DOLAR

32,8219

EURO

35,1105

ALTIN

2.495,75

BIST

10.746,65

Meta ‘dan Yeni Yapay Zeka Modeli: Chameleon

Meta ‘dan Yeni Yapay Zeka Modeli: Chameleon
  • Güncel / Haberler / Teknoloji
  • 24 Mayıs 2024 16:59
  • Meta ‘dan Yeni Yapay Zeka Modeli: Chameleon için yorumlar kapalı
  • 47

Teknoloji Devi Meta, Yapay Zeka Araştırmalarında ve Uygulamalarında Kullanmak İçin Yeni Çok Modlu Yapay Zeka Modeli Chameleo’u Geliştirdi.

ABD merkezli teknoloji devi Meta, kendi çok modlu yapay zeka modeli olan ‘Chameleon‘u (Bukalemun) kamuoyuna duyurdu. Meta bu hamlesi ile yapay zeka yarışına yeni bir boyut kazandırdı.

Meta, Facebook, WhatsApp ve Instagram‘ın ana şirketi olarak Chameleon modelini geliştirdi ve yapay zeka alanında önemli bir ilerleme kaydetti. Meta‘nın yeni çok modlu yapay zeka modeli Chameleon, farklı medya türlerini işleme yeteneği ve erken füzyon mimarisi ile öne çıkıyor. Bu model, şirketin yapay zeka arenasında önemli bir rol oynama hedefini destekleyen bir adım olarak görülüyor.

Çok modlu yapay zeka modelleri, metinler, resimler, ses kayıtları ve videolar gibi çeşitli medya türlerini işleme yeteneğine sahip oldukları için büyük dil modellerinin daha gelişmiş sürümleri olarak görülüyorlar. Bu bağlamda Chameleon modeli, Meta‘nın yapay zeka araştırmalarında ve uygulamalarında kullanılmak üzere önemli bir görevi olacağı beklenen yenilikçi bir gelişme olarak görülüyor.

Meta’da Artık Yapay Zeka Savaşında Yer Alacak

Meta‘nın Chameleon modelinin amacı, yapay zeka teknolojilerinde bir adım önde olmak olarak belirleniyor. Meta, bu yeni modeliyle yapay zeka alanında daha güçlü bir seviyeye ilerlemek ve kalıcı bir konum elde etmek istiyor. META’nın kendinden önce bu alanda OpenAI ve Google gibi önemli adımlar atıldığı dikkat alındığında, şirketin işinin pek kolay olmadığı yorumları da yapılıyor.

Erken Füzyon Mimarisi Üzerinde İnşa Edildi

Chameleon ekibi, modelin “görüntüleri ve metni herhangi bir rastgele sırayla anlama ve oluşturma kapasitesine sahip erken füzyon belirteci tabanlı karma modeller” dizisinden oluştuğu bilgisini verirken, Meta‘nın yeni modeli, diğer sistemlerden farklı olarak eski bir füzyon mimarisi kullanılarak oluşturulduğu için birden fazla girdiyi bir araya getirebilme yeteneğine sahip bulunuyor. Bu adımın Meta’yı diğer rakiplerinden öne çıkartabileceği konuşuluyor.

Meta, bu sorunu çözmek için modellerini erken füzyon mimarisine uygun şekilde geliştirip tasarlarken, verilerin daha kapsamlı bir şekilde işlenmesini sağlayan bu yöntem, çeşitli medya türlerinin entegrasyonunu daha etkili bir duruma getirmesi açısından önem teşkil ediyor.

 

Daha Fazla Haber Okumak İçin Tıklayın!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ