DOLAR

32,0160

EURO

34,7807

ALTIN

2.430,37

BIST

10.656,96

Atasever, Yörünge Altı Araştırma Uçuşuna Hazırlanıyor

Atasever, Yörünge Altı Araştırma Uçuşuna Hazırlanıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’dan Müjdeli Haber: Türkiye‘nin İkinci Astronotu Tuva Cihangir Atasever, 8 Haziran’da Yörünge Altı Araştırma Uçuşu Gerçekleştirecek.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye‘nin ikinci astronotu olan Tuva Cihangir Ataseverin yörünge altı araştırma uçuşunu 8 Haziran‘da Virgin Galactic’in New Mexico eyaletinde bulunan Spaceport tesislerinde gerçekleşeceğini belirtti.

Bakan Kacır, Türkiye‘nin astronotları Alper Gezeravcı ve Tuva Cihangir Atasever ile Bakanlık’ta, “Türk Uzay Bilim Misyonu Yörünge Altı Araştırma Uçuşu” konulu basın toplantısı düzenledi.

Kacır, geride bırakılan 22 yılda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde en büyük yatırımın insan kaynağına yapıldığını ve  AR-GE ve inovasyon altyapısının güçlendiğini kaydederek, Türkiye‘nin kendi uydusunu geliştiren ve üreten, aynı zamanda test edebilen bir ülke olduğunu belirtti. Kacır, ilk yılını tamamlamış olan İMECE uydusuyla, dünyanın her tarafından hiçbir kısıt ile karşılaşmadan görüntü alınabildiğini ifade etti.

TÜRKSAT-6A 8 Temmuz Haftasında Uzay Yolcusu

Yerli ve milli haberleşme uydusu olan TÜRKSAT-6A‘yı 8 Temmuz haftası içerisinde uzaya göndereceklerini belirten Kacır, “TÜRKSAT-6A ile haberleşme uydusu geliştirme ve üretme kabiliyetine sahip 11 ülkeden biri olacağız.”  dedi.

Bakan Kacır, uzay teknolojilerinin uydularla sınırlı olmadığını ifade ederek, ülkenin uzaydaki hak ve menfaatlerini koruyabilmek, küresel uzay konusunda önemli bir role sahip olabilmek için Milli Uzay Programı‘nı ilan ettiklerini aktardı.

Kacır, program kapsamında 10 hedef belirlediklerini ifade ederek, şunları söyledi:

“Bu hedeflerden biri de ‘Türk Astronot ve Bilim Misyonu‘dur. Türkiye’nin insanlı ilk uzay misyonu kapsamında önce Alper Gezeravcı‘nın uzay göreviyle ortak gururun zirveye yükseldiği zamanları yaşadık. Genetikten biyolojiye, fizyolojiden bağışıklık sistemine kadar gerçekleştirilen 13 deneyle bilim camiasına büyük katkılar sunan bu bilim misyonu, ufka bakan gençlerimize ilham kaynağı oldu.”

Bakan Kacır ayrıca Türkiye için gerçekleştirilen uzay misyonunun bilim toplumu olma yolunda başlangıç olduğunu ifade etti.

Yapılacak Deney Çalışmaları Maliyet Oluşturmayacak

Kacır, Tuva Cihangir Atasever‘in birbirinden farklı alanlarda geçekleştirilecek olan deneylerin, bilim insanlarının yürüttükleri araştırmalara büyük kazanımlar oluşturacağını ifade etti.

Her iki astronot için de Axiom Space, Space X ve NASA tarafından gerçekleştirilen temel astronot eğitimi ile yaşam ve güvenlik prosedürleri, modül ve deney ekipmanları kullanımı, hayatta kalma eğitimlerini aldıklarını belirten Bakan Kacır, “Alper Gezeravcı‘nın görevi icra etmesine mani bir durum ortaya çıkmadı. Gezeravcı, insanlı ilk uzay bilim misyonumuzu başarıyla tamamladı. Bu da en başından proje anlaşmalarında kararlaştırdığımız üzere, ilave bir maliyet oluşturmaksızın ikinci astronotumuz Atasever’in yörünge altı araştırma uçuşu yaparak uzay deneyimi gerçekleştirmesi imkanını ortaya çıkardı. Böylelikle uzay sınırını geçen ve mikro yerçekimi ortamında bilimsel çalışmalara katkı sunan ikinci vatandaşımız Atasever olacak.” dedi.

Ankara’ya Uzay Teknoloji Geliştirme Bölgesi Oluşturulacak

Yörünge altı araştırma uçuşu sonrası Milli Uzay Programı dahilindeki hedeflere yönelik çalışmaları sürdüreceklerini bildiren Kacır, “Barışın ve ortak çalışma ruhunun sembolü uzayda, önümüzdeki dönemde de uluslararası işbirliklerine devam edeceğiz. Uluslararası işbirliğinin bir yansıması olarak Axiom-3 görev ekibi haziran ayının başında ülkemizde bir araya gelecek. Uzay alanındaki tecrübelerini ve gelecek döneme ilişkin projelerini üniversitelerimizde gençlerimizle paylaşacak.” dedi.

Bakan Kacır, program kapsamında, Ankara‘da uzay teknoloji geliştirme bölgesi oluşturacaklarını, uzay sanayi alanını geliştireceklerini ifade etti. 2035‘te yılda 1,8 trilyon dolara ulaşması tahmin edilen küresel uzay ekonomisinden daha fazla pay alınacağını belirtti.

Kacır, dünyanın en büyük  ve önemli havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan  TEKNOFEST‘i düzenlemeye devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

 

Daha Fazla Haber Okumak İçin Tıklayın!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ