DOLAR

33,0372

EURO

35,9878

ALTIN

2.559,61

BIST

11.064,85

Avrupa Konseyi: Kavala ve Demirtaş Serbest Bırakılsın

Avrupa Konseyi: Kavala ve Demirtaş Serbest Bırakılsın
  • Güncel / Haberler / Önem Sırası / Siyaset
  • 19 Haziran 2024 11:50 | Son Güncellenme: 19 Haziran 2024 15:34
  • Avrupa Konseyi: Kavala ve Demirtaş Serbest Bırakılsın için yorumlar kapalı
  • 44

AKPM Türkiye Raportörü Schennah: “Kavala ve Demirtaş Hakkındaki Kararların Uygulanması İçin Gerekli Tüm Tedbirleri Almaları Yönünde Güçlü Bir Çağrıda Bulundum.”

Avrupa Konseyi’nin yasama ve yürütme organları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına rağmen tutuklu kalmaya devam eden iş insanı Osman Kavala ve Halkların Demokrasi Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılmasını talep etti.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Türkiye Raportörü Stefan Schennach, 11-14 Haziran tarihleri aralığında Ankara ve İstanbul’daki görüşmelerinde Türkiye’ye, Demirtaş ve Kavala başta olmak üzere Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına uyulması gerektiği hakkında uyardı.

Kavala ve Demirtaş’ın Serbest Bırakılması

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi de geçen hafta yaptığı görüşmelerde Kavala ve Demirtaş’ın serbest bırakılması gerektiğini vurguladı.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türkiye Raportörü Avusturyalı siyasetçi Schennach geçen hafta Türk yetkililerle, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının uygulamaya konulması ve Avrupa Konseyi ile yüksek düzeyli iletişimin devam etmesi hususunda görüştü.

Schennah, AKP’ye Teşekkür Etti

Görüşmelerine yönelik bir açıklamada bulunan Schennah, Kavala ve Demirtaş ile cezaevinde iletişim kurabildiğini söyledi.

Schennah, bunun için Türkiye’nin Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi heyeti başkanlığını yapan Adalet ve Kalkınma Partisi Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş’e teşekkürlerini iletti.

Avusturyalı raportör, Türkiye‘de Dışişleri ve Adalet Bakanlığı yetkilileriyle ve ayrıca Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeleriyle de görüştüğünü söyledi.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türkiye Raportörü Schennah açıklamasında “Türk yetkililerle yaptığım görüşmelerde, Strasbourg’da bulunan mahkemenin (AİHM) kararlarının infazının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde (AİHS) yer alan hukuki bir yükümlülük olduğunu hatırlattım. Yetkililere, Sayın Kavala ve Sayın Demirtaş hakkındaki kararların uygulanması için gerekli tüm tedbirleri gecikmeksizin almaları yönünde güçlü bir çağrıda bulundum” ifadelerini kullandı.

Kavala’ya 42 Yıl Hapis Cezası Verilmesi

Osman Kavala’nın Ekim 2017‘den beri hapiste olduğunu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Kavala’nın serbest bırakılması için iki karar aldığını hatırlatan raportör, Demirtaş‘ın da Kobani davasında 42 yıl hapis cezası verilmesini güçlü bir şekilde kınadığını ifade etti.

Raportör, Kavala ve Demirtaş davalarında çözümün Türk yargısında olduğunu, Bakanlar Komitesi’nin gündeminde olan bu iki davaya yasal bir çözüm bulunabileceğini söyledi.

Ziyareti esnasında görüşme fırsatı bulduğu sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinden ceza infaz kurumlarının aşırı kalabalık olması ile hapis ve tutukluluk sürelerinin çok uzun olması hususundaki kaygılarını dinlediğini aktaran Schennah, “Ziyaretimin, Avrupa Konseyi ile örgütün en eski üyelerinden biri olan Türkiye’nin yetkilileri arasındaki diyalog açısından önemli bir adım olduğuna inanıyorum. Ayrıca ülkenin insan haklarını koruma sisteminin ve ortak Avrupa değerlerimizin güçlendirilmesine yönelik iyi iş birliğimizi sürdüreceğimizi umuyorum” dedi.

 

Daha Fazla Siyaset Haberi Okumak İçin Tıklayın!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ