DOLAR

32,8219

EURO

35,1105

ALTIN

2.495,75

BIST

10.746,65

CHP ‘den Gündem Değerlendirmesi

CHP ‘den Gündem Değerlendirmesi

CHP Sözcüsü Yücel: Bahçeli’ye Tavsiyemiz, Sinan Ateş Davasının Örtbas Edilmesine Alet Olmaması.-9. Yargı Paketi’ndeki ‘Etki Ajanlığı’ Bu Haliyle Yasalaşırsa, Yasadaki Suç Tipi ‘Somut, Belirli Ve Öngörülebilir’ Olmayacak.-Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı, Dışişleri Bakanlığı’nın Bütçesine Ortak Olacak.

CHP Parti Sözcüsü Deniz Yücel, Parti Meclisi gündemini kamuoyu ile paylaştı. Yücel, yeni anayasadan, 9. yargı paketine, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli‘nin açıklamalarından Sinan Ateş Davası‘na kadar bir çok başlık hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Sözcü Yücel’in açıklamaları şöyle oldu:

“(TBMM gündemine gelmesi beklenen 9’uncu Yargı Paketi) Geçen hafta, bu pakette yer alacağı söylenen, çok tehlikeli bulduğumuz ve Türkiye‘de temek hak ve özgürlüklerde ciddi bir gerilemeye neden olacak ‘etki ajanlığı‘ düzenlemesi ile ilgili uyarmıştık. Bu düzenleme kamuoyunda gündeme geldiği hali ile yasalaşırsa, yasadaki suç tipi ‘somut, belirli ve öngörülebilir’ olmayacaktır.

(Sinan Ateş cinayeti) Acılı eşinin de, toplumun ve kamuoyunun beklentisi de, bu olayın perde arkasındaki azmettiricilerinin tespit edilerek, kim yada kimler tarafından korunuyorsa korunsun, yargı önüne çıkarılması ve adaletin tecelli etmesidir. Sayın Devlet Bahçeli’ye de tavsiyemiz, Sinan Ateş davasının örtbas edilmesine alet olmamasıdır.

(Seferberlik ve Savaş Hâli Yönetmeliği) Bu yetkinin tek bir kişiye verilmesi demokrasiyle bağdaşmaz. Demokrasi, kurumlar, kurullar ve kurallar rejimidir. Demokrasinin denge ve denetim mekanizmalarının olmadığı bir sistem; hem hataya açıktır, hem de kötüye kullanılmaya müsaittir.

(CHP’nin önceki gün Ankara’da düzenlediği Büyük Emekli Mitingi) 17 bin 725 lira olduğu ülkemizde, emekliler, 10 bin lira maaşları ile hayatta kalma mücadelesi veriyor. Neyi, nereden daha ucuza alırım diye market market geziyorlar, sırf daha ucuz diye pazar alışverişlerini akşam üstü yapıyorlar. Hatta, üzülerek ifade ediyorum ki, birikimi ya da yan geliri olmayan, çocuklarından, ailesinden destek alamayan birçoğu, pazar sonrasında tezgahlarda kalan meyve sebzeleri topluyorlar.

(Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı) AKP iktidarı ve Erdoğan’la birlikte ülkemiz her alanda gerilemeye devam ediyor. Bunlardan biri de DışişleriAKP, Meclis’e sunduğu kanun teklifi ile Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı diye bir vakıf kuruyor. Bu vakıf neyin nesidir diye baktığımızda görüyoruz ki paralel bir Dış İşleri Bakanlığı kuruluyor. Vakfın amacı nedir? Güya bakanlığın hizmet kalitesini arttırmakmış. İyi de arkadaş, Dışişleri bakanlığına girmek için KPSS şartını siz kaldırmadınız mı?

Bu vakfın, AKP kadrolarının bankamatik personel deposu haline getirileceğini şimdiden ifade etmekte fayda var. Vakfın mütevelli heyeti başkanlığını dışişleri bakanı üstlenecek, mütevelli heyeti de kendisinin belirlediği 10 kişi olacak. Soralım Hakan Fidan’a, listen hazır mı Sayın Fidan?  Hangi AKP eski milletvekili, belediye başkanı, adayları, il, ilçe başkanları olacak?  Asıl önemli kısım bu vakıf, Dışişleri Bakanlığı’nın bütçesine ortak olacak. Bakanlığın vize gelirlerinden pay alacak.”

 

Daha Fazla Siyaset Haberi Okumak İçin Tıklayın!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ