DOLAR

32,8786

EURO

35,1962

ALTIN

2.498,14

BIST

10.738,59

SON DAKİKA! İliç ‘te Toprak Kayması!

SON DAKİKA! İliç ‘te Toprak Kayması!

Erzincan’ın İliç İlçesindeki Çöpler Altın Madeninde Yeni Bir Toprak Kayması Yaşandı.-Can Kaybı Bulunmuyor!

Erzincan‘ın İliç ilçesindeki Çöpler Altın Madeninde yeni bir toprak kayması yaşandı. Ekiplerin arama kurtarma çalışmalarına başladığı bildiriliyor.

Şubat 2024’te aynı altın madeninde toprak kayması altında kalan 9 işçiden bulunamayan 5 işçinin naaşlarına ulaşmak için gerçekleştirilen  çalışmalar sırasında yeni bir toprak kayması olduğu belirlendi. Arama kurtarma çalışmalarında kullanılan araçlar toprak kayması nedeni ile bölgeden uzaklaştırılırken aynı alanda yeni ve daha büyük bir toprak kayması yaşandığı belirtiliyor.

Yetkililer olayda can kaybının yaşanmasını kaydediyorlar.

Halk TV‘nin aktardığı habere göre, Erzincan Valisi, AFAD kontrolünde hafriyat kaydırması yapıldığını ifade etti.

Anagold Madencilik’in 2010 yılı Aralık ayından itibaren altın üretimi yaptığı Çöpler Madeni’nde 13 Şubat Salı günü saat 14.30 sıralarında toprak kayması meydana gelmişti.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, hacmi 10 milyon metreküp olarak hesaplanan bir kütlenin kaydığını söylemişti.  Maden ocağındaki 9 işçi bu kütlenin altında kalmış ve sadece 4 işçinin cansız bedenine ulaşılmıştı.

TBMM’de İliç Maden Kazasını Araştırma Komisyonu kurulmuş ve komisyon önce Meclis’te yetkilileri dinlemişti. Komisyon ardından yerinde inceleme yapmak üzere 7 Mayıs’ta  Erzincan‘da temaslarda bulunmuştu.

“Çevresel Etkiler Anlamında Olumsuz Bir Duruma Rastlanmadı”

İnceleme çalışmalarının ardından toprak kaymasının çevresel etkilerine değinen Komisyon Başkanı ve AK Parti  Antalya Milletvekili Atay Uslu, şu ifadeleri paylaşmıştı:

“Çokça tartışılan bir konu var. Kaza sonrası çevresel etkiler konusu. Bununla ilgili bakanlıklarımız, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği BakanlığıEnerji ve Tabii Kaynaklar BakanlığıTarım ve Orman BakanlığıAFAD ve il valiliğimiz bilgiler verdiler. Yaptıkları izlemelerle ilgili önemli sonuçları paylaştılar. Şu ana kadar kamu kurumlarımızdan, valiliğimizden, ilgili bakanlıklarımızdan aldığımız bilgiye göre, bu kazanın çevresel etkileri anlamında olumsuz bir duruma rastlanmadığını görüyoruz ancak kurumlarımız yine teyakkuz halinde. Gerekli çalışma ve ölçümleri yapıyorlar. Bundan sonra ortaya çıkabilecek olan çevresel etkilerin sonuçlarını düzenleyebilmek, çevresel etkileri azaltmak ve yok etmek için de çalışmalarını yapıyorlar.”

Şirketin, tüm itirazlara rağmen Murat Kurum’un Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı olduğu dönemde kapasite artırımına gittiği ve maden hakkında “ÇED raporuna gerek yok” kararı verildiği bilgileri kamuoyuna yansımıştı.

Maden ocağındaki heyelanla ilgili soruşturmada tutuklu sayısı 12’ye yükselmişti.

 

 

Daha Fazla Haber Okumak İçin Tıklayın!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ