DOLAR

32,1725

EURO

35,0211

ALTIN

2.431,51

BIST

10.656,96

Erdoğan-Özel Görüşmesi Vatandaşın Gözünde Kıymetli

Erdoğan-Özel Görüşmesi Vatandaşın Gözünde Kıymetli

Areda Survey’in Araştırması: Toplumun Yüzde 69,4’ü Cumhurbaşkanı Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Özel’in Görüşmesini ‘Olumlu’ Görüyor.-Türk Halkının Yüzde 52,2’si Yeni Anayasa İstiyor.

31 Mart yerel seçimlerinin ardından, CHP Genel Başkanı Özgür Özel, siyasi olarak geliştirdiği politika kapsamında ilk olarak Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ı da ziyaret etmişti. Ses getiren görüşme Areda Survey Araştırma Şirketi‘nin anket konusu oldu. Areda Survey, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Özgür Özel‘in 3 Mayıs’ta gerçekleştirmiş olduğu görüşmeyi vatandaşlara sordu. Farklı partiye mensup seçmenlerin Erdoğan- Özel görüşmesine ağırlıklı olarak olumlu yanıt vermesi araştırmanın dikkat çekici noktası oldu.

Vatandaşın Görüşmeye Bakış Açışı ‘Olumlu’

Türkiye genelinde 3 bin 101 kişinin katılımıyla yapılan araştırmaya göre, toplumun yüzde 69,4‘ü bu görüşmeyi olumlu bulurken, yüzde 30,6‘sı ise bu görüşmeye olumsuz baktığını belirtiyor.

Erdoğan – Özel görüşmesi AK Parti seçmeni tarafından yüzde 78,6 oranında destek bulurken, CHP seçmeninde bu oran yüzde 59,6 olarak karşılık buluyor. Ayrıca MHP seçmeninin yüzde 72,8‘i, İYİ Parti seçmeninin yüzde 65,4‘ü ve DEM Parti seçmeninin yüzde 81,4‘ü bu görüşmeye olumlu olarak bakıyor.

Türk Halkının Yüzde 52,2’si Yeni Anayasa İstiyor

Ülkemizde 14 Mayıs Genel  Seçimleri ve 31 Mart Yerel Seçimleri‘nin tamamlanmasının ardından kamuoyunda yeni anayasa tartışmalarını beraberinde geldi. Areda Survey, yaptığı ankette Türk halkına yeni anayasa tartışmalarını da sordu. Araştırma verilerine göre, halkın yüzde 52,2‘si, Türkiye‘nin yeni bir anayasaya ihtiyaç duyduğunu ve bunun için siyasilerin bir araya gelmesi gerektiğini düşünüyor.

Kılıçdaroğlu’nun ‘Saray ile Müzakere Değil, Mücadele Edilmelidir’ Söylemi Halk Tarafından Destek Buluyor Mu?

Erdoğan ve Özel görüşmesi öncesinde geçtiğimiz günlerde CHP eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Saray ile müzakere değil, mücadele edilmeli” sözlerini sarf etmişti. Kamuoyunda çeşitli tartışmalara sebep olan bu  söyleminin toplumdaki yansıması da incelendi.

Verilere göre, Türk halkının yüzde 62,7‘si Kılıçdaroğlu‘nun ‘Müzakere değil, mücadele edilmeli‘ yaklaşımına olumsuz baktığını ifade ederek, siyasi liderler arasındaki ilişki geliştirilmesi gerektiğini düşünüyor. Olumlu bakanların oranı ise yalnızca yüzde 37,3 olarak karşılık buluyor.

Siyasetteki Uzlaşı Talebi

Erdoğan – Özel görüşmesinin ardından siyasetteki uzlaşı talebinin artması, CHP yönetiminin gelecekte atması beklenen adımlarını da etkiliyor. Araştırmaya göre Türk halkının yüzde 65‘i, CHP yönetiminin bundan sonraki süreçlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile temas içinde olması gerektiğini ve iletişim içinde ilişkilerin devam etmesi gerektiğini savunuyor. Yüzde 35‘i ise ilişki yerine mücadele etmesi gerektiği kanaatini taşıyor.

 

Daha Fazla Siyaset Haberi Okumak İçin Tıklayın!
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ