DOLAR

32,1810

EURO

35,0129

ALTIN

2.431,90

BIST

10.656,96

Kacır: Türkiye Mega Yatırım Merkezi Olacak

Kacır: Türkiye Mega Yatırım Merkezi Olacak
  • Güncel / Haberler / Teknoloji
  • 7 Mayıs 2024 10:18
  • Kacır: Türkiye Mega Yatırım Merkezi Olacak için yorumlar kapalı
  • 38

Bakan Kacır: Türkiye’yi Batarya Ve Enerji Depolama Teknolojileri Alanlarında Mega Yatırım Merkezi Haline Getireceğiz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Tuzla’daki Ampherr Batarya Teknolojileri Fabrikası Açılış Töreni’nde konuştu. Milli Teknoloji Hamlesi vizyonu doğrultusunda kritik teknolojilerde üretim üssü olma hedefine Türkiye’yi bir adım daha yaklaştıracak önemli bir tesisin açılışını yapmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Yeni Atılımlara Odaklanıyoruz

Bakan Kacır, bu başarılı büyüme ivmesinin arka planında güçlü siyasi iradenin, istikrarlı devlet politikalarının, milli ve özgün ürünleri önceleyen AR-GE ve yatırım planlamalarının yer aldığını vurguladı.

“Son 22 yılda inşa ettiğimiz güçlü AR-GE ve inovasyon ekosistemi ile imalat sanayimiz, daha rekabetçi ve yenilikçi bir yapıya kavuştu. Kritik ve ileri teknoloji alanlarında sunduğu ürün ve hizmetlerle küresel değer zincirinin vazgeçilmez bir oyuncusu haline dönüştü.” dedi.

Kacır, “Dünyanın gıpta ile izlediği savunma sanayi ürünlerimiz bu çabanın en güzel örneğini ifade ediyor.” dedi.

Elektrikli Ve Şarj Edilebilir Hibrit Araçların Payını 2030’da Yüzde 35’e Çıkarmayı Hedefliyoruz

Kacır, “Yeni nesil elektrikli, otonom ve bağlantılı otomobilimiz TOGG ile dönüşümüne ivme kazandırdığımız mobilite sektöründe, yeni trendlerin çizdiği perspektifi doğru anlamak ve tanımlamak ülkemizin rekabetçi ve sürdürülebilir üretim altyapısı için hayati öneme sahip.” ifadelerini kullandı.

Batarya Ve Enerji Depolama Teknolojilerini Stratejik Bir Alan Olarak Değerlendiriyoruz

Bakan Kacır, batarya ve enerji depolama teknolojileri alanındaki yatırımlara yönelimin de katlanarak yükseldiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Bugün dünyada batarya üretim kapasitesi 2,6 terawatt saat düzeyindeyken, 2030’a geldiğimizde bu rakamın 3,5 misline yani 9 terawatt saate ulaşacağı öngörülüyor. Bu tabloda elektrikli araçlar ve mobilite sektöründeki öncü olma iddiamızı kuvvetlendirmek ve pazar payımızı arttırarak ülkemizi, ‘bölgesel batarya üretim üssü’ haline getirmek istiyoruz.”

Yeni Teşvik Programı

Kacır, “Ülkemizi batarya ve enerji depolama teknolojileri gibi yenilikçi teknoloji alanlarında küresel ölçekteki mega yatırım merkezilerinden biri haline getireceğiz. Bunu yapmak adına, inşallah önümüzdeki dönemde yeni bir teşvik programını da hayata geçireceğimizin müjdesini de ilk kez buradan duyurmak isterim.” diye konuştu.

Kacır, ayrıca TÜBİTAK Burs ve Destek Programlarıyla son 5 yılda enerji depolama ve batarya teknolojileri alanında 316 proje ile 752 bilim insanı ve araştırmacıya 1,6 milyar lira destek sağladıklarını bildirdi.

Kademeli Olarak 2 Gigawatt Saatlik İlave Batarya Üretim Kapasitesine Erişilecek

Ampherr Batarya Teknolojileri Fabrikası ile 2024 sonuna kadar 500 megawatt saatlik, 2025 ve 2026 yıllarında ise kademeli olarak 2 gigawatt saatlik ilave batarya üretim kapasitesine erişileceğini aktaran Kacır, sözlerini şöyle tamamladı:

“Elektrikli otobüslerden elektrikli ve yakıt pilli kamyonlara, hafif ticari araçlardan iş makinelerine ve elektrikli yatlara kadar farklı ulaşım araçları için batarya üretme kabiliyetine sahip olan Ampherr Batarya‘nın Avrupa’dan Amerika’ya çeşitli pazarlarda ülkemizi gururla temsil edeceğine inanıyorum.”

 

Daha Fazla Haber Okumak İçin Tıklayın!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ