DOLAR

32,8766

EURO

35,2012

ALTIN

2.498,23

BIST

10.743,80

Türkiye, İkinci Kez Uzayda!

Türkiye, İkinci Kez Uzayda!
  • Güncel / Haberler / Teknoloji
  • 9 Haziran 2024 00:06 | Son Güncellenme: 9 Haziran 2024 17:34
  • Türkiye, İkinci Kez Uzayda! için yorumlar kapalı
  • 23

1 Saat 10 Dakikalık Yörünge Altı Araştırma Uçuşu Sona Erdi: Türkiye’nin İkinci Astronotu Tuva Cihangir Atasever, Dünya’ya Döndü.

Türkiye‘nin uzaya ikinci kez astronot gönderme projesinin yer aldığı Galactic 07 misyonu kapsamında araştırmacı astronot Tuva Cihangir Atasever’in bulunduğu VSS Unity uzay aracı, 1 saat 10 dakikalık yolculuğun ardından dünyaya döndü.

Türkiye’nin ikinci uzay misyonu tamamlandı. Astronot Tuva Cihangir Atasever’in de içinde bulunduğu VSS Unity isimli araç, yörünge altında araştırma uçuşu gerçekleştirdi. Atasever, uçuşun yaklaşık 3 dakika süren serbest düşme fazında, mikro yer çekimi ortamında 7 bilimsel deney gerçekleştirdi. Testler, temel olarak uzay ortamında insan vücudundaki fizyolojik değişiklikleri incelemeyi amaçlıyor.

Uzay uçuşunda Atasever‘in yanı sıra uçuşu gerçekleştiren iki pilot ve ABD’den iki, İtalya’dan bir özel astronot yer aldı.

Uzay yolculuğunun en önemli aşaması olan ve Atasever’in de deneylerini uygulamayı plandığı, zirve irtifa ve mikro yer çekimi aşaması, daha sonra, serbest düşüş şeklinde gerçekleşti ve yaklaşık 3 dakika sürdü. Zirve irtifadaki mikro yer çekimi deneyiminden sonra VSS Unity atmosfere yeniden giriş yaptı ve inişini başarıyla gerçekleştirdi.

Atasever’den Gençlere: Lütfen Daha Büyük Hayaller Kurun ve Benim Yaptığımı Geçin

Atasever, inişin ardından, “Bu görevde gençler için uçtum, genç nesil belki daha da ileri gidebilir, Ay’a gidebilir. Onlara söyleyeceğim tek bir şey var, lütfen daha büyük hayaller kurun ve benim yaptığımı geçin” dedi.

Erdoğan,  Tuva Cihangir Atasever‘in Uzaya Gidecek İkinci Astronot Olduğunu Açıklamıştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda geçirdiği 18 günün ardından Türkiye’nin insanlı ilk uzay bilim misyonunu tamamlayarak dünyaya iniş yapan Alper Gezeravcı ile 10 Şubat’ta telefonda görüşmüştü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Alper Gezeravcı ile gerçekleştirdiği bağlantıda Tuva Cihangir Atasever‘in uzaya gidecek ikinci astronot olduğunu açıklamıştı. Tuva Cihangir Atasever‘in uzaya gönderileceği tarih herkesçe merak edilirken Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Yusuf Kıraç, kendisinin uzaya gönderileceği tarihi açıkladı.

Açıklamasında uzay yolculuğu hakkındaki heyecanından bahseden Kıraç, “Nisanın ilk haftaları gibi Tuva’nın uzay yolculuğu gerçekleşecek gibi görünüyor.” ifadelerini kullanmıştı.

 

Daha Fazla Haber Okumak İçin Tıklayın!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ