DOLAR

33,0372

EURO

35,9878

ALTIN

2.559,61

BIST

11.064,85

AK Parti’li Güler: “Yasada ‘Ötanazi’ Diye Geçecek!”

AK Parti’li Güler: “Yasada ‘Ötanazi’ Diye Geçecek!”
  • Güncel / Haberler / Önem Sırası / Siyaset
  • 19 Haziran 2024 15:30 | Son Güncellenme: 20 Haziran 2024 10:39
  • AK Parti’li Güler: “Yasada ‘Ötanazi’ Diye Geçecek!” için yorumlar kapalı
  • 32

AK Parti’li Güler’den ‘Sokak Hayvanları’ Açıklaması: “Uyutulma” Olmak Zorunda, Yasada “Ötanazi” Diye Geçecek!

Türkiye’nin ana gündem maddelerinden biri olarak son günlerde yoğun bir şekilde tartışılan AK Parti‘nin hazırladığı Sokak Hayvanlarına İlişkin Düzenlemeleri içeren kanun teklifi çalışmaları Partinin Meclis Grubunda son aşamaya gelirken, konuya ilişkin açıklamayı AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler yaptı. Güler, “Uyutulma olmak zorunda. 5996 sayılı veterinerlik hizmetleri kanunu ile toplumsal risk taşıyan, kuduz riski taşıyan, hastalıklı ve sahiplendirilme imkanı olmayan, beslenme zorluğu çeken hayvanlarımız var. Dolayısıyla barınaktaki diğer hayvanların da sağlığını korumak zorundasınız” dedi.

AK Parti Grup Başkanı Güler, Temmuz ayında Meclis tatile girmeden sunulması beklenen kanun teklifiyle ilgili katıldığı televizyon programında açıklamalarda bulundu.

Güler, hem toplumsal manada hem de toplum sağlığı açısından bir sorun olduğunu görüyoruz burada” diyerek, şunları kaydetti:

“Bunu ortadan kaldırma adına 5996 Sayılı Veterinerlik Hizmetleri Kanunu ve 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamı içerisinden ortak bir metni oluşturma açısından şu anda çalışıyoruz.

Köpek saldırısı sonucu yaralanan aileler, trafik kazasına sebebiyet veren, vefat eden ve yaralanan kişiler, yine kuduz riski kapsamında tedavi olan ve bu riski taşıyan kişiler olmak üzere toplumun her kesimi ile çok yakın bir görüşme trafiği yürüttük. En önemli başlık kısırlaştırma başlığı olacak. Kısırlaştırma ile beraber sahiplendirme, yani hayvan sever vatandaşlarımızı sahiplendirmeye özendirmemiz gerekiyor.”

“Uyutulma Olmak Zorunda”

Güler, “Uyutulma olacak mı?” sorusuna şöyle cevap verdi:

“Olmak zorunda. 5996 sayılı veterinerlik hizmetleri kanunu ile toplumsal risk taşıyan, kuduz riski taşıyan, hastalıklı ve sahiplendirilme imkanı olmayan, beslenme zorluğu çeken hayvanlarımız var. Dolayısıyla barınaktaki diğer hayvanlarında sağlığını korumak zorundasınız.”

“Yasada ‘Ötanazi’ Olarak Geçecek”

Hastalıklı ve sahiplendirilme imkanı olmayan hayvanlara yönelik uygulamanın “öldürülme” ya da “uyutulma” değil, “ötanazi” tanımıyla yasada yer alacağını belirten Güler, “Sokaklar güvenli alanlar değildir hayvanlar açısından. Soğuk vardır, açlık vardır, saldırı vardır ve hastalıklar vardır yani hayvanlarımızın güvenli alana alınması gerekiyor. Sokakların güvenli hale gelmesi gerekiyor. Bu köpeklerin mutlaka toplanması lazım. Ve nitelikli, kalitesi yüksek barınaklara alınması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Ötanaziye Kimler Karar Verecek?

“Barınağa alınan bir köpeğe ötanazi uygulanmasına kim karar verecek?” şeklindeki soru üzerine ise Güler şu yanıtı verdi:

“Veteriner hekim kontrolünde buraları kuruyorlar. Hekimlerimizin kontrolünde ortaya çıkacak hususlardır. Kuduz hastalığı, bulaşıcı hastalık taşıyan, saldırganlığı artmış ve rehabilite edilemeyecek boyutta vahşi bir hal almış köpekler var. Bunların tabii tespit ve kararını verecek de barınaktaki yönetici veteriner hekim ve kamu yöneticileri olacaktır.”

(CNNTürk)

 

Daha Fazla Haber Okumak İçin Tıklayın!

Daha Fazla Siyaset Haberi Okumak İçin Tıklayın!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ