Edene Ödül Verilecek mi?

Prof. Dr. Murat Batı: 2023 Yılında İhbarda Bulunan 176 Kişiye Ödenmek Üzere Toplam 14 Milyon 832 Bin 566 Lira İhbar İkramiyesi Ödendi.- Aynı Konuyu Birden Fazla Kişi İhbar Etmişse İlk İhbar Edene İkramiye Ödenecek.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi/Hukuk Fakültesi-Mali Hukuk Ana Bilim Dalı Prof. Dr. Murat Batı ,bugün kaleme aldığı ‘Her ihbar edene ödül verilecek mi?‘ başlıklı yazısında, Hükümet’in vergi kayıp ve kaçağıyla mücadele etmek için ihbar etme kanallarını sosyal medya ve WhatsApp hattına taşımasını değerlendirdi. Batı mevcut durumu ve olabilecekleri okuyucularına aktardı.

Batı, “Ödül verme haberlerinden sonra sanıyorum birçok kişi bu yolla bir gelir kapısı yaratma peşine düşecektir. Belki de sadece gelir elde etmek için değil ama farklı nedenlerle örneğin husumetli olduğu, sevmediği kişilerle alakalı ihbar mesajı Maliye’yi beyhude meşgul edecektir.” diyerek sözlerine başladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek‘in, vergi kayıp ve kaçağıyla mücadele etmek adına farklı yolları denemeye başladığını ve bunlardan bir tanesinin de ihbar müessesesini sosyal medya ve WhatsApp hatlarına taşıması olduğunu kaydeden Batı, şunları söyledi:

“Buna göre yurttaşlar düşük KDV oranı uygulanmasını, IBAN’a para istenmesini, kira gelirinin beyan edilmemesini, fiş/fatura verilmemesi gibi durumları ya sosyal medya hesaplarından ya da WhatsApp telefon hattından ihbar ve şikâyet edebilecekler.

Görüldüğü gibi Maliye bünyesinde zaten işleyen ihbar uygulaması vardı ve bu sosyal medyaya taşınarak sadece görünür kılındı.”

Şu Ana Kadar Ödenen Ödül Tutarı Ne Kadardır?

Yazısında, “Hele ki sosyal medya hesaplarında kolayca ulaşılabilir bir Doğrudan (Direkt) Mesaj (DM) sistemi var ki buradan amaç dışı binlerce mesaj gelecektir.” diyen Batı, şu ana kadar ödenen ödül tutarına ilişkin şu bilgileri aktardı:

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın faaliyet raporlarından son 10 yılın ödenen ihbar ikramiyesi tutarlarını çıkardım. Aşağıdaki tabloda da görüldüğü üzere 1905 sayılı Kanun uyarınca 2023 yılında ihbarda bulunan 176 kişiye ödenmek üzere toplam 14 milyon 832 bin 566 lira ihbar ikramiyesi ödenmiştir. Son 10 yılda ise 3 bin 59 kişiye yaklaşık 98 milyon lira ihbar ikramiyesi ödenmiştir.”

Ödülün Ödenebilmesi İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Batı, “Ödülün ödenebilmesi için gereken şartlar nelerdir?” sorusunu da 8 ayrı maddede anlattı. İşte o maddeler:

1-Muhbir kimliğini gizlememelidir.

2-İhbar, dilekçeyle yapılmalıdır.

3-Dilekçede ihbar ikramiyesi de talep edilmelidir.

4-Muhbir, ihbarından vazgeçmemelidir.

5-Her vergi, ihbar ikramiyesine konu değildir.

6-İhbar edilen hususla, tespit edilen vergi kaçağı arasında bir illiyet bağı olmalıdır.

7-Geriye yönelik 5 yıllık süre içindeki işlemler ihbar edilebilir.

8-İhbar edilenle alakalı daha önce bir vergi incelemesine başlanılmamış olmalıdır.

Batı, aynı konuyu birden fazla kişi ihbar etmişse ilk ihbar edene ikramiye ödeneceğini kaydederek, ihbar sonucunda herhangi bir vergi çıkmazsa o zaman ihbar ikramiyesi ödenmeyeceğini belirtti.

Batı, sözlerini “Bakanlığın ihbar sonucunda 2023 yılında sadece 176 kişiye 14 milyon 832 bin TL ödül verdiği gerçeği ve yapılacak milyonlarca başvurunun da ödülsüz sonuçlanacağı hususu da göz ardı edilmeden yapılacak değerlendirme neticesinde halk nezdinde ciddi bir güven sorunu yaratacağı su götürmez bir gerçektir.” ifadeleri ile tamamladı.

 

Murat Batı‘nın Yazısını Okuyabilmek İçin Tıklayınız!

Tüm Köşe Yazılarına Ulaşmak İçin Tıklayın!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ