DOLAR

32,8219

EURO

35,1105

ALTIN

2.495,75

BIST

10.746,65

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mevkidaşı Aliyev’i Ağırladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mevkidaşı Aliyev’i Ağırladı
  • Güncel / Haberler / Önem Sırası / Siyaset
  • 10 Haziran 2024 19:00 | Son Güncellenme: 11 Haziran 2024 10:59
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mevkidaşı Aliyev’i Ağırladı için yorumlar kapalı
  • 20

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Ankara’da Mevkidaşı Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Bir Araya Geldi.-İklim Zirvesi’ne Türkiye Destek Verecek.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, çalışma ziyareti kapsamında Türkiye‘de bulunan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev‘i misafir etti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’i uçaktan inişinde Esenboğa Havalimanı’nda karşılayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik ile Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Akif Çağatay Kılıç da eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Aliyev, havalimanında bir süre görüştü.

Daha sonra Cumhurbaşkanlığı Külliyesi‘ne geçen liderler, burada basına kapalı bir görüşme gerçekleştirdi.

Erdoğan: “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Kurulması Kararı Memnuniyet Verici”

Görüşmeye ilişkin açıklamayı Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı yaptı. Başkanlıktan yapılan açıklama şöyle oldu:

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir araya geldi.

Görüşmede Türkiye ile Azerbaycan ilişkileri, İsrail’in Gazze’de gerçekleştirdiği katliamlar, işgalden kurtarılan Azerbaycan topraklarındaki imar faaliyetleri, bölgesel ve küresel konular ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Türkiye’nin Karabağ’daki Rus Barış Gücü’nün bölgeden ayrılması ile ilgili süreci takip ettiğini, Ermenistan işgalinden kurtarılan Azerbaycan topraklarındaki imar ve ihya faaliyetlerini takdirle izlediğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’in Gazze başta olmak üzere Filistin topraklarındaki soykırım uygulamalarının sürdüğünü, İsrail’in bu suçlarla sadece bölgesel güvenliği değil, küresel güvenliği de tehdit ettiğini, kalıcı çözümün başkenti Doğu Kudüs olan Filistin Devleti’nin kurulması olduğunu ve bunun için uluslararası toplum tarafından İsrail’e baskı yapılması gerektiğini belirtti.

Azerbaycan Milli Meclisinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Parlamentolar Arası Dostluk Grubu kurulması kararının memnuniyet verici olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Temmuz ayında Şuşa’da gerçekleştirilecek Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi’ne KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın davet edilmesinin, Kıbrıs davasına güç kattığını da söyledi.

İklim Zirvesi’ne Türkiye Destek Verecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan’da düzenlenecek İklim Zirvesi’ne yönelik davetlerinden ötürü Aliyev’e teşekkürlerini sunarken, hazırlık sürecinde Türkiye’nin her türlü desteği vereceğini, zirvede Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayesinde yürütülen Sıfır Atık Projesi kapsamında önemli etkinliklere imza atılacağını ifade etti.”
Daha Fazla Siyaset Haberi Okumak İçin Tıklayın!
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ