DOLAR

32,8766

EURO

35,2012

ALTIN

2.498,23

BIST

10.743,80

CHP’nin Gölge Bakanı Bakan’dan Bakan Yerlikaya’ya Ziyaret

CHP’nin Gölge Bakanı Bakan’dan Bakan Yerlikaya’ya Ziyaret
  • Güncel / Haberler / Önem Sırası / Siyaset
  • 10 Haziran 2024 16:11 | Son Güncellenme: 10 Haziran 2024 22:36
  • CHP’nin Gölge Bakanı Bakan’dan Bakan Yerlikaya’ya Ziyaret için yorumlar kapalı
  • 21

CHP ‘nin Gölge Bakanlarından Murat Bakan, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’yı Ziyaret Etti.-Bakan: “Savaşan Ülkeler Bile Askeri Diplomasiyi Sürdürür.”

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, CHP Lideri Özgür Özel’e yarın yapacağı iade-i ziyareti öncesinde CHP’nin “gölge bakanları” Kabine turuna devam ediyor. CHP’nin “Gölge İçişleri Bakanı” Murat Bakan da bugün İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’yı ziyaret etti.

Bakan’dan Yerlikaya’ya Teşekkür

Görüşme sonrası Bakanlık öncesi kısa bir açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Bakan, görüşmenin içeriğine dair bilgi vermezken, Sayın Bakan Ali Yerlikaya’yı ziyaret ettik. Çok sıcak, çok samimi, çok bir verimli bir görüşme oldu. Her konudaki düşüncelerimizi, çözüm önerilerimizi dile getirdik. Bu kadarını paylaşabilirim. Sayın Bakan’a da samimi karşılaması ve verimli görüşme için teşekkür ediyorum” dedi.

Bir gazetecinin İçişleri eski Bakanı Süleyman Soylu’nun kendisiyle ilgili ithamlarının hatırlatılması üzerine şunları kaydetti:

“Yani şimdi yeni bir dönem bu dönem. Yani biz istişare edebileceğimiz birlikte çözebileceğimiz, ülkenin sorunlarını birlikte çözebiliyor olmamız lazım. Dolayısıyla o geçmiş, yanlıştı yani. O olmaması gereken bir şeydi. İktidarla muhalefetin kesiştiği noktalar nedir? Ülkenin sorunlarıdır. Yani o ülkenin sorunlarında herkes kendi siyasi düşüncesine göre, kendince en doğrusunu yapmaya çalışıyor. Biz de Cumhuriyet Halk Partisi olarak kendi düşüncemize göre en doğrusunu yapmaya çalışıyoruz. Ülkenin menfaatleri noktasında kesiştiğimiz, birlikte çözebileceğimiz sorunları çözebiliyor olmamız lazım. Dolayısıyla bu istişareler bunun için önemli. Bu bizim muhalefet yapmamızı engeller mi? Engellemez. Biz çözüm üretemediğimiz noktalarda muhalefet yapmaya devam ederiz. Belki birçok konuda sadece konuşarak, görüşerek, karşılıklı birbirimizi dinleyerek, çözmemiz mümkün. Dolayısıyla bu görüşmeler bunun için önemli. Biz bu ülkenin yararına, paydasına, elimizden ne gelirse bugüne kadar yaptık. Bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz.

“Savaşan Ülkeler Bile Askeri Diplomasiyi Sürdürür”

Önceki Bakan’ın ismini anmak istemiyorum hiç yani. O dönemde siyasi parti genel başkanları, İçişleri Bakanlığı önünde kavga etmeye geliyordu. Biz buraya basın açıklaması yapmaya geliyorduk. Doğru bir şey değil bu. İki ülke savaşır. Savaşan ülkeler bile askeri diplomasiyi sürdürür. Bir ülkenin iktidarla muhalefetinin arasında bir iletişim kanalının olmasından daha doğru bir şey yok. İletişim olur. Bu müzakeredir. Yeri geldiğinde en çetin mücadeleyi de verirsiniz.”

Yerlikaya’dan Görüşmeye İlişkin Açıklama

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Murat Bakan ile görüşmesinden bir fotoğrafı sosyal medya hesabından paylaştı. Yerlikaya,  “CHP Genel Başkan Yardımcısı Sayın Murat Bakan’la bir araya geldik. Sayın Murat Bakan’a nazik ziyaretleri için teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

CHP’nin Gölge Bakanlarının Temasları

CHP‘nin gölge bakanlarının ziyaret temaslarının ilkini gölge bakan Gökan Zeybek, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’ye gerçekleştirmişti. Zeybek, mayıs ayı ortasındaki ziyaretinin ardından, “Olumlu bir görüşmeydi. Belediyelerin sorunlarıyla ilgili tüm konu başlıklarımızı Sayın Bakan’a bir dosya halinde ilettik. Önümüzdeki günlerde çözülmesi konusunda bir çalışma yapılabilecek” demişti.

CHP’li Prof. Dr. İlhan Uzgel de mayıs ayı sonunda ziyaret ettiği Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile görüşmesinin ardından, “Yapıcı ve tamamlayıcı bir diplomasi önerdik. Dış politika alternatifi de önerdik. Dolayısıyla bu kanalları çalıştırmamızın iyi olacağı konusunda mutabakata vardık. Her türlü itirazımızı dile getirdik” diye açıklama yapmıştı. Uzgel, Fidan’ı CHP Genel Merkezi’ne davet ettiklerini ve kendisinin de pozitif karşıladığını söylemişti.

CHP’nin gölge bakanlarından Yankı Bağcıoğlu da geçtiğimiz cuma günü Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ile görüştü. Bağcıoğlu,  ziyaretin ardından görüşmenin samimi bir atmosferde gerçekleştiğini belirterek, “Yalnızca eleştirmek için değil, milli menfaatlerimiz doğrultusunda yapıcı ve tamamlayıcı bir anlayışla hareket ettiğimizi belirttik. Milli güvenliğimizi ilgilendiren gelişmeler ve TSK personeline ilişkin önemli hususları ele aldık” demişti.

Geçtiğimiz günlerde Hürriyet’e açıklama yapan CHP lideri Özgür Özel, gölge bakan olarak görevlendirilen Genel Başkan Yardımcıları’nın Kabine’deki muhataplarıyla temaslarının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile 2 Mayıs’ta yapılan ilk görüşmelerinde kararlaştırıldığını belirtmişti.

 

Daha Fazla Siyaset Haberi Okumak İçin Tıklayın!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ