DOLAR

33,0372

EURO

35,9878

ALTIN

2.559,61

BIST

11.064,85

Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘dan Yoğun Diplomasi Trafiği

Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘dan Yoğun Diplomasi Trafiği
  • Güncel / Haberler / Önem Sırası / Siyaset
  • 19 Haziran 2024 23:03 | Son Güncellenme: 20 Haziran 2024 12:28
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘dan Yoğun Diplomasi Trafiği için yorumlar kapalı
  • 42

3-4 Temmuz’da Şangay İşbirliği Örgütü Zirvesine Katılmak Üzere Astana’ya, 5-6 Temmuz’da Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları Gayriresmi Zirvesi İçin Azerbaycan’a ve 9-11 Temmuz Tarihleri Arasında ise NATO Liderler Zirvesi İçin ABD’ye Gidecek Olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ve Biden ile Bir Araya Gelecek.

12-13 Haziran’da İspanya‘yı ardından 14 Haziran’da da İtalya‘yı ziyaret eden Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan temaslarına bayram sonrasında devam edecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3-4 Temmuz‘da Şangay İşbirliği Örgütü zirvesine katılmak üzere Astana‘ya, 9-11 Temmuz tarihleri arasında ise NATO Liderler Zirvesi için ABD‘ye gidecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zirvelerde ABD Başkanı Biden ve Rusya Devlet Başkanı Putin ile ayrı ayrı görüşme yapması bekleniyor.

Kazakistan Ziyaretinin Kapsamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın ilk durağı Kazakistan olacak. 3-4 Temmuz’da Astana‘da Şangay İşbirliği Örgütü Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi düzenlenecek. Türkiye‘nin ‘diyalog ortağı’ olduğu Uluslararası Teşkilatın Toplantısına Cumhurbaşkanı Erdoğan da davetli.

Erdoğan‘ın, zirve kapsamında, Türkiye’nin teşkilat üyeleri ile ilişkilerini ele alması, enerji ve ticaret başta olmak üzere ikili ilişkilerde istişare yürütmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Putin ile Bir Araya Gelecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve kapsamında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de bir araya gelecek. Görüşmenin gündeminde; Rusya Ukrayna savaşı, Karadeniz tahıl girişiminin işlevinin artırılması, Akkuyu Nükleer Santral çalışmalarında gelinen son durum, Trakya’da kurulacak gaz merkezi ile Suriye’nin kuzeyinde iptal edilen seçimler olacak.

5-6 Temmuz Azerbaycan Ziyareti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Astana’nın ardından Azerbaycan’a gidecek. Şuşa‘da 5-6 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları Gayriresmi Zirvesi’ne katılacak. Zirvede; Hazar gazının Türkiye üzerinden Batı’ya taşınması, Türk devletleri arasındaki ticari faaliyetlerin artırılması, ikinci Karabağ operasyonu ardından bölgedeki normalleşme adımları ele alınacak.

NATO Liderler Zirvesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın Azerbaycan dönüşünde ise bu kez rotası Amerika olacak. 9-11 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek NATO liderler zirvesi için Washington‘a gidecek. Zirvenin en sıcak gündem maddesi; Rusya-Ukrayna savaşı olacak. Erdoğan’ın ittifak liderlerinin dikkatini İsrail’in Filistin topraklarında devam eden saldırılarına çekmesi bekleniyor.

ABD Başkanı Biden ile Görüşme

Ertelenen ErdoğanJoe Biden görüşmesinin de zirve kapsamında gerçekleşmesi de planlanıyor.

Geçen mayıs ayında iki liderin programlarının uyuşmaması nedeniyle görüşme ileri bir tarihe ertelenmişti.

Erdoğan,  20 Temmuz’da Kıbrıs’ta Olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20 Temmuz’da ise Barış Harekâtı’nın 50’nci yıl dönümü dolayısıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde olacak. Erdoğan’ın askeri geçit törenini izlemesi ve KKTC Meclisi’nde konuşması öngörülürken, adadaki programa CHP Genel Başkanı Özgür Özel‘in de katılması da bekleniyor.

(Habertürk)

 

Daha Fazla Siyaset Haberi Okumak İçin Tıklayın!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ