DOLAR

33,0372

EURO

35,9878

ALTIN

2.559,61

BIST

11.064,85

Selvi: Kavala, Öcalan’dan Daha mı Tehlikeli?

Selvi: Kavala, Öcalan’dan Daha mı Tehlikeli?

Yazar Selvi: AKPM Raportörüyle Görüşen Bir Yetkili “Osman Kavala Öcalan’dan Daha Tehlikeli” Demiş; Bu Nasıl Bir Zihniyet, Hangi Aklın Ürünü.

MHP’li Yıldız: “Bir Dilekçe Verme İşlemini Kamuoyuna Abartılı Şekilde Sunmadan Önce, Yetkin Bir Ceza Avukatından Yardım Alırsanız, Vatandaşın Doğru Bilgi Edinme Hakkına Saygılı İş Yaparsınız.”

Gazeteci ve yazar Abdülkadir Selvi,  “Kavala, Öcalan’dan daha mı tehlikeli” başlığıyla kaleme aldığı bugünkü yazısında, bir yetkilinin, Gezi davası tutuklusu Osman Kavala’nın durumunu soran AKPM Denetim Komisyonu Türkiye Eş-Raportörü Stefan Schennach’a “Osman Kavala’yla neden bu kadar ilgileniyorsunuz?” diye tepki gösterdiğini, “Bu adam Öcalan’dan daha tehlikeli” dediğini yazdı.

AİHM ve AYM’nin Kavala kararına uymadığı için Avrupa Birliği Konseyi’nin Türkiye’nin üyeliğini askıya almayı tartıştığını hatırlatan ve “Bu ağır bir yaptırım olur” diyen Selvi, Türkiye’yi AB sürecinde temsil edenlerin tavırlarına tepki gösterdi.

Selvi, Osman Kavala’nın avukatlarının başvurusu üzerine Adalet Bakanlığı’nın “Kanun Yararına Bozma” talebini incelemeye aldığını hatırlatarak, “Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi raportörüyla görüşen yetkilinin bu süreci anlatması yeterli. En azından raportör yeni bir sürecin başladığını rapor edebilir. Tabii sonuçta kararı Türk mahkemeleri verecek” değerlendirmesini yaptı.

Selvi, yazısında şu satırları kaleme aldı:

“1- Osman Kavala’yı, elinde 40 insanımızın kanı olan Öcalan’dan daha tehlikeli görmek nasıl bir zihnniyettir?

2- Hayatı sivil toplum kuruluşlarındaki mücadele ile geçen; teröre, silaha, şiddete karşı olan ve eline oyuncak tabanca bile almayan Osman Kavala’yı PKK terör örgütü liderinden daha tehlikeli görmek nasıl bir duygudur?

3- Osman Kavala’ya karşı olabilirsiniz ama Batılıların kafasında sivil toplum temsilcisi bir Kavala imajı var. Siz Kavala’yı kötü göstermek isterken askerimizi, polisimizi, sivil vatandaşlarımızı, kundaktaki bebeği katleden Öcalan’ı daha az tehlikeli göstermek hangi aklın ürünüdür?

4- Öcalan devletimizi bölmek için terör örgütü kuran, bugün sadece Türkiye’de değil Irak ve Suriye başta olmak üzere bölgemizde en büyük baş belamız olan PKK, KCK, YPG, PYD ve PJAK terör örgütlerinin lideri. ABD başta olmak üzere birçok uluslararası güçle işbirliği yapan bu terörist örgüt, Türkiye’yi bölme ve parçalama hedefinden vazgeçmiş değil. Tam aksine sınırlarımızda bir teröristan kurmak için faaliyetlerini artırmış durumda. Şimdi Osman Kavala bu terör örgütünün lideri Öcalan’dan daha mı tehlikeli? Bu kafa yapısı Kavala’yı büyük bir tehdit olarak gösterirken, Öcalan’ı ve PKK’yı daha az bir tehdit olarak gösterdiğinin farkında değil mi?

5- Eğer Osman Kavala silahlı bir terör örgütü kurduysa ve bundan haberimiz yoksa açıklarlarsa iyi olur. Kavala terör örgütüyle mücadele etmek en büyük görevimiz olur.”

MHP’li Yıldız’dan Selvi’ye Tepki

MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız ise Selvi‘ye tepki göstererek, “Bir dilekçe verme işlemini kamuoyuna abartılı şekilde sunmadan önce, yetkin bir Ceza Avukatından yardım alırsanız, vatandaşın doğru bilgi edinme hakkına saygılı iş yaparsınız” dedi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldız, sosyal medya hesabından açıklama yaparak şu ifadeleri kullandı:

Sayın Selvi,

İstinaf ve temyiz incelemesinden geçmeksizin kesinleşen karar ve hükümlere karşı, Kanun Yararına Bozma Başvurusunu yapma yetkisi Adalet Bakanlığına aittir.

Olağanüstü kanun yollarından biri olan Kanun Yararına Bozma nedir?

Kanun Yararına Bozma yapılabilen Ceza Mahkemesi kararları hangileridir?

Kanun Yararına Bozma yapılamayan kararlar nelerdir?

İnfaz hangi hallerde durdurulur?

Bir dilekçe verme işlemini kamuoyuna abartılı şekilde sunmadan önce, yetkin bir Ceza Avukatından yardım alırsanız, vatandaşın doğru bilgi edinme hakkına saygılı iş yaparsınız. Değilse, sadece hükümlü propagandası yapmakla kalırsınız.”

 

Abdülkadir Selvi‘nin Yazısını Okuyabilmek İçin Tıklayınız!

Tüm Köşe Yazılarına Ulaşmak İçin Tıklayın!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ