DOLAR

33,0372

EURO

35,9878

ALTIN

2.559,61

BIST

11.064,85

Özgür Özel ‘den Ses Getirecek Açıklamalar

Özgür Özel ‘den Ses Getirecek Açıklamalar
  • Güncel / Haberler / Önem Sırası / Siyaset
  • 20 Haziran 2024 11:00 | Son Güncellenme: 20 Haziran 2024 14:29
  • Özgür Özel ‘den Ses Getirecek Açıklamalar için yorumlar kapalı
  • 30

CHP Lideri Özgür Özel: “ ‘Allah Aşkına Hukuka Uyalım’ Diyorum.-Cumhurbaşkanı ‘Gezi Benim Kişisel Davam’ Noktasına Getirdi.-Hala Oradan Olmayan Bir Darbe Çıkarılıyor.”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, katıldığı televizyon programında gündeme yönelik önemli değerlendirmelerde bulundu. CHP lideri Özel, “İlk genel seçimler olacak. O genel seçimde parti birinci parti olmazsa, iktidar olmazsa genel başkanlığı bırakıyorum” ifadelerini kullandı.

“Değişimi İlk Dillendiren İmamoğlu’ydu”

Özgür Özel‘in konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

“Genel başkanlığa aday olmaya karar verdiğim süreç, bir travmadan sonra yaşanan süreçti ama hayatımın hiçbir evresinde genel başkanlık hedefiyle yanıp tutuşmuyordum.

Ara ara soruluyordu genel başkanlık sorusu ama keşke parti iktidar olsaydı da genel başkan olmaya gerek kalmasaydı. Önemli olan Cumhuriyet’in 100. yılında partimizi iktidar yapmaktı.

Değişimi dile getiren ilk kişi Ekrem İmamoğlu‘ydu. “Değişim olmazsa İstanbul‘a da aday olmam” dedi. O yüzden değişim olması gerektiğini konuşmaya başladık.

Başkanlık İçin Karar Süreci

Destekleyeceğini düşündüğüm ama desteklemeyenlerden biri ‘Kardeşim sen boş havuza balıklama atlıyorsun‘ dedi. Bende dedim ki ‘Zaten o yüzden kimse atlamıyor. Ben hesap ettim, düşene kadar dolacak.

Normalleşme

Normali bu diyoruz, normali görüşmek. Siyasetçilerin görüşüp konuşmasının normal olduğunu söylüyoruz.

Orada iki grup var. ‘Adalet ve Kalkınma Partisi ne zaman zora düşse birisi ile ayağa kalkıyor ve biz buna yardım eden olmayalım’ diyen grup var. Bir de bu kutuplaşma ortamından beslenenler var. ‘Bunca yıl bize bunu yapanlarla el mi sıkışılır?’ diyenlere de lafım yok. Ama tuzu kuru olup da kutuplaşmadan beslenenlerin temizlenmesi lazım.

“Olmaması Ayıp!”

(Görüşmeler devam edecek mi?) Türkiye siyasetinde normalleşme diye nitelenen, Türkiye‘nin birinci partisiyle ikinci partisinin ve diğer partilerinin bayramda birbirlerini araması, önemli gördüğü hususlarda randevu alıp gitmesi, randevu talep ediliyorsa vermesi, bunun bir sonucu olarak hiç olmazsa Anıtkabir‘de bir el sıkışma, 23 Nisan resepsiyonunda bir çay içme, 29 Ekim resepsiyona iştirak etme gibi olması gereken minimum standartlar devam edecek.

Bunun olmaması ayıp, ben öyle bir fotoğrafın parçası olmak istemiyorum.

Erdoğan İle Görüşme Öncesi Sezer’e Ziyaret

(Erdoğan ile birebir görüşmesinden önce 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer‘i ziyaret ederek protokol düzeniyle ilgili tavsiyeler alması) Bazı görüşmeler baş başa yapılıyor. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bu baş başa görüşmelerle ilgili spekülatif olaylar oldu. Ben de partim ve ailem adına bundan endişe ettim.

‘Önüne filancanın dosyasını koydu, o günden sonra şöyle oldu falan’ diye bir laf çıkarıyorlar. Böyle bir şüphenin kimsenin sırtına yüklenmemesi için bir yöntem arıyordum. Ahmet Necdet Sezer‘i ziyarete gittim.

Özel’in Yılmaz Özdil Tepkisi

Kutuplaşma ortamından beslenenler var. Mesela bir adam Youtube videosu çekiyor, ağır hakaretler ediyor. Geçmişte ‘Bidon Kafa‘ diye köşe yazısı yazmış arkadaş, seçimin ertesi günü. Bir yerde sular kesilmiş, ‘Hadi bakalım bidon kafalılar, bu iktidarı siz seçtiniz şimdi gidin su sırasına girin’ diyor.

Ben vaktiyle bunu eleştirmiştim, onun da hırsı bundan. O oy alamayınca ‘hatamız nerede‘ demek yerine oy vermeyen seçmene ‘bidon kafa‘ diyen zihniyet. Zaten bu partinin 47 yıl sonra birinci parti olmasının sebebi bu zihniyetten kopması. Seçmene kafa tutan bir yaklaşımı reddediyorum.

Mehmet Şimşek İle Görüşme Fikri

Mehmet Şimşek‘le ekonomi programı çalışmayacağız. Biz Cumhurbaşkanı ile konuştuk. Mehmet Şimşek fikri de Cumhurbaşkanı‘ndan çıktı. 10 bin TL ile geçinen emekli, temmuzda ara zam yapmayacağınızı söylediğiniz asgari ücretli ve borçlarını ödeyemeyen dünya kadar insan var. Emekli maaşları asgari ücrete çıkarılmalı, asgari ücrete de enflasyon farkı verilmeli.

Özel’den Vergi Reformu Çağrısı

Bunun için para lazım. Bunun için de bu vergi sisteminin değişmesi lazım dedim. Size tek önerim şu; Türkiye’deki gelir adaletsizliğine müdahale etmek için adil bir vergi sistemi. Bu insanlara acıyorsak vergi reformu yapmamız lazım dedim. Mehmet Şimşek gelsin, onunla görüşün dedi kendisi.

“Destek Vermemiz Söz Konusu Olamaz”

Bayramdan sonra Şimşek‘le görüşeceğiz. Ama bizim onunla bu kemer sıkma politikasına destek vermemiz söz konusu olamaz. Krizin çözümü garibanın kemer sıkması değil. Ben AK Parti’nin 22 yıllık yükünü üstlenecek bir işin içine girmem.

“Biz Milletle İttifak Yaptık”

Devlet Bey (Bahçeli) kenara çekilemez. Mahalli idarelerde toplam yüzde 87 CHP’nin idaresinde. Bugüne kadar olan her şeyden Cumhur İttifakı sorumludur. Biz milletle ittifak yaptık. Devlet Bey eğer Cumhur İttifakı‘ndan ayrılacaksa Türkiye ittifakına gelebilir, sorun yok.

28 Şubat ve Gezi Davası

(28 Şubat ve Gezi davası gibi davaların çözümü yargının işi iken neden talepte bulunuyorsunuz?) 28 Şubat yargının işi değildi. Anayasa kocama ve hastalık halinde Cumhurbaşkanına yetki veriyor, onu söyledik. Hakikaten oldu.

Gezi meselesine şöyle bakıyorum: AİHM kararlarına uysanız Osman Kavala‘yı bırakmanız lazım, AYM kararlarına uysanız Can Atalay‘ı bırakmanız lazım, kanun yararına bozmayı görseniz diğer üç arkadaşı bırakmanız lazım.

Tuğrul Türkeş Görüşmesi

Ben bunları Sayın Erdoğan‘a dosya olarak gösterdim. ‘Allah aşkına hukuka uyalım’ diyorum. MHP ‘Anayasa Mahkemesi kapatılmalıdır’ diye ayar veriyor, Cumhurbaşkanı ‘Gezi benim kişisel davam’ noktasına getirdi. Hala oradan olmayan bir darbe çıkarılıyor. Hiçbiri kişisel değil, AYM ve AİHM kararlarını uygulayın diyoruz.

Benim bu konuda en önemli paydaşlarımdan biri Tuğrul Türkeş. Delegasyonu odada ziyaret ettim, orada bana kendisinin anlattığı ‘Kavala orada tutuklu, biz de burada tutukluyuz veya o orada hapiste, biz de bu odada hapisteyiz.’

Kavala bir sembol dava. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesini tanımama, Avrupa Konseyi‘ni tanımamaktır. Ve konsey, AİHM kararlarına uyun diyor. Bu yüzden Sayın Tuğrul Türkeş de samimi bir gayret içinde.

“Sözlerini Tutmadılar”

(Özel, İYİ Parti’nin mahalli idareler seçimlerine tek başına girmesi) Balıkesir geçen sefer bizdeyken, İYİ Parti istedi Ahmet Akın‘ı çektik, İYİ Parti‘ye verdik. Verdiğimiz kişi seçimi AK Parti‘ye hediye edip kendisi AK Parti’den milletvekili oldu. Bu dönem, geçen dönemden sözleri olduğu halde maalesef bir aday çıkardılar.

Adayları öyle bir sert kampanya yaptı ki… Ben Bandırma‘da miting yaparken İYİ Parti’nin adayı annesinin evinin balkonundan ‘İYİ Partililerden oy yok, git DEMli’lerde demlen’ diye pankart salladı.”

(Ekol TV)

 

Daha Fazla Siyaset Haberi Okumak İçin Tıklayın!

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ