DOLAR

32,8398

EURO

35,1374

ALTIN

2.497,77

BIST

10.732,63

CHP, Değişimin Yüzyılı’na Konsantre Oldu

CHP, Değişimin Yüzyılı’na Konsantre Oldu
  • Güncel / Haberler / Önem Sırası / Siyaset
  • 26 Mayıs 2024 14:07 | Son Güncellenme: 26 Mayıs 2024 18:31
  • CHP, Değişimin Yüzyılı’na Konsantre Oldu için yorumlar kapalı
  • 25

CHP Dijital Döneme Adım Attı.-Geliştirilen Değişimin Yüzyılı Uygulaması İle Yeniliklere Açılacak! Karekod Uygulaması ile Her İşlem Kolaylaşacak.- CHP, Seçilmişleri Eğitmeyecek, Eğitilmişler Üzerinden Seçim Yapacak!

Seçim döneminde yapay zekâ kullandıklarını açıklayan ve bir çok tartışmanın odağına konan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partide  dijital dönemi hayata geçirdikleri “Değişimin Yüzyılı” mobil uygulamasının detaylarını kamuoyuyla paylaştı. CHP lideri Özel, üç aydır güncellenen uygulamanın 1,5 ay içinde tüm üyelere açılacağını kaydetti.

Özel‘in, uygulamaya ilişkin verdiği bilgiler şöyle:

Karekod Uygulaması ile Her İşlem Kolaylaşacak

Uygulamanın içinde üyeler için dijital üye kartı bulunuyor. Telefonu salladığımızda üye kartı çıkıyor. İçinde bir karekod var. Bu karekod üyeye ilişkin bütün bilgileri gösteriyor. Mesela ben genel başkan oldum, PM üyesi oldum, MYK üyesi oldum, milletvekili oldum; karekodumda bunların tümü var. Kurultay salonuna bu karekodu okutarak girebilecek delegeler. Parti Meclisi’nin kapısını bu karekod açacak. Ya da yüz yüze bir seminer veriyoruz diyelim; seminere katılanların yoklamasını bu karekodla yapabiliriz. Hatta bu karekodla grup toplantısında salonda olanları ve olmayanları genel başkan görebilecek. Çünkü girerken karekod okutacaklar.

Üç modül: Eğitim, Eşgüdüm ve Denetim

Uygulamanın henüz tasarım aşamasında olan ‘eğitim’, ‘eşgüdüm’, ve ‘denetim’ olmak üzere üç önemli modülü olacak.

Eğitim modülüne dair şöyle bilgi verebilirim: Mesela üyemiz gelecekte belediye meclis üyesi olmak istiyor. Belediye meclis üyesi adayları için hazırlanan eğitimleri bu uygulamadan alabiliyor. 4 ayrı kokarttaki dersleri tamamlaması ve sertifikalarını alması gerekiyor. Ya da mesela il başkanı olmak için üç sertifika gerekecek; toplam 17 ders. O sertifikaları toplamadan il başkan adayı olamayacak.

CHP Eğitilmişler Üzerinden Seçim Yapacak

Bir yıl içinde uygulamaya geçmeyi öngörüyoruz. Biz artık seçilenleri eğitmek yerine eğitilmişler içinden seçeceğiz.

Eğitim modülündeki tüm eğitimler dijitalleştirildi, görselleştirildi ve uygulamaya entegre edildi. Belediye başkanlarını, belediye meclis üyelerini, devamında bütün üyeleri eğiteceğimiz kapsamlı bir modül olacak. Bütün örgütümüze ulaşacağız. Talep halinde yüz yüze eğitim de olacak. Ama uzaktan eğitime geçiş sürecini başlattık. Bütün dersler teknolojinin bütün imkanlarından yararlanılarak dijitale de taşınacak.

Yılmaz Büyükerşen Koordine Ediyor

Eğitimlerin dijitalleşme sürecini Eskişehir’in önceki belediye başkanı Yılmaz Büyükerşen koordine ediyor. Yılmaz Büyükerşen Açıköğretim’i icat ettiği gibi parti içi eğitimi de bu modüle taşıyor. Bir kez daha onun heyecanı içinde.

Eğitim modülünün görselleştirme sürecinde Uğur Mumcu Vakfı ile iş birliği yapmayı planlıyoruz. Vakfın stüdyolarını kullanmak için görüşmelere başladık.

Eşgüdüm Projesinin Kapsamı?

Uygulamanın bir diğer modülü olan Eşgüdüm Modülü’nde belediyelerin eşgüdümünü sağlayacak bölümler olacak. Bu modülde proje havuzu var. Hem fiziki proje havuzu var hem de soyut projelerin havuzu var. Diyelim ki bir belediyemizde bir kreş projesi çizilmiş ve çok beğenilmiş. Bunu tüm belediyelerimizde uygulayabileceğiz. Herhangi bir projemizi çizecek mimara ‘biz projeyi tüm belediyelerimizde kullanacağız’ diyeceğiz öncesinde. Sonra bir daha o projenin çizimine ödeme yapmayacağız, sadece projenin uygulaması için para ödeyeceğiz. Şimdi başarılı projeleri, belediyenin kendi çizdirdiği, yaptırdığı projeleri bu havuza koyuyoruz. Bir de daha soyut projeler var. Örneğin İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘nin Anne Kart projesi. Modüle bu ve benzer projelerin nasıl yapıldığı da yazıyor.”

Denetim Modülünde Neler Var?

Uygulamamızdaki Denetim Modülü de belediyelerin denetlenmesine ilişkin tüm süreçlerde kullanılacak.

Denetim mekanizmamızın içinde görevden ayrılmış ya da emekli olmuş 20’ye yakın Sayıştay personeli, 4-5 mülkiye müfettişi olacak. Ayrıca önceki dönem il, ilçe, belediye başkanlığı, milletvekilliği yapmış arkadaşlarımızdan oluşan bir danışma kurulu var. Yılmaz Büyükerşen’in başkanlığında bir kurul bu. Geçirecekleri rutin ve ani denetimlerle ilgili belediyelerimizi hazır etmek, eğitmek, onlara hukuki destek sağlamak ve denetim sırasında danışmanlık yapmak gibi görevleri olacak. Ayrıca bir yerden kötü koku geliyorsa da genel başkana rapor hazırlama sorumlulukları var.”

 

(Gazete Duvar)

 

Daha Fazla Siyaset Haberi Okumak İçin Tıklayın!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ