DOLAR

32,0160

EURO

34,7807

ALTIN

2.430,37

BIST

10.656,96

ChatGPT Yeni Yapay Zeka Modeli Duyuruldu

ChatGPT Yeni Yapay Zeka Modeli Duyuruldu
  • Güncel / Haberler / Teknoloji
  • 14 Mayıs 2024 15:27
  • ChatGPT Yeni Yapay Zeka Modeli Duyuruldu için yorumlar kapalı
  • 26

Yapay Zeka Sohbet Robotu ChatGPT ’nin Geliştiricisi OpenAI; Ses, Görüntü ve Metin Üzerinden Gerçek Zamanlı Mantık Yürütebilen Yeni Modeli GPT-4o’yu Tanıttı.

ChatGPT yaratıcısı OpenAI’dan yapılan açıklamada, GPT-4o’nun daha doğal insan-bilgisayar etkileşimine doğru atılmış bir adım olduğu belirtilerek, modelin herhangi bir metin, ses ve görüntü kombinasyonundan oluşan girdilerden çıktı ürettiği aktarıldı.

Modelin ses girişlerine verdiği yanıt süresinin, herhangi bir konuşmadaki insan tepki süresine benzer olduğuna işaret edilen açıklamada GPT-4o’nun, mevcut modellerle karşılaştırıldığında özellikle görüntü ve ses anlama konusunda daha iyi olduğu vurgulandı.

GPT-4o ile metin, görüntü ve ses genelinde uçtan uca tek bir yeni modelin eğitildiğinin bilgisi verilerek yeni modelin, tüm girdi ve çıktıların aynı sinir ağı tarafından işlendiği ilk model olduğu ifade edildi.

Öte yandan OpenAI’nın düzenlediği tanıtım etkinliğinde, modelin önceki modellere göre daha uygun maliyetli olması nedeniyle ücretsiz olarak da sunulacağı, ücretli GPT-4o kullanıcılarının daha fazla kapasiteye sahip olacağı kaydedildi.

“Flörtöz” Bir Dil Kullanabiliyor

GPT-4o, önceki versiyonlarına göre daha hızlı ve dili konuşma diline daha yakın, hatta zaman zaman ‘flörtöz’ bir dil kullanıyor.

Yeni versiyonun görselleri okuyabildiği ve yüz ifadelerinden duyguları ayırt edebildiği de belirtiliyor. Kullanıcılarla sesli diyaloğa girebiliyor. Ayrıca ‘hafızası’ sayesinde daha önce verdiği yanıtları da hatırlayabiliyor. Yapay zeka sohbet robotunun yeni versiyonu, daha kolay bir sohbet diline sahip ve sorulara anında yanıt veriyor.

Yeni modelin birkaç hafta içinde ChatGPT‘de sunulacağı belirtildi.

Daha Fazla Haber Okumak İçin Tıklayın!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ