DOLAR

32,1498

EURO

34,9423

ALTIN

2.427,70

BIST

10.656,96

Tasarruf Tedbirlerinde Ballı Maaşlara “Tırpan” Geliyor

Tasarruf Tedbirlerinde Ballı Maaşlara “Tırpan” Geliyor

Yazar Sağlam Kaleme Aldı: Kamu Kuruluşlarından Mal ve Hizmet Alımlarında En Az %10 Oranında Tasarruf  Yapmaları İstenecek.-Yönetim Kurulu Üyeliğinden Alınan Maaş Ancak Kendi Kurumundan Aldığın Maaş Kadar Olacak.

Ekonomi yazarı Erdal Sağlam bugün açıklanacak kamuda tasarruf tedbirlerinde, kamuoyunda “ballı maaş” olarak da lanse edilen bürokratların birkaç şirketten maaş alma uygulamasına “tırpan getirileceğini” yazdı. Sağlam, “Kamunun iştiraki olan yerlerde görev alıp maaş alan bürokratlar kendi maaşı kadar bölümünü alıp gerisini bütçeye aktarmak zorunda kalacak” dedi.

Bugün, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından bir süredir hazırlıkları devam eden kamu tasarruf tedbirleri kamuoyuna duyurulacak. Bu tedbirlerle birlikte yılın ikinci yarısında bütçeden 100 milyar TL’nin üzerinde tasarruf sağlanması hedefleniyor.

Erdal Sağlam, konuyla ilgili yazısında özetle şunları belirtti:

“Kamu kuruluşlarından mal ve hizmet alımlarında en az yüzde 10 oranında tasarruf yapmaları istenecek.

Bununla birlikte kırtasiye, otomobil alım ve kiralama, bina kiralama ve satın alma işlemlerinin, acil durumlar dışında artık yapılamayacağının tedbirlerle hükme bağlanması bekleniyor.

Kamu Yatırımlarının Büyük Ölçüde Dondurulması

Önemli tasarruf kalemlerinden birini de yatırım harcamalarının oluşturması bekleniyor. Sulama, enerji ve demiryolu dışındaki, bitimine daha uzun süre bulunan kamu yatırımlarının büyük ölçüde dondurulması gündeme gelecek.

Bunun yanı sıra kamuya personel alımlarında da önemli kısıtlamalar getirilmesi bekleniyor. Sağlık ve eğitim gibi acil ihtiyacı olan sektörlerdeki personel alımlarının kapsam dışında tutulması, diğer kamu kuruluşlarında ancak emekli olan personel kadar yeni personel alımına izin verilmesinin gündeme gelmesi bekleniyor.

Aldığımız bilgilere göre kamuoyunda ‘ballı maaş’ olarak bilinen, bazı bürokratlar ve bakan yardımcılarının kamunun hissesi bulunan büyük şirketlerde yönetim kurulunda yer alıp çok yüksek maaşlar alması uygulamasının büyük ölçüde tırpanlanacağı anlaşılıyor.

Buradaki sistem ‘yönetim kurulu üyeliğinden aldığın maaş ancak kendi kurumundan aldığın maaş kadar olacak’ üstüne kurulacak. Yönetim kurulu üyeliğinden kendi maaşın kadar olan kısmın üstü otomatik olarak bütçeye alınacak. Örneğin 100 bin TL maaş alan bürokrat bir şirket yönetim kurulu üyeliğinden 250 bin TL maaş alıyorsa, bunun 100 bin TL’sini yine alabilecek ama geriye kalan 150 bin TL bütçeye gelir yazılacak.

 

Erdal Sağlam‘ın yazısına ulaşmak için Tıklayın.

Daha Fazla Ekonomi Haberi Okumak İçin Tıklayın!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ