DOLAR

33,0372

EURO

35,9878

ALTIN

2.559,61

BIST

11.064,85

Şeref Oğuz: “Bayram Bitti, Sahi Nerede Kalmıştık?”

Şeref Oğuz: “Bayram Bitti, Sahi Nerede Kalmıştık?”

Dr. Oğuz: “Seçimin Üzerinden 80 Gün Geçmesine Rağmen Enflasyonla Ciddi Mücadele Başlatılamadı.-Hükümet Görünürde Sanki Yeni Bir Seçime Hazırlanıyor Gibi.”

Ekonomist ve yazar Dr. Şeref Oğuz, Bayram Bitti, Sahi Nerede Kalmıştık?” başlıklı bir köşe yazısı kaleme alarak, seçimin ardından ekonomide atılan adımlar ve Hükümet’in politikalarına ilişkin değerlendirmelerini kaleme aldı.

Yazısında, ekonomik krizin varlığından bahseden Oğuz, şu ifadeleri kullandı:

“Nerede Kalmıştık?”

Kurban Bayramı tam zamanında imdada yetişti. Kasvetli gündeme ara verdik, bayram telaşesi, günlük boş tartışmaları geride bıraktı, kendi gündemini oluşturdu. Kazaları konuştuk, kurban keserken kendini yaralayanları, yazlıklara doğru oluşan kaotik trafiği… Ama bunlar bile moralimizi bozamazdı.

Şimdi Bayram bitti. Gerçi tatil devam ediyor ancak bir kâbus gibi çöken ekonomik krizin varlığını hatırlamakta gecikmeyeceğiz. Zira hükümet aynı, anlayışlar aynı, bütçe hala boş, kötü yönetimler devam, siyasetin o çirkin dili sürgit… Hal böyle olunca sormak gerekiyor; sahi, nerede kalmıştık?

“Belirsizlik Bizim Belimizi Büküyor”

Krizlerde yaşamaya alışmış bir piyasa var. EKONOMİ Gazetesi olarak Anadolu’da, Trakya’da yaptığımız gezilerde hep aynı söylem; “krizi yönetiyoruz ancak, belirsizlik bizim belimizi büküyor.” Haklılar da… Hükümet dahi bir sonraki günü tasarlayabilmiş değil ve ekonomiyi akışa bırakmış gibi görünüyor. Bu durumda Bayram molası ardından bizi bekleyenleri hızlıca hatırlatmakta fayda var. Zaten biz hatırlatmasak bile onlar kendilerini hatırlatıyorlar. En başta enflasyon ve onunla mücadele etmek yerine onu besleyen hükümet uygulamaları… Kur, faiz, döviz, ihracat, ithalat, bütçe açığı, işsizlik.

Enflasyonla Mücadele Edilecek Mi?

Sözde evet. Ancak seçimin üzerinden 80 gün geçmesine rağmen enflasyonla ciddi mücadele başlatılamadı. Oysa seçimsiz 4 yıl var dendi ve bu süreçte popülizmden uzak ciddi acı ilaç içilebilir, halkı kısa sürede üzecek ama orta vadede enflasyonu tek haneye indirecek tedbirler alınabilirdi.

Hükümet Ne Yapmaya Çalışıyor?

Görünürde sanki yeni bir seçime hazırlanıyor gibi… Referandum çok fazla dillendiriliyor. Mehmet Şimşek frenleniyor, büyüme gerilemesin isteniyor, kamu harcamaları devam ediyor. Siyasi istikrar da bozuldu bozulacak gibi… Hükümet, küçük ortağıyla ağız dalaşına girdi bile. Neler olup bitiyor, belirsiz.

Ey Mehmet Şimşek! Enflasyonu Çöz Fakat…

Büyümeyi bu işe karıştırma,

Yeni vergi koyma,

Yandaşımı üzme,

Kayıt dışındaki arkadaşlara dokunma,

Verdiğimiz teşvikleri geri alma,

İstisnaları kaldırma,

Seçmene acı ilaç içirme,

Kamuya tasarruf yaptırma,

Makam araçlarını geri alma,

Cam binalardan bizi çıkarma,

Diyanetin ödeneğini kısma,

Müteahhitlerin alacağını geciktirme,

Adamlarımı görevden alma,

Bu şartlarla enflasyonu çöz ve bana getir.”

 

Şeref Oğuz’un Yazısını Okuyabilmek İçin Tıklayın!

Daha Fazla Köşe Yazısı Okumak İçin Tıklayın!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ